Τι θα γίνει στο τέλος του One Piece;

Προβλέψεις και θεωρίες για το μέλλον του One Piece.
Sanji-kun
Robin

Re: Τι θα γίνει στο τέλος του One Piece;

Postby Sanji-kun » 13/02/14, 03:47

Δε νομίζω ότι το τέλος θα καθορίσει τα όνειρα όλων, απλά θα ολοκληρωθούν σε κάποιους. Για παράδειγμα το όνειρο του Usopp είναι να γίνει ένας μεγάλος πολεμιστής των θαλασσών και γενναίος. Εεε λίγο πολύ έχει γίνει και γενναίος, αλλά και μεγάλος μαχητής των θαλασσών. Τώρα κάλλιστα θα μπορούσε να είναι Captain Usopp στο East Blue. Το όνειρο του Franky είναι να ταξιδέψει σε περιπέτειες με το πλοίο που αυτός έχει φτιάξει, το κάνει. Ο Chopper να γίνει πειρατής και να έχει Nakama, συμβαίνει! O Βrook να ολοκληρώσει την υπόσχεση στο Laboon, δε χρειάζεται να γίνει στο τέλος της σειράς, ούτε και του Zoro επίσης. Οι υπόλοιποι, ναι πρέπει να ολοκληρώσουν το ταξίδι τους. Της Nami, ωστόσο, ο παγκόσμιος χάρτης για να χαρτογραφηθεί, πρέπει να πάνε και στο West Blue ή να συνεχίσει να ταξιδεύει και μετά. Για το τέλος του One Piece, πιστεύω θα έχουμε μία παράλληλη πορεία σαν του Gol D Roger, όπου ο Luffy Θα έχει συνειδητοποιήσει πως πεθαίνει και θα παραδοθεί, αφού έχουν ολοκληρωθεί οι τελικές μάχες που θα τον καθορίσουν ως βασιλιά των πειρατών, όπου πιστεύω πως θα είναι κάτι σαν τη μάχη με το Shirohige που θα πρωταγωνιστήσουν όλοι πειρατές - Ναυτικό - Παγκόσμια Κυβέρνηση. Όπου θα στρέφονται εναντίον προς την WG. Εκεί θα έχουμε δύο ομάδες του Ναυτικού, τους στασιαστές, που πιστεύω ότι θα συμμαχήσουν, όπως ο Crocodile έκανε στη Μεγάλη Μάχη με τον Luffy (όχι για να σκοτώσουν κάποιον πειρατή, αλλά ένα είδος παρόμοιας συμφωνίας, θα πολεμήσουμε μαζί για δικούς μας λόγους, αλλά μετά τη μάχη θα είμαστε πάλι αντίπαλοι) , (κάτι σαν επαναστάτες του Ναυτικού) στο πλευρό των Mugiwara και όποιων άλλων πειρατών -επαναστατών συμμάχων, εναντίον της WG που με κάποιο τρόπο οι Straw Hat θα είναι στο επίκεντρο.
Ποιοι θα είναι οι στασιαστές του Ναυτικού; Ο Garp (ίσως), o Sengokou (ουδέτερος μπορεί να πάρει στιγμές μόνο θέση), ο Smoker + Tashigi σύμμαχοι, o Coby στην αρχή εχθρός κατά τη μάχη θα δει πάλι παράλογη βία και θα στραφεί ως σύμμαχος, ο Αokiji σύμμαχος. Εχθροί θα είναι ο Kizarou, Akainou, Pasifistas και άλλοι που θα γνωρίζουμε στην πορεία.
Γιατί θα πάνε στον πόλεμο αυτοί; Γιατί, ήδη το αίσθημα δικαιοσύνης τους, έχει αρχίσει να κλονίζεται και επειδή θα διαπιστώσουν ότι η Παγκόσμια Κυβέρνηση δεν είναι και τόσο πρεσβευτής της δικαιοσύνης. (Ο Garp ίσως να πάει και για συναισθηματικούς λόγους πέρα των ανωτέρω, για να προστατέψει τον Luffy.)
Εκείνη η μάχη θα καθορίσει τα όλα ερωτηματικά και νομίζω ότι θα είναι όταν η Παγκόσμια Κυβέρνηση θα διαπιστώνει ότι ο Luffy πάει να πάρει το One Piece που θα το καταλάβουν από τις κινήσεις του προς το Raftel.
Τώρα γιατί θα παραδοθεί ο Luffy στον Coby όπως ο Gol D Roger; και γιατί τελειώνει η ζωή του; Γενικά ξέρουμε ότι ο Luffy καταπονεί τον εαυτό του μειώνοντας το προσδόκιμο ζωής του με τις επιθέσεις του Gear Second etc, του το είχε πει και ο Blueno από τη CP9 στη μάχη τους και ο Rob Lucci και τότε που ξεπέρασε τις δυνάμεις του στο τέλος της μάχης που δεν μπορούσε να κουνηθεί και στο Thriller Bark με τις σκιές που δεν τις αντέχει ενός φυσιολογικού ανθρώπου τω σώμα και οι ενέσεις αδρεναλίνης του Ivankoff, που την έκανε δύο φορές και αν θυμάμαι καλά, κάθε ένεση αφαιρεί δέκα χρόνια ζωής, κάτι τέτοιο.
Οπότε με βάση αυτή την υπόθεση μέχρι να γίνει Βασιλιάς των Πειρατών θα έχει καταπονηθεί ο οργανισμός του τόσο πολύ που θα έχει βγάλει κάτι σαν καρκίνο, λέω εγώ τώρα και θα αποφασίσει να τα κακαρώσει στην γκιλοτίνα. Τώρα, αν δεν ισχύει αυτή η υπόθεση, άλλο λόγο να παραδοθεί δε βρίσκω πέρα της πιθανής εξήγησης να πει ότι το όνειρο μου το ολοκλήρωσα, τώρα μπορώ να πεθάνω ευχάριστα... αλλά μου ακούγεται χαζό, γιατί να το κάνει και να μην πάει να παντρευτεί τη Hancock να ζήσουνε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα!
Το One Piece νομίζω ότι θα είναι χρυσάφι για γαρνίρισμα, αλλά ως κυρίως πιάτο, ένα όπλο, κάτι που θα συνδέει ολόκληρη την ιστορία με κάποιο τρόπο και θα λύνει όλους τους γρίφους.Τώρα ο Luffy αν ακολουθήσει την πορεία του Roger θα τον ξανακρύψει, εκτός και αν πρέπει να κάνει κάτι με αυτόν για να γίνει, αυτό με το All Blue για παράδειγμα κ.α. που θα το κάνει. Πάντως δε νομίζω να είναι μόνο χρυσός. Το Rio Poneglyph πιστεύω πως θα είναι μαζί με το One Piece!

