Kill Akainu Fan-Club

Σχολιασμός για οτιδήποτε αφορά το anime.
chapapa
Joker Team

Re: Kill Akainu Fan-Club

Postby chapapa » 14/05/13, 16:38

Ο Eiichiro Oda πάντοτε έκανε το συγκεκριμένο trick με το τι είναι κακό και το τι είναι καλό να το αποφασίζει ο ίδιος ο αναγνώστης όπως φυσικά συμβαίνει και στην πραγματική ζωή.
πχ.
Η αστυνομία είναι καλή γιατί μας προστατεύει. Από την άλλη όμως δεν είναι όλοι οι αστυνομικοί καλοί και δεν λειτουργούν όλοι σωστά. Άρα το να είναι κάποιος αστυνομικός δεν σημαίνει ότι σίγουρα θα είναι καλός.
Έτσι λοιπόν ο Akainu, όπως είπε και η Έλενα, από τη στιγμή που δεν πρεσβεύει τις ηθικές αξίες των περισσότερων ανθρώπων πάνω στη γη δεν είναι και καλός.
Βέβαια πάνω στον κόσμο μας υπάρχουν και άνθρωποι που θεωρούν σωστό τον Hitler. Άρα γιατί να μην είναι ο Akainu συμπαθείς από κάποιους... :lalala:
Γι' αυτό λοιπόν ο Oda δεν είναι απόλυτος.

Image
Ξεκίνησαν οι εγγραφές!!!
www.myanimelist.net
henry17
Global Moderator
Location: The finish line is just the beginning of a whole new race

Postby henry17 » 14/05/13, 17:22

First things first, για να εξηγούμαστε, εγώ τον Hitler δεν τον υποστηρίζω αλλά οι ιδεολογίες τους ήταν εν μερει σωστές, οι μεθόδοι του ήταν αυτές που ήταν εντελώς λανθασμένες.

Επίσης, συμφωνώ μ' αυτά που λες για τον Akainou chapapa, ότι δεν είναι δεν είναι ηθικά σωστός τις πλείστες φορές αλλά εδώ είναι πόλεμος, αλλάζουν οι περιστάσεις, και το ότι σκότωσε τον Ace, τη δουλειά του έκανε, ο Ace ήταν ο γιος του βασιλιά των πειρατών και επίσης μεγάλος πειρατής, οι μεθόδοι δεν έχουν σημασία, είδε ότι έχαναν τον πόλεμο και είπε να δοκιμάσει πιο ύπουλες μεθόδους. Είναι σωστό; Εξαρτάται από πια πλευρά το βλέπεις.
π.χ: Όταν οι παππούδες μου τη δεκατετία του '50 έκαναν την απελευθερωτική οργάνωση της ΕΟΚΑ, στην Αγγλία τα πρώτα 3 χρόνια την παρουσίαζαν ως τρομοκρατική οργάνωση, άρα καλά λέει ο Θάνος σ' αυτό, τη δουλειά του έκανε ο Akainou.

Επιπλέον, elenikwst, δεν τους σκοτώνουν γιατί τους μισούν, ναι είναι προδωσία να φεύγεις από το μέτωπο του πολέμου, αλλά, ο μεγαλύτερος λόγος που το κάνουν είναι για να μην διαρρεύσουν πληροφορίες και στρατηγικές στον εχθρό.

Και τέλος, το θέμα της Ohara, ο Aokiji είναι παιδεραστής!! :axaxaxa: :axaxaxa:
Όχι ντάξει, σοβαρά τώρα, το να τους σκοτώσουν όπως έκανε ο Akainou το θεωρώ λάθος, η σωστή απόφαση θα ήταν να τους φυλάκίσουν, όλους. Έτσι να τους περάσουν όλους από εξονυχιστικούς ελέγχους και να βρούν ποιος είναι αρχαιολόγος ή όχι, και ναι, άσχετα με τους λόγους που ασκούν την αρχαιολογία, οι πληροφορίες που πήραν σχετικά με το παρελθόν της παγκόσμιας κυβέρνησης ήταν πολύ σημαντικές και στη θέση των gorousei και 'γω θα τους σκότωνα.
Image
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 14/05/13, 18:54

Epsilon wrote:Προφανώς και έδρασε μόνος του. Αν ήταν διαταγή, θα την ήξερε και ο Aokiji. Αν ήταν διαταγή, θα έκαιγαν κατευθείαν τα πάντα και δε θα έστελναν πλοίο για να επιβιβαστούν οι πολίτες.

