Anime vs. Manga one piece

Σχολιασμός για οτιδήποτε αφορά το anime.
SANDOKANTHANOS
Luffy

Re: Anime vs. Manga one piece

Postby SANDOKANTHANOS » 23/02/14, 15:40

Yahazugiri7 wrote:Ναι γτ το dragonball z ηταν χωρις ουτε μια καθηστερυση και χωρις κανενα filler.Nα ειναι καλα αυτοι που εβγαλαν το kai

Προσωπικά εμένα το Dragonball Z μου άρεσε αρκετά.Μόνο η μάχη του Frieza με το Super Saiyan Goku με έκανε να βαρεθώ τη ζωή μου και ορισμένα σημεία από το Saga του Buu.Γενικά όλο το anime ήταν πολύ καλό και ενώ υπήρχαν σημεία, όπως ουρλιαχτά από power ups που καθυστερούσαν την ιστορία δεν με έκαναν να βαρεθώ.

Αλλά δεν μιλάμε για το Dragonball Z εδώ.

BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 23/02/14, 15:42

Δεν είπα κάτι τέτοιο.
Καλά αυτό για το Kai δεν το σχολιάζω καν το Kai πήρε ότι καλό είχε το Z και το κατέστρεψε.
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :
Spoiler: Show
http://weeders.forumgreek.com/

Allowed to fall! Must get up.
http://myanimelist.net/animelist/teo1323
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 23/02/14, 17:07

Γενικά για αντιπαραβολές anime και manga: Dragonball etc δεν έχω να πω γιατί δεν έχω διαβάσει. Από εκεί και πέρα, Θάνο μπορεί να έχεις και δίκιο για την εξέλιξη του One Piece γιατί πάλι δεν έχω διαβάσει. Τώρα έχω ξεκινήσει το manga. Μέχρι το Μάη υπολογίζω ότι θα έχω φτάσει στην τωρινή κατάσταση και θα επιστρέψω να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω αν έχω να πω κάτι. Επίσης με τις Ιαπωνικές εταιρείες
Γενικά πλέον στο anime δεν γίνετε καλή δουλειά αλλά toei τι περιμένεις καταστρέφει op και toriko.
animation δεν γνωρίζω και μου προκαλεί εντύπωση πως και εσείς γνωρίζετε, σας ζηλεύω :sukeee: . Αλλά μπορώ να σχολιάσω κάποια πράγματα τα οποία έχουν να κάνουν με τη λογική.
Θάνο σε αυτά που είπες θα σεβαστώ αυτό που λες ότι αναφέρεσαι στο One Piece και γι'αυτό θα μιλήσω. Στο θέμα των γραφικών νομίζω ότι ισχύει το ανάποδο. Δηλαδή, όσο προχωράνε τα επεισόδια όλο και περισσότερη πρόοδο βλέπω, δε μπορώ να θυμηθώ κάτι καλύτερο σε γραφικά, είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με ανιούσα πορεία όμως. Γενικά το OP, δεν είναι ένα anime που φημίζεται για τα γραφικά π.χ. Attack on Titan (αν είχε τα γραφικά του Attack on Titan το One Piece, θα ήταν άπιαστο), εγώ μόνο στην αρχή θυμάμαι να διαφέρουν τα γραφικά που ναι, εκεί ήταν φρικτά και η εικόνα δεν κυλούσε αλλά περπατούσε. Οι κίνηση των χαρακτήρων τότε ήταν σαν του Καραγκιόζη και θεάτρου σκιών. Τουλάχιστον στα πρώτα 10 επεισόδια. Αλλά γενικά το anime έχει εξέλιξη στα γραφικά του και είμαι σίγουρος ότι δε θα χάλασαν στα επόμενα 20 επεισόδια που δεν έχω δει, εκτός και αν πτώχευσε η Τoei και δεν το γνωρίζω, οπότε και δεν πληρώνουν τους animators.
Για το ότι προχωράει αργά θα συμφωνήσω με το Yahazugiri7, ότι για να μην αναγκαστούν και διακόψουν τη σειρά (όπως στο Attack on Titan), αναγκάζονται και κάνουνε πολλά fillers, (εκεί μπορώ να συμφωνήσω μαζί σας στο γεγονός ότι τα fillers αυτά δεν είναι καλά και χαλάνε το anime, εκεί το στοίχημα πέφτει στους animators). Τώρα, υπάρχουν οι παρακάτω λύσεις για την προβολή του anime με διαφορετικά αποτελέσματα κάθε φορά που θα μπορούσαν να ακολουθήσουν οι animators σε συνεργασία και με το δημιουργό του manga (Oda-One Piece).
1) Να συνεχίσει να προβάλλεται το anime με τις όποιες καθυστερήσεις (fillers) χρειάζονται στο ίδιο επίπεδο που είναι για να συμβαδίζει της ιστορίας.
2) Να γράφει ο Oda με τριπλούς ρυθμούς με την ίδια απόδοση, ώστε να μη χρειάζεται να γίνονται fillers και να είναι full πιστά στο manga ώστε να μην παραπονιέται κανένας και να κυκλοφορεί ο Oda με ορούς καφεϊνης ζωγραφίζοντας ανελέητα για τρία τεύχη εβδομαδιαίως.
3) Να σταματήσει να προβάλλεται για δύο χρόνια στις οθόνες το One Piece, ώστε να αποκτήσει τη σχετική απόσταση που χρειάζεται, ώστε να είναι πάλι πιστό στο Manga χωρίς εκπτώσεις.
4) Nα μας "φλομώσουνε" στα filler και να ξεπεράσει και το Narruto, με αποτέλεσμα να μη βλέπει κανένας τη σειρά.
5) Να γίνει το σενάριο 1 που αναφέρω παραπάνω, αλλά να δουλέψουνε πολύ οι animators και να δημιουργήσουν ωραία fillers, ακόμα και mini αρκ των 15 επεισοδίων, πάντα με τη συνεργασία του Oda, ώστε και να μην πέφτει το επίπεδο, αλλά και ο Oda να μην είναι στην τσίτα.

