Anime vs. Manga one piece

Σχολιασμός για οτιδήποτε αφορά το anime.
henry17
Global Moderator
Location: The finish line is just the beginning of a whole new race

Anime vs. Manga one piece

Postby henry17 » 20/02/14, 18:19

Επειδή έβλεπα ότι σχολιάζονταν τα θετικά και αρνητικά εναντίων των δύο είπα ν' ανοίξω αυτό το θέμα για να πει ο καθένας την άποψη του.

Προσωπικά εμένα μου αρέσει κάτι σαν τον συνδιασμό των δύο. Δηλαδή το manga αφήνει αρκετά πράγματα στην φαντασία του καθενός με διάφορα υπονοούμενα, οι στάσεις των χαρακτήρων κατα τις μάχες είναι πιο badass και επίσης δεν υπάρχει censorship (θα εξηγίσω από κάτω).

Όσο για το anime πιστεύω προσφέρει μερικές πιο ξεκάθαρες εικόνες για το τι γίνεται μέσα στην ιστορία και επίσης όταν βάζουν μουσική υπόκρουση γίνεται συνήθως πιο ποροτικό (η αγαπημένη μου είναι το The, The strongest).

Για το censorship που προανάφερα, στο manga, στο shabondy archipelago ο Law δείχνει το δάκτυλο στον Kidd, ενώ στο anime τα παράλειψαν, επίσής είναι και το αρχικό σήμα της σημαίας του shirohige που στην αρχή ήταν αγκυλωτός ο σταυρός αντί για κανονικός, και όταν έφτασε η στιγμή να δείξουν τη σημαία στο anime όχι μόνο άλλαξε σε κανονικό σταυρό αλλά έγινε το ίδιο και στο manga.
Spoiler: Show
Image
Image

Image
Image
Yahazugiri7
Robin

Re: Anime vs. Manga one piece

Postby Yahazugiri7 » 20/02/14, 19:03

Αυτο με το με το μεσαιο δαχτυλο το κανουν censor γτ τωρα οι νομοι ειναι πιο αυστηρη,αν θυμασαι στο dragon ball το εκαναν πολλες φορες στο anime αλλα στο kai το εκαναν censor λογο του νομου
chapapa
Joker Team

Postby chapapa » 20/02/14, 20:13

Διαφορά στο σχεδιασμό:
Image
Image
Ξεκίνησαν οι εγγραφές!!!
www.myanimelist.net
Yahazugiri7
Robin

Postby Yahazugiri7 » 20/02/14, 21:08

chapapa wrote:Διαφορά στο σχεδιασμό:
Image

Οσο για αυτο εχω ακουσει ή το εχω διαβασει δεν θυμαμαι πως το στυλ ζωγραφικης του oda ειναι πολυ δυσκολο να το αντιγραψεις.Το καλητερο παραδειγμα διαφορας ανιμε-manga πιστευω ειναι ο δρακος στο punk hazard
iNeXoRaBlE
Global Moderator

Postby iNeXoRaBlE » 20/02/14, 22:23

Η εικόνα τα λέει όλα μόνη της..
Image
Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες το σχέδιο έχει κάτι διαφορές αλλά η ουσία μένει ίδια.. Και ο Sanji έδειξε στους okama το δάχτυλο... Η στο manga οι Okama είχαν βάλει στο στόμα τους
Image
.. Εμένα αυτά δεν με πειράζουν. Αυτό που με ενοχλεί είναι όταν γίνεται στις μάχες αλλαγή ( βλέπε hody vs luffy). O Luffy Στο άνιμε έριξε 2 redhawk στον hody.. Μέχρι ότι είναι και αργός του είπε ο Hody.. :when:
Madao The One And only...
Image
Image
Yahazugiri7
Robin

Postby Yahazugiri7 » 20/02/14, 23:01

ναι γενικα και κυριως μετα το timeskip κανουν καποιους χαρακτηρες (κυριος τους strawhats) να φαινωνται αδυναμη,μεγαλονοντας της μαχες με εχθρους που εχουν για πλακα
henry17
Global Moderator
Location: The finish line is just the beginning of a whole new race

Postby henry17 » 21/02/14, 04:43

Yahazugiri7 wrote:ναι γενικα και κυριως μετα το timeskip κανουν καποιους χαρακτηρες (κυριος τους strawhats) να φαινωνται αδυναμη,μεγαλονοντας της μαχες με εχθρους που εχουν για πλακα

Σ' αυτό που λες συμφωνώ, υπάρχουν μάχες που στο manga ξεμπερδεύουν πολύ γρήγορα αλλά στο anime γίνονται μισό επεισόδιο...
Image
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 21/02/14, 19:17

