Σχολιασμός παλαιότερων επεισοδίων

Συζητήστε τις εξελίξεις των επεισοδίων του anime.
SANDOKANTHANOS
Luffy

Re: Σχολιασμός παλαιότερων επεισοδίων

Postby SANDOKANTHANOS » 07/03/14, 00:33

Sanji-kun wrote:
Spoiler: Show
ο Buggy δε συμμάχησε ποτέ με το Luffy, ούτε θυμάμαι να έγινε κάτι τέτοιο. Μόνο κάποια στιγμή που του είπε ότι θα του έδειχνε το δρόμο προς τους κάτω ορόφους που δεν ήξερε ο Luffy πως να πάει, είπε ότι θα τον βοηθήσει με την προϋπόθεση, να του έδινε το χάρτη για το θησαυρό που έκρυβε το κόσμημα που φορούσε στο μπράτσο του o Luffy, που και αυτό ήταν τέχνασμα πιο πολύ για να αποκτήσει τον χάρτη αυτόν. Από εκεί και μετά, επειδή ήταν απλά δραπέτης και ήθελε να σωθεί και δεν είχε ούτε τα κότσια , ούτε και τη δύναμη να το κάνει μόνο του, απλά ακολουθούσε τους άλλους, με δυσαρέσκεια όμως πάντα. Αυτοί που συμμάχησαν με το Luffy, ήταν ο Iva και η παρέα του, ο Crocodile, ο Jinbe, ο Bon Chan, ο Mr 1. Στην ουσία στο Impel Down ισχύει το γνωμικό που αναφέρει παραπάνω η Έλενα που μου άρεσε ότι: "Κοντά στο βασιλικό ποτίστηκε και η γλάστρα". Αν ήταν μόνος του o Buggy, σε λίγο χρόνο μετά την απόδραση του, θα τον έπιαναν.
Πλέον ο Buggy έχει γίνει γνωστός ύστερα από την αυτοπροβολή του στη Μεγάλη Μάχη και από τους ακόλουθους του εγκληματίες πειρατές, συν της φήμης του, ότι ήταν στο πλοίο του Gol D Roger, αλλά αυτή η φήμη δεν ανταποκρίνεται της δύναμης του. Είναι πλασματική. Ο Buggy ήταν ένας καλός πειρατής για το East Blue που είδαμε στα πρώτα επεισόδια.
Όσον αφορά το πλήρωμα του, έχει επικίνδυνο πλήρωμα για το East Blue, άντε βαριά βαριά για το πρώτο μισό της Grand Line, ειδικά μετά της συμμαχίας του με την Αlvida και τους εγκληματίες πειρατές που προσαρτήθηκαν στο πλήρωμα του.
Το ότι ήταν στο πλήρωμα του Gol D Roger, δε λέει τἰποτα! Και ο ίδιος παραδεχόταν, άμα ξαναδείτε τα επεισόδια, όταν το πλήρωμα απόδρασης εγκληματιών από το Impel Down, τον είχε θεοποιήσει ως απίστευτο πειρατή, έλεγε, ότι η δύναμη του δεν συγκρίνεται με εκείνων των τεράτων (εννοώντας ότι ήταν πολύ πιο δυνατό το υπόλοιπο πλήρωμα).
Το ότι είναι φίλος του Shanks, κωλύομαι να το σχολιάσω διότι, τι σημαίνει αυτό; Ο Shanks είναι ένας συμπαθητικός χαρακτήρας στους περισσότερους. Είναι δυνατός πειρατής και άξιος της φήμης του, ο Buggy, είναι όλα τα ανάποδα, το πως ήταν φίλοι τι σημαίνει; Ωστόσο και σε αυτό, έχω να πω, ότι ο Shanks δείχνει χαρούμενος, όταν βλέπει τον Buggy, ενώ ο Buggy θέλει να τον εξολοθρεύσει όπως λέει, άσχετα αν δεν το εννοεί για το κακό που του προξένησε με το να φάει εξαιτίας του το φρούτο. Που στην πραγματικότητα, χάρη του χρωστάει, διότι αν δεν είχε το πολύ δυνατό κατ' εμέ φρούτο του, δε θα ήταν τίποτα άλλο από ένας χαρούμενος κλόουν.

Εγώ τον Buggy σαν καρικατουρίστικη φιγούρα τον συμπαθώ πολύ, έχει γέλιο και πλάκα, συν ότι μου αρέσει πολύ η εμφάνιση του. Ξέρω ότι και ο Oda σε συνέντευξη που έχει δώσει, έχει πει ότι αν θα ήθελε να βρίσκεται σε κάποιο άλλο πλήρωμα πέρα του Luffy θα προτιμούσε του Buggy γιατί κάνουν πολλά γλέντια και λοιπά. Ωστόσο, αν είναι να τον κρίνω σαν δυνατό πειρατή, εε τι να κάνουμε, στο κομμάτι που βρισκόμαστε, στο Nέο Κόσμο, δεν πιάνει μία. Σε άλλες θάλασσες μπορεί... , πιο πολύ ο Buggy είναι αυτό που δεν μπορεί να είναι ο Usopp, δηλαδή "Captain Usopp" (O παραλληλισμός Usopp και Buggy έχει να κάνει με το ότι είναι και οι δύο χέστες. Μπορεί όχι το ίδιο, αλλά στη Μεγάλη Μάχη το χέσιμο που θα έτρωγε ο Usopp το αντικατέστησε πλήρως ο Buggy!) !

