Anime vs. Manga one piece

Σχολιασμός για οτιδήποτε αφορά το anime.
Yahazugiri7
Robin

Re: Anime vs. Manga one piece

Postby Yahazugiri7 » 22/02/14, 21:48

Sanji-kun wrote:Βασικά νομίζω ότι το βασικό πρόβλημα είναι ότι πρέπει να περιμένεις μία εβδομάδα να βγει το κάθε επεισόδιο, αν το arc το τωρινό ήταν σαν ένα από τα περασμένα και το βλέπαμε δε νομίζω να μας ενοχλούσε! Δε λέω ότι πάντα είναι καλό το anime, παραδείγματος χάριν όταν ήταν στο Ennies Lobby ήταν πολύ εκνευριστικό μέχρι να πηδήξουν από τη γαμω-γέφυρα. Μας έπρηξε τα ...φρύδια μέχρι να το κάνουν με τα χαζό-φλασμπάκ, αλλά μετά ξανά έφτιαξε. Σίγουρα υπάρχουν στιγμές μεγάλης κοιλιάς οι οποίες σε κάνουν να βαριέσαι και αν είναι στο αρκ στο οποίο βλέπεις, εκνευρίζεσαι κιόλας γιατί βλέπεις κάτι βαρετό που σέρνεται, αλλά αυτόν που βλέπει για πρώτη φορά δεν τον ενοχλεί. Συμφωνώ δηλαδή με τον Υahazugiri7
ενταξη οχι και δεν αξιζει απλα δεν ειναι αρκετα ευχαριστημενοι μαζι του καποιοι που διαβαζουν το manga.Αυτοι που βλεπουν μονο το ανιμε δεν καταλαβαινουν διαφορα και για αυτο δεν παραπονιουνται
. Και προσθέτω αυτό που είχα πει στο πρώτο μου post ότι αυτός που βλέπει το anime είναι και προκατειλημμένος επειδή ξέρει περίπου τι συμβαίνει.
Spoiler: Show
Δε συγκινηθήκανε το ίδιο για παράδειγμα όταν διάβασαν ότι ο Ace πεθαίνει, όταν το είδαν και στο anime απλά θέλανε να δουν πως αυτό θα γίνει. Ωστόσο η πρώτη έκπληξη και το σοκ που πήρες από το manga σε ακολουθεί και σε προκαταλαμβάνει στο anime!
. Πάντως σε θέμα σεναρίου για να μη φανώ παράλογος, ο Oda είναι ο σκηνοθέτης του anime, οπότε το πιο πιθανό είναι αυτός να μπορεί να χειριστεί καλύτερα την ιστορία και την εξέλιξη της από τους animator. Ένας ακόμα πόντος υπέρ του manga έναντι του anime!

Sanji-kun μου φαινεται πως απο δω και εμπρος πρεπει να κανεις εσυ ποστ για εμενα :yosh: ειρθες στα λογια μου δεν εχω κατι αλλο να πω,τωρα οταν μιλας εσυ ειναι σαν να μιλαω εγω :imtheman:

Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 22/02/14, 22:01

Don't worry! Θα εκπροσωπήσω καλά τις απόψεις μας :muaha: !
Image
Yahazugiri7
Robin

Postby Yahazugiri7 » 22/02/14, 22:38

Sanji-kun wrote:Don't worry! Θα εκπροσωπήσω καλά τις απόψεις μας :muaha: !

χαιρωμαι :lalala:
henry17
Global Moderator
Location: The finish line is just the beginning of a whole new race

Postby henry17 » 22/02/14, 22:56

Αυτό που έλεγες ότι δε συγκινηθήκαμε όταν πέθανε ο Ace, ή όταν η Robin είπε στο Luffy ότι θέλει να την πάρει μαζί του στη θάλασσα, έχω να πω ότι θα διαφωνήσω με τα 1000!!

Εδώ ακόμα και σήμερα ξαναβάζω αυτές τις σκηνές να τις δω, και κάθε φορά γίνομαι σκατζόχοιρος από τις σηκωμένες μου τρίχες!!
Image
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 23/02/14, 00:12