Με την ίδια λογική λοιπόν, αν ο Akainu δίκαια έκανε ό,τι έκανε τότε στην Ohara, ο Aokiji τι ακριβώς έκανε που άφησε τη Robin να φύγει; (και ομολογουμένως όχι μόνο μία φορά)

Ο ένας σκότωσε τους πάντες, κι ο άλλος άφησε ένα μικρό κοριτσάκι-αρχαιολόγο να δραπετεύσει, με αποτέλεσμα να πάει χαμένη η προσπάθειά τους (όπως λες) να εξαφανίσουν τους αρχαιολόγους.
Ποιος απ' τους δύο έκανε το σωστό και ποιος το λάθος; (άσχετα με παγκόσμιες κυβερνήσεις ή οτιδήποτε).
Ή μάλλον, ποιος έκανε καλό και ποιος κακό;

Δε διαφωνώ καθόλου στο θέμα του Ace, οκ, ήταν πόλεμος, ήταν στο αντίπαλο στρατόπεδο, τον σκότωσε.
Αλλά μη λέμε κιόλας ότι είναι καλός και άξιος θαυμασμού...

Μπορεί να ήταν διαταγή την οποία ήξερε μόνο ο Akainu και αυτό εννοούσα.Εξάλλου η Παγκόσμια Κυβέρνηση έχει δείξει ότι αν θέλει κάτι το κάνει ύπουλα, όπως το θέμα του Moria που έβαλαν το Doflamingo να τον σκοτώσει στη Marineford.Ο Aokiji ακολούθησε τα λόγια του φίλου του Saulo, ο οποίος είπε στη Robin ότι θα βρει κάποια στιγμή nakama που θα νοιάζονται για αυτήν.Ο Aokiji αν δεν είχε φίλο το Saulo είμαι σίγουρος πως θα έδινε και αυτός τη Robin στην Κυβέρνηση, όμως και πάλι της είπε πως αν δεν βρει nakama θα την συλλάβει ο ίδιος.Αυτό σημαίνει ότι ακολούθησε τα λόγια του φίλου του επειδή ήταν το τελευταίο πράγμα που επιθυμούσε και όχι επειδή την λυπήθηκε.
Δεν είπα πουθενά ότι θαυμάζω τον Akainu.Προσωπικά 2 άτομα θαύμαζα στο One Piece και αυτοί πέθαναν.Αλλά ούτε είναι στα άτομα που μου αρέσουν.Απλά δεν βρίσκω κάποιο λόγο να τον αντιπαθώ.
Στην Ohara έπραξε με βάση το καθήκον του και ξαναρωτάω, είδατε κανένα Garosei να είχε παράπονο με τη συμπεριφορά του Akainu;Είδατε κανένα υψηλόβαθμο Marine ή της Κυβέρνησης να διαμαρτύρεται;Κάθε άλλο, μετά το περιστατικό της Ohara του δώθηκε ο τίτλος του Ναύαρχου.Αν είχαν πρόβλημα με τη συμπεριφορά που φέρθηκε στους κατοίκους πάω στοίχημα πως όχι απλά θα τον άφηναν Αντιναύαρχο αλλά θα του αφαιρούσαν και βαθμό.Είδατε κάτι τέτοιο;Όχι.
Συμφωνώ με την άποψη του henry και πάλι διότι τον βρίσκω πολύ σωστό στα λεγόμενά του.Αν ήμουν στη θέση των Garosei και εγώ τους λόγιους θα τους σκότωνα.Τους αθώους ανθρώπους όμως θα τους φυλάκιζα και με βάση στοιχεία που είχα και μαρτυρίες θα έβγαζα συμπέρασμα.
Πιστεύω πως οι μόνοι "κακοί" στην υπόθεση και γενικά στο Ναυτικό και στην Παγκόσμια Κυβέρνηση είναι οι Garosei και όχι ο Akainu.Αυτός απλά ακολουθεί τις διαταγές ανωτέρων του όπως θα έπρεπε να κάνει κάθε στρατιωτικός.
Last edited by SANDOKANTHANOS on 10/07/13, 19:55, edited 1 time in total.
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
chapapa
Joker Team