Δεν είπα ότι όλα αυτά ισχύουν, το Ναυτικό τα πιστεύει και οι πειρατές του Buggy και αυτοί ήταν που του έδωσαν τον τίτλο "Θρύλος".Όλα αυτά που λες είναι αλήθεια όμως το Ναυτικό δεν τα γνωρίζει.Το Ναυτικό ξέρει πως συμμάχησε με το Luffy και προκάλεσε τη μεγαλύτερη απόδραση στην καλύτερη φυλακή του κόσμου με 241 δραπέτες, ήταν στο πλήρωμα του Βασιλιά των Πειρατών και στο μυαλό τους βάζουν πως ήταν δυνατός και στο ίδιο επίπεδο με τους άλλους του πληρώματος, ήταν μαθητευόμενος όπως και ο Shanks και αυτό τον βάζει να έχει σύμμαχο και όχι μόνο, αδερφικό φίλο έναν από τους τέσσερις δυνατότερους στον κόσμο.

BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 07/03/14, 01:11

Πραγματικά ο Buggy κατά λάθος μπήκε στο πλήρωμα του Roger :axa-axa: , αλλά κάτι μου λέει ως και συμπάθεια του Oda θα δυναμώσει πολύ στο μέλλον κάτι που δε θέλω να το δω γιατί θα χάσει το χαρακτήρα του, να δω δηλαδή κανά Haki από πλευράς του :when: !
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 07/03/14, 02:26

Εγώ πιστεύω πως το πλήρωμα θα τον κάνει να δυναμώσει, όχι μόνο σε φήμη(που το έχει ήδη κάνει) αλλά και θα τον αναγκάσει άθελά του για να τους αποδείξει πως είναι δυνατός να αναπτύξει τις ικανότητές του.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 07/03/14, 03:03

Για να δούμε ... αλλά θέλω να υπάρχει μία συνέπεια, αν και νομίζω ότι θα υπάρχει γιατί ο Oda είναι συνεπής. Να μη δω δηλαδή μετά από 50 επεισόδια ένα Buggy να κάνει παπάδες.
Αν ο Buggy ήταν για παράδειγμα στο πλήρωμα του Luffy θα ήταν μετά τον Sanji, τέταρτος ή μετά τον Franky. Δε θέλω να δω δηλαδή κανά Buggy ξαφνικά να κάνει Haki και να πέφτει κάτω ο Zoro :axaxaxa: !
Image
captain-sofos
Nami

Postby captain-sofos » 07/03/14, 03:13

δε νομιζω να εχει δυναμωσει τοσο πολυ.Η λατρεια που ηχει στο ονομα Buggy ειναι πιο πολυ για κωμικο στοιχειο και ειδικα οταν αρχισα να υποψιαζομαι πως θα γινει sichibukai εκλαψα στο γελιο.Παντως θελω να καταληξει το one piece στον Buggy.Το τρολλαρισμα του αιωνα
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 07/03/14, 03:20

Θα γίνει Sichibukai :axaxaxa: , το είχα διαβάσει κάπου, αλλά δεν ήθελα να το πιστέψω. Kαλά captain-sofe συμφωνώ ότι θα είχε πολύ πλάκα να κατέληγε στο Buggy ο θησαυρός. Θα ήταν ΤΟ trolling !
Image
captain-sofos
Nami

Postby captain-sofos » 07/03/14, 13:45

Sanji-kun το ξερω οτι θα γινει sichibukai διαβαζω το μανγκα απλα λεω οταν ηρθε μια νυχτεριδα πριν το time skip φανταστηκα πως ηταν για αυτο τον λογο.Ο Buggy πρεπει να βρει το one piece.Αν και πληρωμα του ροτζερ δεν ηταν??Δεν γνωριζει που ηταν η Ραφτελ??
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 07/03/14, 15:28

Παιδιά δεν βάζετε κανά spoiler γιατί είναι Σχολιασμός παλαιότερων επεισοδίων και αυτό γίνεται στο Arc που είναι ongoing;

Και εγώ κατάλαβα πως θα τον κάνουν Shichibukai όταν είδα τη νυχτερίδα και τα μάτια του Galdino να πετάγοντε έξω μόλις διάβασε το γράμμα.
Image
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 09/03/14, 13:26

Ο Buggy θέλω να 'ναι ο τελικός αντίπαλος του Luffy τα σπάει ο τύπος.
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :
http://weeders.forumgreek.com/

Allowed to fall! Must get up.
http://myanimelist.net/animelist/teo1323

Return to “Σχολιασμός Επεισοδίου”