Διότι αν θέλουμε η ροή του anime να πάει με τη ροή του Manga, τότε θα φτάσουν στο ίδιο σημείο και σίγουρα θα αναγκαστούν να διακόψουν τη σειρά για λίγο ή να κάνουν μαζικά κακά fillers.
Τέλος, αν έχουν καταστρέψει τόσο πολύ το anime, γιατί δεν κάνετε ένα πείραμα. Να αφήσετε το Anime για ένα χρόνο ή εξάμηνο αν δεν αντέχετε τόσο πολύ, αλλά θα πρότεινα χρόνο και να τα δείτε μαζεμένα, τότε θα δείτε αν πραγματικά κάνετε αγγαρεία που το βλέπετε ή όχι. Γιατί νομίζω ότι το πρόβλημα το μεγάλο είναι ότι ένα κάθε εβδομάδα είναι λίγο και αυτό ειδικά είναι κάτι που τσαντίζει πολύ τον άλλον.

Y.Γ. Εγώ δε λέω ότι το anime μαμάει και δέρνει, απλά είμαι κάπως πιο ελαστικός στο συγκεκριμένο ζήτημα και προσπαθώ να αντιμετωπίσω τα fillers με μία άλλη οπτική διάθεση.
Image
Yahazugiri7
Robin

Postby Yahazugiri7 » 23/02/14, 17:26

Πως με καταλαβαινεις :ohyeah:
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 23/02/14, 18:19

Από τους λόγους αυτούς θα κρατήσω δύο που μπορούν να εφαρμοστούν.

Ο Oda μπορεί να μην κάνει τόσα breaks.Μερικές φορές αντί να ξαφνιάζομαι που έχει break την επόμενη εβδομάδα, ξαφνιάζομαι που δεν έχει.Επίσης, οι animators όταν ο Oda έκανε το break 2 μηνών για το timeskip αυτοί έβγαζαν κανονικά τα επεισόδιά.Θα μου πείτε, άνθρωποι είναι και είναι δουλειά τους.Όμως μυαλό δεν έχουν να σκεφτούν τις συνέπειες;