Y.Γ. Πιστεύω ότι πιθανόν ο Franky να έχει κρύψει κάπου στο σώμα του τα αυθεντικά σχέδια του Pluton, ή να τα έχει αντιγράψει και να μην τα έχει καταστρέψει στο Ennies Lobby. To λέω επηρεασμένος από άλλα αρκ που ο Oda επαναφέρει στη ζωή πραγματα που θεωρούμε ότι έχουν τελειώσει. Βλέπε τον αθάνατο Chuck-Pell-Norris. Όπου θα τα χρησιμοποιήσουν ανάλογα για καλό σκοπό στο τέλος της ιστορίας.

Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 13/02/14, 16:00

Αρχίζοντας θα πω πως συμφωνώ με αυτό που είπες και το δικό μου τέλος μοιάζει πολύ με αυτό που έγραψες.Ωστόσο υπάρχουν μερικά πράγματα τα οποία θα χρειαστεί να δεις παρακάτω το anime ή και το manga(κατά τη γνώμη μου manga) για να δεις ότι δεν θα ισχύσουν.
Spoiler: Show
Όπως ο Aokiji, o Garp και ο Sengoku να φύγουν από το Ναυτικό, ενώ ήδη έχουν φύγει.

Και όσο αναφορά το Franky πιστεύω ότι τα κατέστρεψε στα αλήθεια τα σχέδια.Παρ'όλα αυτά, το να κάψει τα αντίγραφα και να έχει κρατήσει τα αυθεντικά θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα, όμως δεν νομίζω να γίνει.Αν και θέλω να δω τη Sunny με τον εξοπλισμό του Pluton. :sukeee:
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Christy
Joker Team

Postby Christy » 13/02/14, 19:58

Ενδεχομένως να υπάρχουν τα σχέδια και σε κάποιο Poneglyph. Κάπου έχει αναφερθει αν δεν κάνω λάθος αλλά δε μου έρχεται που.
Κατα τη γνώμη μου στο τέλος οι Mugiwara θα καταφέρουν να αποκτησουν και τα 3 οπλα και σίγουρα κάπου υπάρχει και το pluton. Δε νομιζω παντως ότι το εχει ο Franky.
Επαναστάτης
Chopper

Postby Επαναστάτης » 13/02/14, 21:50

SANDOKANTHANOS Το όνειρο του Luffy είναι να αποκτήσει ένα Δεκαμελές Πλήρωμα...τώρα το ποιο θα είναι το Δέκατο μέλος ένας Όντα ξέρει!!!

Σχετικά με το να αποκτήσει όλα τα αρχαίο όπλα δύσκολο το βλέπω...και αν δεν κάνω λάθος ένα από τα αρχαία όπλα θα μπορούσε άνετα να είναι η Πριγκίπισσα των ΨαραΑνθώπων που μπορεί να ελέγχει τους Θαλάσσιους Βασιλείς !!! Να ένας χαρακτήρας που ανυπομονώ να δω την εξελιξη της !!!
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 13/02/14, 23:22

Το όνειρο του Luffy είναι να γίνει Βασιλιάς των Πειρατών.

Σκέφτηκε πως 10 μέλη θα ήταν καλά, μπορεί όμως στην συνέχεια να αλλάξει.Δεν το ξέρεις.Από ότι φαίνεται ή θα μπει και ο Jinbe και θα συμπληρωθούν με 10 άτομα ή θα αλλάξει όπως είπα και θα μπουν Momonosuke με Kinemon ή κάτι απρόβλεπτο θα συμβεί και το 10ο μέλος θα είναι κάποιος άλλος.

Τέλος πάντων η παρούσα συζήτηση ταιριάζει περισσότερο στο Next Nakama παρά εδώ.Για περαιτέρω, ας συνεχίσουμε εκεί.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 14/02/14, 00:41