Αν Henry17 συγκινήθηκες το ίδιο με το manga ή και παραπάνω ακόμα, τότε το anime πετυχαίνει αυτό που έχω ήδη αναφέρει, ότι δηλαδή το anime μπορεί να ξεπεράσει το manga ή να σταθεί ισάξια δίπλα του. Ωστόσο σίγουρα έχω να πω, ότι όταν κάποιος μία σκηνή την γνωρίζει από κάπου αλλού δε μπορεί να έχει την ίδια αίσθηση όταν το πρώτο έμαθε αυτό το γεγονός και είναι και λογικό. Εγώ δεν είπα ότι δε συγκινηθήκατε καθόλου, συγκεκριμένα είπα
Και προσθέτω αυτό που είχα πει στο πρώτο μου post ότι αυτός που βλέπει το anime είναι και προκατειλημμένος επειδή ξέρει περίπου τι συμβαίνει.
SPOILER: HIDE
Δε συγκινηθήκανε το ίδιο για παράδειγμα όταν διάβασαν ότι ο Ace πεθαίνει, όταν το είδαν και στο anime απλά θέλανε να δουν πως αυτό θα γίνει. Ωστόσο η πρώτη έκπληξη και το σοκ που πήρες από το manga σε ακολουθεί και σε προκαταλαμβάνει στο anime!
. Άλλο να μη συγκινηθείς καθόλου και άλλο η συγκίνηση σου και η έκπληξη σου να είναι περιορισμένη. Η συγκίνηση αν δεν είναι περιορισμένη, τότε αυτό δίνει ένα πόντο στα anime έναντι στα manga γιατί αυτός που το βλέπει για δεύτερη φορά, είναι σα να το βλέπει για πρώτη, ή έκπληξη του γεγονότος όμως είναι σαφώς περιορισμένη. Πόσες φορές μπορεί να εκπλαγεί κάποιος με ένα γεγονός που ήδη ξέρει; Μόνο μία!

-- 22 Φεβ 2014, 11:20 pm --

Αυτό μάλιστα που αναφέρεις είναι και η δυνατή πλευρά του anime, το γεγονός δηλαδή να μπορεί να παρουσιάζει καταστάσεις ψυχολογικού κυρίως χαρακτήρα με τέτοιο τρόπο που τα κάνουν πιο προσιτά στο θεατή. (Δεν εννοώ πιο προσιτά από το manga). Εννοώ πιο κοντά στη ψυχολογική κατάσταση του πρωταγωνιστή. Γι'αυτό ανέφερα παραπάνω τη σκηνή στο Sabaody, αυτά που είπες εσύ και άλλα πολλά!!!
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 23/02/14, 03:04

Ας πω κιαι εγώ τη γνώμη μου, επειδή έλειπα τόσες μέρες και δεν μπορούσα να γράψω.

Να τονίζω πως μιλάω συγκεκριμένα για το:anime και manga του One Piece και δεν μιλάω γενικά για αυτές τις δύο έννοιες.

Λοιπόν, στο anime τα πράγματα πήγαιναν πολύ καλά από το πρώτο επεισόδιο έως την αρχή του Fishman Island.Μέχρι εκεί η μόνη διαφορά που υπήρχε από το manga είναι οι cencored στιγμές και τα fillers.Εγώ υποστηρίζω πως το manga είναι καλύτερο του anime λόγω της παρούσας κατάστασης.Ανάλογα με τις απαντήσεις θα αναλύσω περισσότερο την γνώμη μου.

Sanji-kun wrote:Εγώ υποστήριξα ότι όταν έχουμε πτώση του anime σε κάποια αρκ, είχαμε και πτώση του manga. Δε μπορεί δηλαδή να ήταν βαρετό το Punk Hazard στο anime και στο manga να είχε κέφι, ενώ γινόταν η ίδια ιστορία πάνω κάτω, αν και εφόσον, το anime δεν έχει αλλάξει το επίπεδο προβολής του από τότε που ξεκίνησε να προβάλλεται. Σίγουρα το anime όταν έχει κακοφτιαγμένα fillers, κάνει μεγαλύτερη μεγαλύτερη κοιλιά από το manga, αλλά μπορεί καμιά φορά να έχει και καλοφτιαγμένα και να είναι καλύτερο του manga, ωστόσο όμως, πάντα υπάρχει στο μυαλό μας η προκατάληψη ότι δεν είναι πιστό στην πρωτότυπη ιστορία, άρα δεν είναι καλό. Εγώ διαφωνώ με αυτή τη λογική και διαφωνώ και με την άποψη ότι το manga είναι πάντα καλό.
Και όμως, τα Arcs του Fishman Island και του Punk Hazard αντίστοιχα ήταν μια χαρά στο manga και στο anime τα κατέστρεψαν.Ξέρεις πως;Με δύο απλούς τρόπους.Κάνανε τα γραφικά απαίσια και καθυστέρησαν στο full την ιστορία.Κάτι το οποίο θα κάνουν και στη Dressrosa και στα υπόλοιπα Arcs από ότι φαίνεται.Αυτά και μόνο με έκαναν να σιχαθώ το anime κάνοντάς με να απορώ κάθε φορά που μου λέει κάποιος ότι το anime είναι μια χαρά.Τα fillers του One Piece δεν είναι και τόσο κακοφτιαγμένα πριν το timeskip.Ακόμη υπάρχουν fillers που είναι καλύτερα από Arc του manga που τα ακολουθεί(G-8 με David Back Fight).