Postby chapapa » 14/05/13, 19:17

Για αρχή θα πω το εξής:
Αν εγώ δω έναν αστυνομικό να δέρνει φοιτητές οι οποίοι κάνουν μια ειρηνική πορεία τί πρέπει να πω?
Μπορεί αυτό να είναι εντολή από τους υψηλόβαθμους άρα ο συγκεκριμένος αστυνομικός είναι πολύ καλός άνθρωπος και απλά εντολές ακολουθεί?
Τι λέτε ρε παιδιά?
Αν δεν το θεωρούσε σωστό, κάτι που στην προκειμένη περίπτωση ελπίζω να συμφωνούμε όλοι ότι δεν είναι σωστό, να μην το έκανε...
Οι άνθρωποι κρίνονται με τα αποτελέσματα των πράξεων τους.
Και κάτι τελευταίο! Από πότε η γνώση είναι κακό πράγμα; Να σας θυμίσω πως ο άνθρωπος που ανακάλυψε την ατομική βόμβα δεν τον σκοτώσανε παρόλο που ήταν μια κακή γνώση κατά κάποιον τρόπο.
Πάρτε για παράδειγμα τον Garp. Ο Garp δεν ενήργησε πουθενά στο θέμα του Ace γιατί ήξερε ότι ο Ace πήρε τις αποφάσεις του και διάλεξε να γίνει πειρατής.
Η δικαιοσύνη πρέπει να εφαρμόζεται με σωστά ιδανικά καθώς κρίνεται σαν πρότυπο για όλους τους ανθρώπους.
Όταν βλέπεις λοιπόν τους εγκληματίες - πειρατές να φέρονται σωστά σε αντίθεση με τους προστάτες του νόμου - marines, τί θες να κάνει μετά ο υπόλοιπος κόσμος?
Να θυμίσω και κάτι τελευταίο, αν κάποιος χτυπήσει (χτύπαγε, γιατί τώρα πια ο Akainu έχει γίνει Fleet Admiral) έναν Tenryuubito, ο Akainu έπρεπε να εμφανιστεί και να σκοτώσει τον συγκεκριμένο άνθρωπο ακόμα κι αν αυτός ήταν ένας απλός πολίτης ο οποίος ήθελε να ξεφύγει από την σκλαβιά...
Μπορεί το One Piece να έχει στοιχεία μεσαίωνα, και ναι συμφωνώ ότι τότε ήταν αλλιώς τα πράγματα, αλλά δεν μπορώ να δικαιολογήσω τέτοιου είδους ενέργειες καθώς είμαστε άνθρωποι και όχι πίθηκοι...
Image
Ξεκίνησαν οι εγγραφές!!!
www.myanimelist.net
elean
Brook

Postby elean » 14/05/13, 19:31

SANDOKANTHANOS wrote:
elenikwst wrote:ο akainu από μόνος του πήρε την απόφαση να σκοτώσει και τους αθώους ακόμη κι ο aokiji δεν συμφώνησε μαζί του..
είναι ένας άνθρωπος που η βούληση του καθορίζεται από την παγκόσμια κυβέρνηση'