Ναι και εγώ περιμένω να ξαναδώ τη Shirahoshi και γενικά όλους τους πρωταγωνιστές από το timeskip που έπαιξαν ρόλο. Δηλαδή θέλω να δω Boa :sukeee: :sukeee: :P . Θάνο το γνωρίζω για τους Sengokou, Garp, Aokiji. Ειδικά για τον Aokiji το βλέπουμε έντονα και στην άσχετη με τη σειρά αλλά παράλληλης πορείας ταινία "Strong World". Απλώς σε μία μάχη σαν την παραπάνω που περιγράφω θα είναι σαν τη μάχη με το Shirohige σε πολύ πιο μεγάλες διαστάσεις γιατί θα είναι όλοι οι περιβόητοι πειρατές, το Ναυτικό, η Παγκόσμια Κυβέρνηση και o Luffy που τότε θα είναι κάτι σαν το Shirohige, o Επαναστατικός στρατός, οι σύμμαχοι του Luffy, Boa :sukeee: , Shirahoshi :sukeee: , Jinbe αν δεν έχει γίνει nakama, Ivankoff, Shanks. Δηλαδή θα γίνεται μακελειό! Εε όταν ο Sengokou , Garp , Aokiji μια ζωή την έχουν αφιερώσει στη δικαιοσύνη και όντας και οι τρεις πολλοί δυνατοί, θα πάνε να υπερασπιστούν τη δικαιοσύνη για την οποία μάχονταν και πίστευαν που δε θα είναι όμως αυτή της Παγκόσμιας Κυβέρνησης. Εδώ και ο Sengokou όταν παραιτήθηκε τον Aokiji πρότεινε και δεν ήθελε τον Akainou.
Τώρα για τα σχέδια του Franky, έχω δίκιο... όχι πλάκα κάνω, η αλήθεια είναι πως ενώ δε θέλω να τα έχει καταστρέψει. Έτσι, 70% πιστεύω ότι δε θα ξανά αναφερθούν στο anime, αλλά 30% μπορεί να μας κάνει καμία έκπληξη ο Oda, έτσι γιατί μας συμπαθεί.
Δε νομίζω πως ο Luffy ενδιαφέρεται να φτιάξει το Pluton (αν το Pluton είναι όπλο πλοίο, αν είναι απλά όπλα πάνω σε πλοίο αλλάζει, τύπου κανόνια) και ούτε πιστεύω ότι θα δούμε νέο πλοίο των Mugiwara. Το φτωχικό αλλά πιο συμπαθητικό Merry, έπρεπε να φύγει πιο πολύ από τη σειρά για τις ανάγκες του σεναρίου, για να έχει ο Franky ένα σούπερ τούμπανο πλοίο, όπως το Sunny που έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά συγκριτικά με τα άλλα πλοία. Άσε που αν χαλάσει αυτό το πλοίο, θα φαίνεται ο Franky και όχι τόσο καλός ναυπηγός. Εδώ το Moby Dick του Shirohige ήταν 50 χρόνια στη θάλασσα (βλέπε μεγάλη μάχη, το επεισόδιο που τα καίει ο Akainou με τους μετεωρίτες), μόνο σε μία τέτοια περίπτωση θα αλλάξουν πλοίο οι Mugiwara. Άσε που με τον Franky διαρκώς θα βλέπουμε καινούρια πράγματα και χώρους στη Sunny ώστε να μην τη βαρεθούμε. Τώρα αν είναι όπλα πάνω στη Sunny και την κάνει Transformer εκεί αλλάζει, όπου μετά θα μεταμορφώνεται και θα γίνεται Hevercraft, F16, ή τέλος ο ίδιος ο Optimus Prime : :axaxaxa: :axaxaxa: !
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 14/02/14, 01:38