Το άλλο είναι να κάνουν τις cover stories που δεν έχουν κάνει.Ίσως είναι λίγο αργά για μερικές όμως πιστεύω πρέπει να γίνουν, έστω αυτές που φαίνονται σημαντικές(των CP9, του Caribu κτλ).Αν αποφασίσουν να τις κάνουν θα τους πάρει 5-6 επεισόδια.Αυτό θα δώσει μια ευκαιρία στο manga να προχωρήσει και με μια καλή συνεργασία με τον Oda μπορεί να γίνει το anime όπως ήταν παλιά.
Image
terminatorbill
Brook

Postby terminatorbill » 23/02/14, 18:45

1ον) Δεν επιλέγει ο Oda να κάνει breaks. Όταν λέει το περιοδικό ''next week break'' δεν είναι απόφαση του oda, αλλά της εκδοτικής.
2ον) Είναι δυνατόν να μην βγάζουν επεισόδια στο διάστημα 2 μηνών που ο oda ήταν άρρωστος; Αν είχες την επιχείρηση θα σταματούσες να βγάζεις κέρδη; Όσο θα γίνεται κοσμοσυρροή για το anime τόσο περισσότερο δεν θα τους νοιάζει για τη ποιότητα των fillers. Από τη στιγμή που θα χάσουν σε τηλεθέαση, εκεί θα αλλάξουν στάση και θα προσαρμόσουν τόσο τα γραφικά τους όσο και τα fillers.

Τέλος, μη τρελαθούμε το manga στο Dressorosa arc μέχρι στιγμής λίγα πράγματα έχει δείξει. Και εκεί ο oda το καθυστερεί πάρα πολύ. Οπότε δεν έχει πάρει μόνο το anime τη κατιούσα...
Yahazugiri7
Robin

Postby Yahazugiri7 » 23/02/14, 19:13

Τα cover stories θα ηταν πολυ ωραιο να γινουν επεισοδια.Ο oda διαλεγει ποτε θα κανει διαλλειμα γτ εχει προβλημα με την υγεια του λογο πολυς δουλειας
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 23/02/14, 20:03

Εγώ θα πω για το animation ότι όσο πάει και χειροτερεύει
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :
Spoiler: Show
http://weeders.forumgreek.com/

Allowed to fall! Must get up.
http://myanimelist.net/animelist/teo1323
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 24/02/14, 00:49

Το animation έχει γίνει σκατά από το Fishman Island.

terminatorbill wrote:1ον) Δεν επιλέγει ο Oda να κάνει breaks. Όταν λέει το περιοδικό ''next week break'' δεν είναι απόφαση του oda, αλλά της εκδοτικής.

Μπορεί να πει και ο Oda ότι κάνει break και chapter θα βγει σε 2 εβδομάδες πχ.

terminatorbill wrote:2ον) Είναι δυνατόν να μην βγάζουν επεισόδια στο διάστημα 2 μηνών που ο oda ήταν άρρωστος;

Εγώ είπα για το break 2 μηνών που έγινε στο timeskip, όχι την περίοδο που ήταν άρρωστος.

terminatorbill wrote:Τέλος, μη τρελαθούμε το manga στο Dressorosa arc μέχρι στιγμής λίγα πράγματα έχει δείξει. Και εκεί ο oda το καθυστερεί πάρα πολύ. Οπότε δεν έχει πάρει μόνο το anime τη κατιούσα...

Διαφωνώ.Πιστεύω πως είναι το καλύτερο Arc μέχρι στιγμής.Υπόθεση καλή δεν έχει, όμως έχει αρκετούς νέους χαρακτήρες και έχει πολύ καλή πλοκή.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 24/02/14, 01:28

Το άλλο είναι να κάνουν τις cover stories που δεν έχουν κάνει.Ίσως είναι λίγο αργά για μερικές όμως πιστεύω πρέπει να γίνουν, έστω αυτές που φαίνονται σημαντικές(των CP9, του Caribu κτλ).Αν αποφασίσουν να τις κάνουν θα τους πάρει 5-6 επεισόδια.Αυτό θα δώσει μια ευκαιρία στο manga να προχωρήσει και με μια καλή συνεργασία με τον Oda μπορεί να γίνει το anime όπως ήταν παλιά.

