Σχολιασμός παλαιότερων επεισοδίων

Συζητήστε τις εξελίξεις των επεισοδίων του anime.
Sanji-kun
Robin

Re: Σχολιασμός παλαιότερων επεισοδίων

Postby Sanji-kun » 20/02/14, 00:01

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει, εκείνα τα filler επεισόδια ανά τους καιρούς που ήταν ο Luffy σερίφης κλπ που είχαν κατά περιστάσεις, τι σχέση είχαν με το One Piece, ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί δεν τα κάνανε χώρια τελείως OVA για παράδειγμα. Αν θέλανε να κυλήσει το manga μπορούσαν να φτιάξουν άλλα filler σχετικά με τη σειρά και την ιστορία. Αυτά υπήρχαν και στο manga ή ήταν γενικά άσχετα fillers?

Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 20/02/14, 01:51

Άσχετα fillers. :p
Last edited by SANDOKANTHANOS on 20/02/14, 17:28, edited 1 time in total.
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 20/02/14, 15:02

Ποιoς ο λόγος ύπαρξης τους μέσα στη σειρά; Όποιον και να έχω ρωτήσει είδε πόσα είναι και ποια και τα απέφυγε, λίγοι τα είδαν. Ενώ αν ήταν ξεχωριστά ίσως να δημιουργούσαν παραπάνω αίσθηση. Φαντάζομαι νεύρα που θα είχαν οι τότε θεατές του anime που θέλανε να δούνε τη σειρά και βλέπανε το Luffy cowboy!!! Σκέτο trolling!!!
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 03/03/14, 20:48

Τώρα την είδα την απάντησή σου.Εγώ τα είδα.Εκνευρίστηκα όταν είδα πως η συνέχεια του Enies Lobby και του Sabaody ήταν αυτά τα επεισόδια αλλά τα είδα.Άσχετα ήταν, για να παιρνάς την ώρα σου.Όμως πιστεύω πως αυτά του Enies Lobby ήταν καλύτερα από αυτά του Sabaody.

Και δεν ήταν cowbow, shogun ήταν. :p

Έχω και εγώ μια ερώτηση που δεν κατάλαβα όταν είδα τα επεισόδια και την προσπέρασα όμως τώρα την ξαναθυμήθηκα.Πως άνοιξε η πύλη για τη Marineford;
Spoiler: Show
Εντάξει από το Impel Down ξέρω πως την άνοιξε ο Bentham μεταμορφωμένος σε Magellan.Αλλά για τη Marineford;
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 03/03/14, 22:24

Αν ξαναδείς τα επεισόδια, θα δεις ότι σε κάποιο σημείο στο Marineford λέει ότι ο Lafitte υπνώτισε έναν απ' τους ναύτες (νομίζω δηλαδή) για να ανοίξει την πύλη, έτσι ώστε να περάσει ο BB. Και έτσι πέρασαν και οι δικοί μας. Κοντά στο βασιλικό ποτίστηκε και η γλάστρα.
Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 04/03/14, 15:29

Epsilon wrote:Αν ξαναδείς τα επεισόδια, θα δεις ότι σε κάποιο σημείο στο Marineford λέει ότι ο Lafitte υπνώτισε έναν απ' τους ναύτες (νομίζω δηλαδή) για να ανοίξει την πύλη, έτσι ώστε να περάσει ο BB. Και έτσι πέρασαν και οι δικοί μας. Κοντά στο βασιλικό ποτίστηκε και η γλάστρα.

:nani?: επεισόδιο ή chapter;Γιατί έχω δει τη Marineford(από εισβολή ΒΒ και μετά) πολλές φορές και δεν το θυμάμαι.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 04/03/14, 15:59

[spoiler]Αν θυμαμαι καλα, αναφερεται στα επεισοδια που εχει εισβαλλει στη Marineford ο BB και συγκεκριμενα, εξηγειται τη στιγμη που απαντα στο ερωτημα του Sengokou ο BB, πως καταφεραν να μπουν. Τωρα για το manga δεν εχω ιδεα που το λεει! [spoiler]
Last edited by Sanji-kun on 04/03/14, 16:01, edited 1 time in total.
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 04/03/14, 15:59

Δεν θυμάμαι επεισόδιο, αλλά νομίζω πριν πεθάνει ο Whitebeard. Το λέει στον Sengoku ο BB ή ο ίδιος ο Laffitte σε κάποια φάση. Δες απ' την εμφάνιση του BB και μετά.
Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 04/03/14, 18:44

Ok, πάω να το ξαναδώ. :nani?:

Ευχαριστώ πάντως.

Καμιά ιδέα πως μπήκαν οι πειρατές του Shirohige-έστω τα συμμαχικά; :not me:
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 06/03/14, 18:30

Νομίζω ότι και οι σύμμαχοι του Shirohige ωφελήθηκαν από τη κίνηση του ΒΒ.