Λοιπόν μιας και εγώ έβαλα με τις ερωτήσεις μου στο προηγούμενο τόπικ μία πρώτη σπίθα για τη δημιουργία του συγκεκριμένου τόπικ, ας πω και εγώ τη μεγάλη μου άποψη!
Anime vs Manga, νομίζω ότι έρχονται ίσα-ίσα και είναι και τα δύο ισάξια με πολλά κοινά αλλά και πολλές διαφορές. Πρώτα απ' όλα, κάτι που δίνει αμέσως ένα προβάδισμα στο manga είναι ότι προϋπάρχει του anime. Οπότε η πλοκή του έργου είναι γνωστή στον αναγνώστη-θεατή. Όταν βγαίνει το anime, ο θεατής είναι και γνώστης των πραγμάτων, αλλά ταυτόχρονα είναι και προκατειλημμένος για τις όποιες αλλαγές βλέπει στο anime (fillers) που δεν υπάρχουν στο manga. Κάτι το οποίο εμένα δε με βρίσκει απαραίτητα απέναντι. Εγώ θέλω να διαφέρει και λίγο καμιά φορά από το manga γιατί διαφορετικά δεν είναι τίποτα άλλο από πιστή απεικόνιση με κίνηση, χρώμα και μουσική του manga, αλλά δεν είναι τέχνη, αφού δεν έχει βούληση, το προσωπικό ελεύθερο να προτείνει και κάτι άλλο που είναι απαραίτητο για την όποια μορφή τέχνης. Οπότε μία ελευθερία στη προσθήκη νέων επεισοδίων και γεγονότων, είναι καλοδεχούμενη, αρκεί πάντα να σέβεται το έργο προέλευσης (manga), τους χαρακτήρες αυτού και την ποιότητα του ύφους που αποπνέει. Το anime "χάνει" όταν ρίχνουν το επίπεδο της σειράς ή αποπνέει ένα τελείως άλλο ύφος, γίνεται "ξένο" από το manga! Ωστόσο πρέπει να είμαστε πιο ελαστικοί με ένα anime γιατί όπως είπα, είμαστε προκατειλημμένοι από τη γνώση μας για την υπόθεση της ιστορίας, οπότε θέλουμε την πιστή αναπαραγωγή τους, εκεί πολλές φορές δημιουργείται μία παρεξήγηση, δίνοντας πολλές φορές την αίσθηση ότι πάντα το manga είναι καλύτερο του anime και πρέπει να προϋπάρχει. Κάτι που δεν είναι απαραίτητο μιας και υπάρχουν anime, που δεν ήταν σε manga μορφή και γίνανε έπειτα. Ύστερα από μία επιτυχία για παράδειγμα σε ένα video-game π.χ. Gungrave, που γράφτηκε σενάριο επί τόπου (όχι manga) και προβλήθηκε με τη σχετική του επιτυχία.
Ένα άλλο πλεονέκτημα του manga είναι ότι, μπορείς να σταθείς σε μία σκηνή με τις ώρες και να την απολαμβάνεις όσο θέλεις. Αφήνει στον αναγνώστη περιθώριο για περισσότερη φαντασία σε πολλά πράγματα: στις μάχες, στις ατάκες, στις περιγραφές τοπίων κλπ. Επίσης, είναι πιο άμεσο και εκτυλίσσει τα γεγονότα πιο γρήγορα. Επίσης οι βωμολοχίες είναι επίσης πιο άμεσες, ενώ στο anime -όπως λέτε και εσείς- η λογοκρισία δεν το επιτρέπει κ.α.
(Παρακάτω αναφέρω τα θετικά του anime που απαντούν στα αρνητικά του manga.)
Τώρα το anime έχει κάποια πολύ δυνατά σημεία!
Χρώμα, κίνηση, μουσική - ήχο! Αυτομάτως οι χαρακτήρες από το manga σηκώνονται, βγαίνουν από το χαρτί και αποκτούν από τη στατική τους ζωή, κίνηση και φωνή. Όταν ειδικά οι animators δουλεύουν πολύ την εικόνα τους, δημιουργούν επικές σκηνές. Η συγκίνηση αυξάνεται και απογειώνεται σε πολλές σκηνές που δεν μπορεί με τίποτα το σχέδιο να αποτυπώσει! Ακολουθεί spoiler επεισόδιο 405, (θα παρακαλούσα όποιον δεν έχει δει το επεισόδιο και δε γνωρίζει τι συμβαίνει να μην το δει, μια συγκινητική στιγμή περιγράφεται)
Πηγαίνετε στο 8:00 και κάτω και αυτό που θέλω να εστιάσετε είναι στο 9:10 https://www.youtube.com/watch?v=CQbx-h1x_MY