Sanji-kun wrote:στο Ennies Lobby ήταν πολύ εκνευριστικό μέχρι να πηδήξουν από τη γαμω-γέφυρα. Μας έπρηξε τα ...φρύδια μέχρι να το κάνουν με τα χαζό-φλασμπάκ, αλλά μετά ξανά έφτιαξε.

Τα flashbacks ήταν filler στιγμές και δεν υπήρχαν στο manga.Υπήρχαν στιγμές στο Ennies Lobby που ήταν πολύ πιο εκνευριστηκές από τα flashbacks.

Sanji-kun wrote:Φαντάζεστε το Game of Thrones, Pirates of the Carribean etc, να διαβάζαμε μόνο τα σενάρια τους; Δε θα ήταν τα ίδια!

Σε πληροφορώ πως μπορεί η σειρά να φαίνεται πιο καλή, είναι όμως στην πραγματικότητα μούφα γιατί έχει παραλήψει και κρύψει παράλληλα πολλά σημαντικά γεγονότα και στοιχεία του βιβλίου(αν εννοείς αυτό λέγοντας σενάριο)-καμία σχέση με την παρόν συζήτηση αλλά είπα να το πω :p.

Με αυτό το post απάντησα σε ορισμένα που αναφέρθηκαν παραπάνω και είπα την περιληπτική μου γνώμη.Επειδή έχω πολλά να πω και να συγκρίνω μεταξύ αυτών των δύο θα τα αναφέρω λίγο λίγο ανάλογα με τα posts για να μην γράφω κατεβατά.
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Yahazugiri7
Robin

Postby Yahazugiri7 » 23/02/14, 11:28

Το παρακατω ποστ το εκανα στους sick fansubs πριν λιγο καιρο και ειπα να το αντιγραψω εδω.(ειμουν λιγο τσαντισμενος τοτε)

Επειδη μου εχετε σπασει τα νευρα ολοι εσεις που γκρινιαζεται,το one piece ΑΝ δεν το εχετε καταλαβει κανει ενα αρκ να κραταει ενα χρονο και στο manga και στο ανιμε,το Manga εχει 36 κεφαλαια dressrosa arc μεχρι στιγμης(τα οποια τα διαβασεις σε 10 λεπτα ) και το καθε επεισοδιο στο ανιμε ειναι 20 περιπου λεπτα(ετσι για να καταλαβεται το ποσο χρονο περνουν καποια πραγματα....καλα η μαχες απο 2-3 σελιδες μπορουν να γινουν και δευτερολεπτα στο ανιμε).Καθε χρονο εχει απο 40 εως και 50 επεισοδια περιπου οποτε πρεπει να καταλαβεται πως δεν βγαινει χωρις να κανουν κατι για να ''τρωνε'' χρονο.Εγω τουλαχιστον δεν θελω να γινει σαν το naruto καθε τρεις και λιγο φιλλερ επεισοδια.
terminatorbill
Brook

Postby terminatorbill » 23/02/14, 12:31

Κατά τη γνώμη μου το anime είναι αρκετά καλό. Σίγουρο έχει στιγμές που αναρωτιέσαι γιατί σκότωσαν κάποιες σκηνές. Αλλά διαβάζοντας μόνο manga δεν συγκρίνεται με το να βλέπεις το anime. Το anime έχει εικόνα,ήχο, χρώμα....
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 23/02/14, 13:43

Το anime κάνει πολύ κακή μεταφορά και είναι πιο αργό και από τον θάνατο ρίχνει κατά πολύ την ποιότητα του manga και πλέον και το animation είναι τραγικό(100 επεισόδια τώρα)
Γενικά πλέον στο anime δεν γίνετε καλή δουλειά αλλά toei τι περιμένεις καταστρέφει op και toriko.
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :
Spoiler: Show
http://weeders.forumgreek.com/

Allowed to fall! Must get up.
http://myanimelist.net/animelist/teo1323
Yahazugiri7
Robin

Postby Yahazugiri7 » 23/02/14, 13:57

teo1323 wrote:Το anime κάνει πολύ κακή μεταφορά και είναι πιο αργό και από τον θάνατο ρίχνει κατά πολύ την ποιότητα του manga και πλέον και το animation είναι τραγικό(100 επεισόδια τώρα)
Γενικά πλέον στο anime δεν γίνετε καλή δουλειά αλλά toei τι περιμένεις καταστρέφει op και toriko.

Ναι γτ το dragonball z ηταν χωρις ουτε μια καθηστερυση και χωρις κανενα filler.Nα ειναι καλα αυτοι που εβγαλαν το kai

Return to “Γενικές Συζητήσεις”