Τώρα τι από τα δύο υποστηρίζεις;Ότι ενεργεί μόνος του ή ότι κάνει ότι του πει η Κυβέρνηση;
Δεν ξέρεις αν έδρασε από δική του βούληση ή όχι.Απλά είπε ότι θα ήταν επικίνδυνο και θα χαλούσε την όλη δουλειά τους αν ένας λόγιος επιβίωνε.Δεν είπε ούτε ότι δική του ιδέα ήταν, δεν είπε ούτε αν τον διέταξε κανείς.Απλά το έκανε.Έτσι δεν μπορείς να ξέρεις αν τον διέταξαν ή αν έδρασε μόνος του.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο akainu είτε ενεργεί από μόνος του είτε απόδιαταγές της κυβέρνησης αυτα που κάνει θα τα κάνει για όφελος της κυβέρνησης (π.χ. το περιστατικό της Ohara εγώ θεωρώ ότι έδρασε από μόνος του κι σκότωσε όλους τους αθώους κι το έκανε μόνο κι μόνο γιατί αυτό θα ωφελούσε την κυβέρνηση )
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 14/05/13, 20:31

chapapa wrote:Για αρχή θα πω το εξής:
Αν εγώ δω έναν αστυνομικό να δέρνει φοιτητές οι οποίοι κάνουν μια ειρηνική πορεία τί πρέπει να πω?
Μπορεί αυτό να είναι εντολή από τους υψηλόβαθμους άρα ο συγκεκριμένος αστυνομικός είναι πολύ καλός άνθρωπος και απλά εντολές ακολουθεί?
Τι λέτε ρε παιδιά?
Αν δεν το θεωρούσε σωστό, κάτι που στην προκειμένη περίπτωση ελπίζω να συμφωνούμε όλοι ότι δεν είναι σωστό, να μην το έκανε...
Οι άνθρωποι κρίνονται με τα αποτελέσματα των πράξεων τους.
Και κάτι τελευταίο! Από πότε η γνώση είναι κακό πράγμα; Να σας θυμίσω πως ο άνθρωπος που ανακάλυψε την ατομική βόμβα δεν τον σκοτώσανε παρόλο που ήταν μια κακή γνώση κατά κάποιον τρόπο.
Πάρτε για παράδειγμα τον Garp. Ο Garp δεν ενήργησε πουθενά στο θέμα του Ace γιατί ήξερε ότι ο Ace πήρε τις αποφάσεις του και διάλεξε να γίνει πειρατής.
Η δικαιοσύνη πρέπει να εφαρμόζεται με σωστά ιδανικά καθώς κρίνεται σαν πρότυπο για όλους τους ανθρώπους.
Όταν βλέπεις λοιπόν τους εγκληματίες - πειρατές να φέρονται σωστά σε αντίθεση με τους προστάτες του νόμου - marines, τί θες να κάνει μετά ο υπόλοιπος κόσμος?
Να θυμίσω και κάτι τελευταίο, αν κάποιος χτυπήσει (χτύπαγε, γιατί τώρα πια ο Akainu έχει γίνει Fleet Admiral) έναν Tenryuubito, ο Akainu έπρεπε να εμφανιστεί και να σκοτώσει τον συγκεκριμένο άνθρωπο ακόμα κι αν αυτός ήταν ένας απλός πολίτης ο οποίος ήθελε να ξεφύγει από την σκλαβιά...
Μπορεί το One Piece να έχει στοιχεία μεσαίωνα, και ναι συμφωνώ ότι τότε ήταν αλλιώς τα πράγματα, αλλά δεν μπορώ να δικαιολογήσω τέτοιου είδους ενέργειες καθώς είμαστε άνθρωποι και όχι πίθηκοι...

Από τη στιγμή που έχει εντολές από ανώτερο δύο επιλογές έχει:να παραιτηθεί και να τις υπακούσει.Ξέρεις κανέναν όχι μόνο τη σημερινή εποχή γενικά που να έλεγε "Όχι Διοικητά, συγγνώμη δεν μπορώ να το κάνω αυτό, παραιτούμαι.";Δεν είναι τόσο εύκολο να παρατήσεις τη δουλειά σου μόνο και μόνο για αυτό.Δεν υποστηρίζω τους αστυνομικούς που χρησιμοποιούν βία αλλά δεν τους βρίζω κιόλας, διότι οι περισσότεροι ξέρω ότι δεν το κάνουν εσκεμένα.
Ας πάω παρακάτω τώρα.Ο Akainu έχει την Απόλυτη Δικαιοσύνη και στο να υπακούει σε κάθε διαταγή του ανωτέρου του.Δεν το έχουν όλοι οι Marines αυτό, πχ Saulo,Garp κτλ.Αυτοί έχουν δική τους βούληση.