Δεν είπα ποτέ ότι θα αλλάξουν πλοίο.Απλά είπα ότι μπορεί να το κάνει σαν το Pluton αν έχει ακόμα τα σχέδια και δεν τα έχει κάψει.

Sanji-kun wrote:το βλέπουμε έντονα και στην άσχετη με τη σειρά αλλά παράλληλης πορείας ταινία "Strong World"

Την ταινία Ζ, εννοείς;
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 14/02/14, 05:48

Ναι βασικά αυτή πρέπει να είναι! Μπορεί να το μπέρδεψα! Μία από τις πρόσφατες ήταν, μάλλον είναι αυτή που λες γιατί στο One Piece Wiki σε αυτή δείχνει τον Aokiji - Kuzan. Στην άλλη που είπα όχι. Απλά αυτές τις μπερδεύω γιατί θυμάμαι ότι και οι δύο μου άρεσαν πολύ!
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 14/02/14, 13:17

Πάντως ο Luffy είπε ότι θέλει 10 nakama, όχι 10 με τον εαυτό του μέσα. Άρα είμαστε ακόμα στους 8. Αλλά το νούμερο όπως είπε και ο Θάνος μπορεί να ήταν τυχαίο, ή να αλλάξει στην πορεία, ποτέ δεν ξέρεις. Άλλωστε πάνε και πάνω από 10 χρόνια από τότε, μπορεί να άλλαξε γνώμη ο Oda.
Όσο για το τέλος, λίγο πολύ ξέρουμε ότι θα πραγματοποιηθούν τα όνειρα των πρωταγωνιστών. :well:
Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
costas92
Joker Team

Postby costas92 » 14/02/14, 13:25

Πάντως πρακτικά το νουμερο των νακάμα δεν μπορέι να είναι πολύ μεγαλο για να μπορούμε να βλέπουμε τις μάχες όλων μέσα σε λογικό χρονικό διάστημα...Μην καταλήξει κάθε αρκ να διαρκεί 2 χρόνια!
Έχω την αίσθηση πάντως ότι οι mugiwara θα έχουν όσους νακαμα έχει και ο ΒΒ, έτσι ώστε ο καθένας να αντιμετωπίζει και έναν!

Πάντως στο τέλος πιστεύω ότι Luffy-Zoro θα πεθάνουν αφού πρώτα ολοκληρώσουν τα όνειρα τους!
Image
Image

Return to “One Piece Theories”