-- 06 Μαρ 2014, 6:11 pm --

Όσον αφορά τον Buggy στην ερώτηση
σε ποιο σημείο του one piece είσαι μην σου κάνω σπόιλ
, είμαι στο 618. Στην απάντηση του Θάνου
SPOILER: HIDE
"Συμμάχησε" με το Luffy και έκαναν τη μεγαλύτερη απόδραση που έγινε στο Impel Down(όχι ότι έγινε και καμιά άλλη-εκτός του Shiki), έχει στο πλήρωμά του αρκετούς επικίνδυνους πειρατές, ήταν στο πλήρωμα του Βασιλιά των Πειρατών και είναι αδερφικός "φίλος" με τον Shanks.
, έχω να πω, ότι
ο Buggy δε συμμάχησε ποτέ με το Luffy, ούτε θυμάμαι να έγινε κάτι τέτοιο. Μόνο κάποια στιγμή που του είπε ότι θα του έδειχνε το δρόμο προς τους κάτω ορόφους που δεν ήξερε ο Luffy πως να πάει, είπε ότι θα τον βοηθήσει με την προϋπόθεση, να του έδινε το χάρτη για το θησαυρό που έκρυβε το κόσμημα που φορούσε στο μπράτσο του o Luffy, που και αυτό ήταν τέχνασμα πιο πολύ για να αποκτήσει τον χάρτη αυτόν. Από εκεί και μετά, επειδή ήταν απλά δραπέτης και ήθελε να σωθεί και δεν είχε ούτε τα κότσια , ούτε και τη δύναμη να το κάνει μόνο του, απλά ακολουθούσε τους άλλους, με δυσαρέσκεια όμως πάντα. Αυτοί που συμμάχησαν με το Luffy, ήταν ο Iva και η παρέα του, ο Crocodile, ο Jinbe, ο Bon Chan, ο Mr 1. Στην ουσία στο Impel Down ισχύει το γνωμικό που αναφέρει παραπάνω η Έλενα που μου άρεσε ότι: "Κοντά στο βασιλικό ποτίστηκε και η γλάστρα". Αν ήταν μόνος του o Buggy, σε λίγο χρόνο μετά την απόδραση του, θα τον έπιαναν.
Πλέον ο Buggy έχει γίνει γνωστός ύστερα από την αυτοπροβολή του στη Μεγάλη Μάχη και από τους ακόλουθούς του εγκληματίες πειρατές, συν της φήμης του, ότι ήταν στο πλοίο του Gol D Roger, αλλά αυτή η φήμη δεν ανταποκρίνεται της δύναμής του. Είναι πλασματική. Ο Buggy ήταν ένας καλός πειρατής για το East Blue που είδαμε στα πρώτα επεισόδια.
Όσον αφορά το πλήρωμά του, έχει επικίνδυνο πλήρωμα για το East Blue, άντε βαριά βαριά για το πρώτο μισό της Grand Line, ειδικά μετά της συμμαχίας του με την Αlvida και τους εγκληματίες πειρατές που προσαρτήθηκαν στο πλήρωμά του.
Το ότι ήταν στο πλήρωμα του Gol D Roger, δε λέει τἰποτα! Και ο ίδιος παραδεχόταν, άμα ξαναδείτε τα επεισόδια, όταν το πλήρωμα απόδρασης εγκληματιών από το Impel Down, τον είχε θεοποιήσει ως απίστευτο πειρατή, έλεγε, ότι η δύναμη του δεν συγκρίνεται με εκείνων των τεράτων (εννοώντας ότι ήταν πολύ πιο δυνατό το υπόλοιπο πλήρωμα).
Το ότι είναι φίλος του Shanks, κωλύομαι να το σχολιάσω διότι, τι σημαίνει αυτό; Ο Shanks είναι ένας συμπαθητικός χαρακτήρας στους περισσότερους. Είναι δυνατός πειρατής και άξιος της φήμης του, ο Buggy, είναι όλα τα ανάποδα, το πως ήταν φίλοι τι σημαίνει; Ωστόσο και σε αυτό, έχω να πω, ότι ο Shanks δείχνει χαρούμενος, όταν βλέπει τον Buggy, ενώ ο Buggy θέλει να τον εξολοθρεύσει όπως λέει, άσχετα αν δεν το εννοεί για το κακό που του προξένησε με το να φάει εξαιτίας του το φρούτο. Που στην πραγματικότητα, χάρη του χρωστάει, διότι αν δεν είχε το πολύ δυνατό κατ' εμέ φρούτο του, δε θα ήταν τίποτα άλλο από ένας χαρούμενος κλόουν.

Εγώ τον Buggy σαν καρικατουρίστικη φιγούρα τον συμπαθώ πολύ, έχει γέλιο και πλάκα, συν ότι μου αρέσει πολύ η εμφάνιση του. Ξέρω ότι και ο Oda σε συνέντευξη που έχει δώσει, έχει πει ότι αν θα ήθελε να βρίσκεται σε κάποιο άλλο πλήρωμα πέρα του Luffy θα προτιμούσε του Buggy γιατί κάνουν πολλά γλέντια και λοιπά. Ωστόσο, αν είναι να τον κρίνω σαν δυνατό πειρατή, εε τι να κάνουμε, στο κομμάτι που βρισκόμαστε, στο Nέο Κόσμο, δεν πιάνει μία. Σε άλλες θάλασσες μπορεί... , πιο πολύ ο Buggy είναι αυτό που δεν μπορεί να είναι ο Usopp, δηλαδή "Captain Usopp" (O παραλληλισμός Usopp και Buggy έχει να κάνει με το ότι είναι και οι δύο χέστες. Μπορεί όχι το ίδιο, αλλά στη Μεγάλη Μάχη το χέσιμο που θα έτρωγε ο Usopp το αντικατέστησε πλήρως ο Buggy!) !
Last edited by Sanji-kun on 12/10/14, 18:20, edited 3 times in total.
Image

Return to “Σχολιασμός Επεισοδίου”