Τώρα για το θέμας της γνώσης:δεν τη θεωρώ κακό πράγμα, ούτε οι Garosei με εξαίρεση τον Κενό Αιώνα.Λογικά κάτι θα έκαναν και δεν θα ήθελαν να το μάθει ο κόσμος.Αν εσύ εξαφάνιζες ένα ολόκληρο κράτος και δημιουργούσες μια πανίσχυρη συμμαχία θα άφηνες τον κόσμο να μάθει τους τρόπους και τους λόγους με τους οποίους το έκανες αυτό;Αν το μάθαινε ο κόσμος τότε θα στρεφόταν εναντίον της Παγκόσμιας Κυβέρνησης και δε νομίζω να το ήθελαν αυτό.Έτσι σφράγισαν το μυστικό και πήραν Δρακόντια Μέτρα ώστε να μην το μάθει κανείς.
Τα όπλα που έφτιαχνε ο Vegapunk δεν τους πείραζαν γιατί θα είχαν τη δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσουν στο μέλλον για το ίδιο ακριβώς πράγμα.Να εξοντώσουν κάποιο κράτος που είτε δεν τους υπάκουε είτε που είχε πολύ μεγάλη εξουσία και το φοβώντουσαν.Έτσι και οι Αμερικάνοι, δεν εκτέλεσαν αυτόν που έκανε την Ατομική Βόμβα γιατί με αυτό τον τρόπο τους έδωσε τρομερή εξουσία και μεγάλο πλεονέκτημα.Αλλά άλλο είναι το κύριο κομμάτι.Πιστεύεις ότι στον κόσμο του One Piece ή Παγκόσμιας Κυβέρνησης, όπως θες το λες αφού κυριαρχεί σε όλο τον κόσμο,υπάρχει Δημοκρατία;Αν πας σήμερα έξω από τη Βουλή και βρίσεις κάποιον βουλευτή δεν θα σε κάνει κάποιος κάτι.Αν πας στη Mariejoa όμως και βρίσεις τους Garosei μέσα σε 1 λεπτό θα είσαι νεκρός.Δεν υποστηρίζω τους Garosei, και εγώ ο ίδιος θεωρώ πως είναι από τους κακούς της ιστορίας.
elenikwst wrote:
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο akainu είτε ενεργεί από μόνος του είτε απόδιαταγές της κυβέρνησης αυτα που κάνει θα τα κάνει για όφελος της κυβέρνησης (π.χ. το περιστατικό της Ohara εγώ θεωρώ ότι έδρασε από μόνος του κι σκότωσε όλους τους αθώους κι το έκανε μόνο κι μόνο γιατί αυτό θα ωφελούσε την κυβέρνηση )

Το ότι το κάνει αυτό δεν τον κατατάσει στους κακούς.Απλά κάνει τη δουλειά του.
Image
chapapa
Joker Team

Postby chapapa » 14/05/13, 21:05

SANDOKANTHANOS wrote:Από τη στιγμή που έχει εντολές από ανώτερο δύο επιλογές έχει:να παραιτηθεί και να τις υπακούσει.Ξέρεις κανέναν όχι μόνο τη σημερινή εποχή γενικά που να έλεγε "Όχι Διοικητά, συγγνώμη δεν μπορώ να το κάνω αυτό, παραιτούμαι.";Δεν είναι τόσο εύκολο να παρατήσεις τη δουλειά σου μόνο και μόνο για αυτό.Δεν υποστηρίζω τους αστυνομικούς που χρησιμοποιούν βία αλλά δεν τους βρίζω κιόλας, διότι οι περισσότεροι ξέρω ότι δεν το κάνουν εσκεμένα.

