Ο Θησαυρός του Λούφυ "To ψάθινο καπέλο"

Προβλέψεις και θεωρίες για το μέλλον του One Piece.
Sanji-kun
Robin

Ο Θησαυρός του Λούφυ "To ψάθινο καπέλο"

Postby Sanji-kun » 23/10/13, 01:32

Το ψάθινο καπέλο του Monkey D Luffy αποτελεί και τον θησαυρό του, αποτελεί μία υπόσχεση για την οποία θα λέγαμε ότι θα θυσίαζε και τη ζωή του. Είναι το καπέλο του πειρατή Shanks που του το έδωσε για να του το επιστρέψει στο μέλλον όταν πλέον θα είναι μεγάλος πειρατής. O λόγος που άνοιξα το θέμα είναι γιατί απ' ότι έψαξα δε βρήκα κάτι σχετικά με τη θεωρία που έχω στο μυαλό μου και θα σας πω και περιμένω τη γνώμη σας.
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το καπέλο έχει να μας πει πολλά και ήδη μας τα έχει πει για την πραγματική καταγωγή του.
Spoiler: Show
Πιο συγκεκριμένα, σε μια συνάντηση του Shanks με τον Shirohige όταν ο Shirohige τον ρωτά που χάρισε το χέρι του, o Shanks είπε ότι πόνταρε σε κάτι καλό.

Επίσης στη σκηνή που
o Silvers Reighley χαιρετά τον Lyffy μετά τη συνάντηση της επανένωσης του πληρώματος, βλέπουμε τον Reighley να αναπολεί το παρελθόν που βλέπουμε το νεαρό Gold D Roger ίδιο σχεδόν με το Luffy χωρίς ουλή στο μάτι να φορά το ίδιο καπέλο με αυτό του Shanks.

Ο Shanks υπήρξε στο πλήρωμα του Gold D Roger.

Η θεωρία που υποστηρίζω, λέει ότι το ψάθινο καπέλο του Luffy ότι ήταν του Gold D Roger που το είχε δώσει στο Shanks όταν αυτός ήταν μικρός κατά αντίστοιχία με τον Luffy και ο Shanks θα τον είχε σαν πρότυπο και ακολούθησε ένας παρόμοιος κύκλος με του Luffy και του Shanks. Κάτι το οποίο πιστεύω ότι θα το μάθουμε στο μέλλον.
Εσείς τι πιστεύετε;

Image
aimiliamy
Franky

Re: Ο Θησαυρός του Λούφυ "To ψάθινο καπέλο"

Postby aimiliamy » 23/10/13, 13:21

αυτό το έδειχνε και στο 15ο opening τι στιγμή 1:51 με 2
[YouTube]http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_153032&feature=iv&src_vid=ldwubOPgMTk&v=HiQivZDg2gc[/YouTube]
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 23/10/13, 15:40

Aimiliamy έχεις δίκιο, απλώς τις ενάρξεις ποτέ δε τις παρακολουθούσα, τις προσπερνούσα για να πάω κατευθείαν στο επεισόδιο, πάντως θα ήταν καλό και στο Anime ή το Manga να πληροφορηθούμε αν ο Luffy γνωρίζει τη πραγματική καταγωγή του καπέλου ή αν θα τη μάθει εν τέλει.
Image
kalliniki
Joker Team

Postby kalliniki » 23/10/13, 19:58

Το καπέλο και εγώ πιστεύω ότι ήταν του Shanks, μάλλον καλύτερα είμαι 100% σίγουρη αφού πάει όπως λες ο Shanks ήταν στο πλήρωμα του Roger οπότε κάτι παρόμοιο θα συνέβη και σε εκείνον.
Επίσης, ο Shanks είπε στον Shirohige ότι στοιχημάτισε την καινούργια εποχή(αν θυμάμαι καλά).
Και αν η καταγωγή είναι αυτήν που πιστεύουμε θα την μάθουμε όταν θα συναντηθούν Luffy και Shanks στο Νέο Κόσμο.
Image
My Life Spent On Anime
Image
ImageNami-swan! Robin-chwan! Vivi-chwan! Shirahoshi-chwan!
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 23/10/13, 21:03

Kalinki δε καταλαβα, εσυ εννοεις οτι ηταν του Roger ή του Shanks;;
Image
Christy
Joker Team

Postby Christy » 24/10/13, 00:59

Το καπέλο ήταν σίγουρα του Roger αφού μας το έχει δείξει και κάπως προφανώς το έδωσε στον Shanks μάλλον όχι τυχαία! Έτσι πέρασε μετά στο Luffy. Τώρα λέγοντας ότι το στοιχιμάτισε στη νέα εποχή εγώ πιστεύω πως έχει να κάνει με τη νέα γενιά των πειρατών μέσα στους οποίους θα είναι κι αυτός που θα γίνει ο νέος βασιλιάς των πειρατών (αυτός που περιμένει ο Roger και που θα ολοκληρώσει αυτό που δεν μπόρεσε ο ίδιος-θεωρία για One Piece). Προφανώς κάποια αν όχι και όλα από αυτά τα ήξερε ο Shanks και κτ είδε στον Luffy πίστεψε σ'αυτόν (είχε πει στον Rayleigh ότι αυτό το παιδί είπε ακριβώς ότι και ο Roger) και του έδωσε το καπέλο.
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 24/10/13, 20:53

Συμφωνω Christy και εγω αυτο υποστηριζω. καλα τη θεωρια περι του One Piece για το τι δεν καταφερε ο Roger δε τη γνωριζω αλλα πιστευω και 'γω οτι στοιχιματισε στο Luffy ως πειρατης της επομενης γενιας και αυτο εννοουσε στη κουβεντα με το,Shirohige.
Image
kalliniki
Joker Team

Postby kalliniki » 30/10/13, 00:26

Με κάλυψε ο Christy!
Αυτό εννοούσα και εγώ....
Image
My Life Spent On Anime
Image
ImageNami-swan! Robin-chwan! Vivi-chwan! Shirahoshi-chwan!
VLANT TSEPES
Brook

Postby VLANT TSEPES » 18/06/15, 10:15

το καπελο ηταν του Roger που το εδωσε στον Shanks και μετα με την σειρα του αυτος στον Luffy γιατι ετσι του εδωνε μια ωθηση για να ακολουθησει το ονειρο του οπως ακριβως και οι προηγουμενοι κατοχοι του.. το καπελο αυτο μπορουν να το φορουν μονο μεγαλοι ονειροπολοι πειρατες ...και αυτο ηταν ολοι αυτοι που το φορουσαν μεχρι τωρα .....!!!!
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 18/06/15, 14:07

Ο Roger δεν ήταν και τόσο Peacemain. Πιο πολύ για Morganeer θα τον έκανα. Καλά Shanks και Luffy δεν χωρά αμφιβολία ότι είναι Peacemains.
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image

Return to “One Piece Theories”