Σε αυτή την σκηνή που σας έδειξα, η φωνή της Voice Actor, το χρώμα, η απίστευτη ηχητική υπόκρουση, και η καταπληκτική αντίδραση του Luffy, πραγματικά κάνει το χαρακτήρα απίστευτα ανθρώπινο που δεν επρόκειτο με τίποτα να το αποτύπωνε το στατικό σχέδιο τόσο πιστά. Εδώ η κίνηση δίνει και παίρνει και βγάζει τον παραλογισμό της ανθρώπινης ψυχής στην επιφάνεια. Επίσης σκηνές μάχης
, όπου η δράση δεν αποτυπώνεται τόσο καλά στο σχέδιο, ενδεικτικά η μάχη με το Shirohige στο βίντεο ή θυμηθείτε το
Haki στο Fish Island του Luffy!
, άλλες επικές στιγμές μάχης:
. Τώρα η μουσική... ποιος φανταζόταν καλύτερο τραγούδι από το
Binks Sake του Brook; Η η μουσική που καθηλώνει,
.
Θεωρώ ότι τα anime είναι ίσως και καλύτερα από τα manga, καθώς δίνουν πνοή και ζωντάνια στις καρικατούρες του χαρτιού. Βέβαια για να φτάσουν στο επίπεδο ενός καλού manga πρέπει να υπάρχει μία πολύ σοβαρή και καλή δουλειά. Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι περιμένουμε πως και πως, πότε θα βγει σε anime μία καλή manga σειρά. Είναι κάτι σαν τις ταινίες. Το "Lord of the Rings" ήταν βιβλία τα οποία όμως απογειώθηκαν όταν έγιναν ταινία. Ωστόσο υπάρχουν και ταινίες που δε ξεπέρασαν τις προσδοκίες του βιβλίου, βλέπε Harry Potter, όπου, όσους και να ρωτήσεις που έχουν διαβάσει το βιβλίο και έχουν δει και τις ταινίες, σε λίγες περιπτώσεις άκουσα ότι πήραν την ίδια ικανοποίηση από την ταινία έναντι του βιβλίου. Σε αντίθεση βρίσκεται το Lord of the Rings που προανέφερα. Φαντάζεστε το Game of Thrones, Pirates of the Carribean etc, να διαβάζαμε μόνο τα σενάρια τους; Δε θα ήταν τα ίδια! Όταν γίνεται μία σοβαρή δουλειά έχει και ένα σοβαρό αποτέλεσμα που ξεπερνάει και τη πηγή προέλευσης του!
Τώρα όσον αφορά το One Piece, για να επιστρέψω σε αυτά που συζητούσα στο http://www.jokerfansubs.com/viewtopic.php?f=30&t=1403&start=10 παρακάτω θέμα που είπαν κάποιοι φίλοι ότι το manga είναι πάντα καλό ενώ το anime όχι πάντα. Εγώ υποστήριξα ότι όταν έχουμε πτώση του anime σε κάποια αρκ, είχαμε και πτώση του manga. Δε μπορεί δηλαδή να ήταν βαρετό το Punk Hazard στο anime και στο manga να είχε κέφι, ενώ γινόταν η ίδια ιστορία πάνω κάτω, αν και εφόσον, το anime δεν έχει αλλάξει το επίπεδο προβολής του από τότε που ξεκίνησε να προβάλλεται. Σίγουρα το anime όταν έχει κακοφτιαγμένα fillers, κάνει μεγαλύτερη μεγαλύτερη κοιλιά από το manga, αλλά μπορεί καμιά φορά να έχει και καλοφτιαγμένα και να είναι καλύτερο του manga, ωστόσο όμως, πάντα υπάρχει στο μυαλό μας η προκατάληψη ότι δεν είναι πιστό στην πρωτότυπη ιστορία, άρα δεν είναι καλό. Εγώ διαφωνώ με αυτή τη λογική και διαφωνώ και με την άποψη ότι το manga είναι πάντα καλό. Βέβαια θα έχω καλύτερη άποψη όταν το προχωρήσω, μιας και είμαι ακόμα πίσω.
Τώρα στη διαμάχη anime vs manga, θα κλείσω λέγοντας ότι είναι στο ίδιο, υψηλό βάθρο εκτίμησης για μένα και είναι ισάξια το καθένα με τα δικά του πλεονεκτήματα και αδυναμίες που μερικές ανέλυσα παραπάνω! :dizzzy: :dizzzy:
Image
Yahazugiri7
Robin

Postby Yahazugiri7 » 21/02/14, 21:10

καλα ειδηκα η μαχη donflamingo vs kuzan δεν υπηρχε
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 21/02/14, 21:29

Ρεεε μη κάνες spoiler έτσι δεν τα 'χω δει :axaxaxa: :axaxaxa: !!!!
Image

Return to “Γενικές Συζητήσεις”