Θάνο αυτά που λες είναι ψιλοάκυρα. Εγώ θέλω να μου πεις την γνώμη σου και όχι τι θα έκανες αν ήσουν ο Akainu. Ο Akainu είναι ένας στυγνός εγκληματίας, ο οποίος σκοτώνει στο όνομα της δικαιοσύνης. Δεν διαφέρει καθόλου από τους ψυχάκιδες που έχουμε δει σε ταινίες να σκοτώνουν στο όνομα του θεού. Είναι ακριβώς σαν τον Light του Death Note... Όταν προσπαθείς να τον δικαιολογήσεις είναι σαν να συμφωνείς με τη μέθοδο του. Και κάτι άλλο για τους αστυνομικούς... Κάνεις λάθος με το να λες ότι είναι δικαιολογημένοι. Αν κάποιος από αυτούς τους φοιτητές που βαράνε συνήθως ήταν παιδί του θα έκανε το ίδιο; Και κάτι ακόμα, όταν πρόσφατα τους μείωσαν τους μισθούς και βγήκαν να κάνουν πορεία και τους σταμάτησαν τα MAT και μάλιστα έγινε μια συμπλοκή, αυτοί φώναζαν: "Ρε παιδιά δεν φέρονται έτσι οι άνθρωποι...".
Οπότε ξαναλέω, ο κάθε άνθρωπος κρίνεται από τις πράξεις τους.
Αν εμένα μου δώσει εντολή το αφεντικό στη δουλειά μου να σκοτώσω άνθρωπο για χάρη του ή για χάρη της δικαιοσύνης, σε περίπτωση που το κάνω δεν αξίζω την λύπηση κανενός, είμαι άξιος της μοίρας μου και ξεπουλήθηκα για μια προαγωγή ή για τα λεφτά. Και όποιος λέει το αντίθετο το μόνο που μπορείς να πεις γι' αυτόν είναι ότι είναι άπληστος...
Image
Ξεκίνησαν οι εγγραφές!!!
www.myanimelist.net
elean
Brook

Postby elean » 14/05/13, 21:19

Φυσικά κι είναι ο κακός της υποθεσης.. το να σκοτώνεις δηλαδή ακόμη κι αν κάνει την δουλειά του είναι καλό; δεν δικαιολογείται ακόμα κι αν το κάνει για την δικαιοσύνη ακόμη κι αν τον διαταζουν ακόμη κι αν δεν θέλει να χάσει την δουλειά του σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται που σκοτώνει τόσους αθώους ανθρώπους..
Είναι σαν την CP9.. κι αυτοί στο όνομα της δικαιοσύνης σκότωναν..
σκέψου ας πούμε ότι για την δικαιοσύνη (που βλακείες λέμε τώρα αυτό δεν είναι δικαιοσυνη) θα σκότωναν ακόμη κι ένα μικρό παιδί για να ωφεληθεί η παγκόσμια κυβέρνηση..
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 14/05/13, 23:58

Δεν είναι άκυρα διότι απλά σου λέω για τους αστυνομικούς στην αρχή και όχι για τους Marines.
chapapa wrote:Εγώ θέλω να μου πεις την γνώμη σου και όχι τι θα έκανες αν ήσουν ο Akainu. Ο Akainu είναι ένας στυγνός εγκληματίας, ο οποίος σκοτώνει στο όνομα της δικαιοσύνης. Δεν διαφέρει καθόλου από τους ψυχάκιδες που έχουμε δει σε ταινίες να σκοτώνουν στο όνομα του θεού. Είναι ακριβώς σαν τον Light του Death Note... Όταν προσπαθείς να τον δικαιολογήσεις είναι σαν να συμφωνείς με τη μέθοδο του. Και κάτι άλλο για τους αστυνομικούς... Κάνεις λάθος με το να λες ότι είναι δικαιολογημένοι. Αν κάποιος από αυτούς τους φοιτητές που βαράνε συνήθως ήταν παιδί του θα έκανε το ίδιο; Και κάτι ακόμα, όταν πρόσφατα τους μείωσαν τους μισθούς και βγήκαν να κάνουν πορεία και τους σταμάτησαν τα MAT και μάλιστα έγινε μια συμπλοκή, αυτοί φώναζαν: "Ρε παιδιά δεν φέρονται έτσι οι άνθρωποι...".
Οπότε ξαναλέω, ο κάθε άνθρωπος κρίνεται από τις πράξεις τους.
Αν εμένα μου δώσει εντολή το αφεντικό στη δουλειά μου να σκοτώσω άνθρωπο για χάρη του ή για χάρη της δικαιοσύνης, σε περίπτωση που το κάνω δεν αξίζω την λύπηση κανενός, είμαι άξιος της μοίρας μου και ξεπουλήθηκα για μια προαγωγή ή για τα λεφτά. Και όποιος λέει το αντίθετο το μόνο που μπορείς να πεις γι' αυτόν είναι ότι είναι άπληστος...