Να μία ωραία ιδέα, ή όταν συναντηθήκανε στο Sabaody, έπρεπε η επανένωση τους να γίνει τρέχοντας; μπορούσαν έστω ένα επεισόδιο να γίνει για το αντάμωμα, ή να παίξουν λίγο με το Sanji σαν χαρακτήρα που ο Luffy πήγε στο Amazon Lily. Να μάθουμε όπως λες και εσύ Θάνο, κάποιων χαρακτήρων την ιστορία τους. Να δούμε από που φύτρωσε ο Zoro, το 'χω καημό αυτό και το λέω συνέχεια, έχω γίνει γραφικός. :not me:
Πάντως τρόποι υπάρχουν γιατί στο τέλος θα πρέπει να είναι τίγκα στο filler που θα είναι και κακό και βιαστικό ή πραγματικά θα διακοπεί.
Αν είχες την επιχείρηση θα σταματούσες να βγάζεις κέρδη; Όσο θα γίνεται κοσμοσυρροή για το anime τόσο περισσότερο δεν θα τους νοιάζει για τη ποιότητα των fillers. Από τη στιγμή που θα χάσουν σε τηλεθέαση, εκεί θα αλλάξουν στάση και θα προσαρμόσουν τόσο τα γραφικά τους όσο και τα fillers.
Τώρα σε αυτό το σχόλιο απλά έχω να πω ότι τα anime, κατά τη γνώμη μου δεν έχουν τα χαρακτηριστικά της διεθνής αγοράς στο πόσο μπροτιμητέα ή μη είναι στον κόσμο όπως άλλα πράγματα π.χ. το ποδόσφαιρο. π.χ. Πέρυσι ο Παναθηναϊκός ήταν καλή ομάδα, φέτος όχι, οι φίλαθλοι δεν ασχολούνται μαζί του του χρόνου όμως που θα τα πάει καλά και τότε θα ξανά-ασχοληθούν (τυχαίο παράδειγμα, δεν έχω ιδέα τι κάνει ο Παναθηναϊκός σαν ομάδα).
Τα anime και οι σειρές αν γίνουν κακές και συνεχίζουν να παραμένουν κακές, χάνουν το κοινό και το κοινό δεν επιστρέφει. Για παράδειγμα αν έχετε δει τη σειρά How I Met Your Mother, που ξεκίνησε τέλεια -στην επτά σεζόν ήταν κακή- στην οκτώ την εγκατέλειψα, εγώ και πολύς κόσμος. Πολλοί λίγοι θα επιστρέψουν σε αυτήν και να γίνει καλή. Αλλά για να μην λέω άσχετα παραδείγματα, το Narruto, έχω ακούσει από πολύ κόσμο, ότι ήταν καλό, αλλά τώρα έχει χαλάσει και το παράτησαν ή το Bleach. Όσοι το έχουν παρατήσει δεν πρόκειται να επιστρέψουν και να γίνει καλό, γιατί πρώτον πρέπει να δουν κάποια κακά επεισόδια μέχρι να φτάσουν στο καλό σημείο και δεύτερον έχουν να δουν τόσα άλλα καλά anime. (Δεν έχω προσωπική άποψη γι' αυτά τα δύο, δεν τα έχω δει, έχω ακούσει μόνο).
Άλλο παράδειγμα το Berserk (Τeo1323, τώρα μπορείς να φωνάξεις :axaxaxa: :axaxaxa: (πλάκα κάνω)), ενώ μπορεί να είχε προοπτικές σαν anime αν συνέχιζε, κατέληξε να γίνει απωθητικό για πολλούς θεατές έτσι και εκεί που σταματάει το anime, ενώ το manga απ' ότι ακούω πηγαίνει μια χαρά. Εμένα ωστόσο το anime με ξενέρωσε τόσο που καίει και τα δύο.
Οπότε θεωρώ είναι δίκοπο μαχαίρι για τους παραγωγούς τέτοιων σειρών να περιμένουν τη μεγάλη καμπή για να αναστηλωθούν... γιατί τότε το anime ή το manga θα βρίσκεται τόσα μέτρα κάτω από τις προτιμήσεις των θεατών, αναγνωστών, όσα μέτρα είναι το Fish Island και θα πρέπει να το ακουμπήσει ο Ιπτάμενος Ολλανδός για να ξανά-ανέβει στις προτιμήσεις του κοινού! :what?:
Image

Return to “Γενικές Συζητήσεις”