Ωφείλω να ομολογήσω ότι δεν θα έκανα το ίδιο.Θα ήμουν από αυτούς που θα αρνούταν να υπακούσει.Όμως αυτό λέω για τον Akainu είναι στο χαρακτήρα του να υπακούει την Κυβέρνηση.Αυτούς θεωρεί σωστούς και δεν μπορεί κανείς να του το αλλάξει.Όλοι αυτοί στις ταινίες που αναφέρεις δεν έχουν παράσημα, δεν έχουν τίτλους, δεν έχουν ορκιστεί να υπακούν χωρίς αντίρηση τους ανώτερούς τους ότι και αν τους πουν.Προσωπικά οι μόνοι που φταίνε εδώ είναι οι Garosei που δίνουν τέτοιες διαταγές, όχι οι χαμηλόβαθμοι που τους υπακούνε.Ο Akainu ξέρω, είναι ένας άνθρωπος αν και έχει συναισθήματα(όπως είδαμε με τον Aokiji, που σεβάστηκε τη φιλία τους και δεν τον σκότωσε όταν αυτός έχασε) όμως προτιμά να τα κρύβει και να κάνει ότι του λέει η Κυβέρνηση και το Ναυτικό.Και εξάλλου το μόνο λάθος που έχει κάνει ο Akainu σε όλη τη σειρά είναι να σκοτώσει τους αθώους ανθρώπους στην Ohara.Προσωπικά αυτό δεν με κάνει να τον αντιπαθήσω, ούτε καν να πω ότι δεν μου αρέσει ως χαρακτήρας.Και άλλοι έχουν προβεί να κάνουν τέτοια πράγματα ακόμα και αν δεν τα πέτυχαν.
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 15/05/13, 01:35

Καλά, το ότι αυτή είναι η δουλειά του και είναι υποχρεωμένος να την κάνει είναι πολύ γελοίο επιχείρημα.

Και του Aokiji δουλειά του είναι, ακόμα και του ηλίθιου του Kizaru, αλλά δεν θα αντιδρούσαν έτσι σε καμία περίπτωση (μιλάω πάντα για την Ohara).
Όπως και οι Garp, Smoker, κτλ κτλ.

Πάω στοίχημα ότι ήταν ολόδική του ιδέα να σκοτώσει και τους κατοίκους. Και φυσικά πήρε προαγωγή, οι Gorousei για το μόνο που νοιάζονταν είναι να μη μαθευτεί το μυστικό τους.
Αλλά ακόμα και να του έδωσαν εντολή οι Gorousei, δεν υπάρχει ελαφρυντικό, αν δεν ήθελε δε θα πήγαινε. Δε νομίζω να του έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό.
Μπορούσε όπως είπαν και οι άλλοι παραπάνω να τους ελέγξει έναν έναν προσεκτικά για το αν είναι ή όχι αρχαιολόγοι (που ούτε αυτό είναι αδίκημα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).
Αντίθετα, προτίμησε την εύκολη λύση - aka τους σκοτώνω όλους και ξεμπερδεύω.
Και ο Aokiji διαταγές είχε (να μην ξεφύγει κανείς), αλλά τις προσπέρασε και έκανε αυτό που θεωρούσε σωστό.

Προσωπικά, κι εμένα μου αρέσει η ύπαρξή του στο anime, δεν τον χωνεύω γιατί αυτός είναι ο σκοπός του εκεί μέσα - να είναι ο αχώνευτος που αν όχι όλοι, οι περισσότεροι, περιμένουν να τον δουν χωρίς δόντια απ' το πολύ ξύλο.
Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...

Return to “Γενικές Συζητήσεις”