Arlong

Σχολιάστε τους χαρακτήρες του manga.
Sanji-kun
Robin

Re: Arlong

Postby Sanji-kun » 13/12/13, 19:39

Εντάξει απόψεις είναι αυτές και όλες δεκτές, εγώ διαφωνώ δε νομίζω ότι ήταν τόσο άχρηστος! Από κει και πέρα όταν λέμε ότι έχουν δυναμώσει ναι έχουν δυναμώσει αλλά ειδικά ο Usopp και η Nami σε σωματική διάπλαση και δύναμη δεν έχουν αλλάξει και πολύ! Ο Chopper για παράδειγμα γίνεται πλέον τέρας και δεν τρελαίνεται, η Robin κάνει γιγάντια χέρια και πόδια και μαμάει πώλους, ο Franky πετάει την ακτίνα του Kuma, ο Sanji βγάζει φωτιές από τα πόδια και πετάει στον αέρα, o Zoro και τι δεν κάνει και ο Luffy ξαπλώνει κόσμο μόνο με το να κλείσει το μάτι. Αυτές είναι αλλαγές! Μετά είναι ο Usopp για μένα που πετάει της Παναγιάς τα μάτια σε όπλα, αλλά σε μάχη σώμα με σώμα δεν έχει αλλάξει και πολύ γι' αυτό κόλλησα με τον Arlong (τον Usopp ειδικά σε άλλο post τον έχω υποστηρίξει πολύ έντονα αλλά δεν έγινε και υπερήρωας, είπαμε.) Η Nami σαν πολεμίστρια αν χάσει το Clima Tact την έχει βάψει γιατί δε μας έχει δείξει κανένα νέο όπλο ή καμία άλλη δυναμική, εκτός και αν έχει πάρει από τη Weatheria το σκοινί του γέρου που λύνοντας το απελευθερώνονται άνεμοι! Γι' αυτό πιστεύω ότι δεν της σπάει σε καμία μάχη ο Oda της Nami το Clima Tact, γιατί την αφήνει απροστάτευτη σα χαρακτήρα σε πεδίο μάχης! Βέβαια, δε λέω ότι δεν έχει αλλάξει η Nami από το timeskip. Πλοηγός και χαρτογράφος ως επί το πλείστον είναι και ο Usopp σκοπευτής. Εκεί έχουν βελτιωθεί πολύ! Αλλά σε μυική δύναμη όχι! Όταν δω τον Usopp να πετάει κανονιόμπαλες με τη σφεντόνα του, τότε θα πω ότι δέρνει τον Arlong μόνος του και αξίζει την επικήρυξη του κι ακόμα παραπάνω!

Image
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 13/12/13, 21:51

Κοίτα πολύ απλά τον έχουν όλοι από το πλήρωμα του mugiwara και άνετα!!!
Αυτήν που πάλεψε η nami από τους cp9 ήταν 100 φορές πιο δυνατή από τον arlong και την κέρδισε πριν το timeskip,τώρα μετά από την προπόνηση παίζει να τον έχει ένα hit.
Απλά έχεις μια μεγάλη μάλλον συμπάθεια στον arlong και υπερεκτιμάς τις δυνάμεις του η οποίες στο new world κάνουν για να είσαι καθαρίστρια μέχρι εκεί όμως.
Επίσης πιστεύω ότι δεν έχουμε δει ακόμα όλες τις νέες δυνάμεις τους και ότι δεν ξέρουμε αν έχουν βελτιωθεί και σε άλλα κομμάτια μάχης.
Και πάλι αν πάλευε ο Arlong με Nami η Usopp και δεν μπορούσε να τους πλησιάσει θα έχανε οπότε...
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :
Spoiler: Show
http://weeders.forumgreek.com/

Allowed to fall! Must get up.
http://myanimelist.net/animelist/teo1323
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 13/12/13, 22:22

Δεν εχω συμπαθεια στον Arlong απλα δεν υπερεκτιμω τους Mugiwara και ουτε θεωρω αυτη που νικησε η Nami στη Cp9 δεκα φορες καλυτερη. Αν εχουν τις απαραιτητες άποστασεις ισως τον νικησουν παντως αυτο με ενα χτυπημα τον νικησαν ή με ενα φου θα πεσει κατω ειναι χαζομαρες. Ο Arlong γυριζε ολοκληρα σπιτια με τα χερια. Θυμισου τη σκηνη που ο Usopp του πεταει με τη σφεντονα αυγο οταν πηγε να σωσει εκεινο το παππου απο το χωριο της Nami με τον ανεμομυλο. Που νευριασε και γυρισε το σπιτι αναποδα με τα χερια του, ετρωγε τσιμεντα και εσπαγε κανονιομπαλες με τα δόντια του. Γυρνανε οι Nami και o Usopp αναποδα σπιτια με τα χερια τους; Δε σημαινει οτι επειδη τον ειδαμε στα προσφατα επεισοδια δεν ηταν δυνατος, γιατι αν ειναι ετσι σε 150 επεισοδια μετα θα πρεπει να λεμε οτι το Crocodile, τoν Enel και τo Lucci, τους δερνει ο Usopp και η Nami, γιατι θα εχουν δυναμωσει πιο πολύ. Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι τα 30.000.000 αξιζουν στον Usopp και οτι θα κοστιζε τοσο πολυ αν ηταν σε ενα αλλο πληρωμα ή αν ηταν οντως ο Captain Usopp ? Επισης η επικυρηξη της Nami ειναι 16.000.000 Belli που αν και αυτη αν ηταν σε αλλο πληρωμα σαφως θα ειχε μικροτερη επικηρυξη. Αλλα και παλι για να εχει αυτη την επικηρηξη, οταν ο Arlong ειχε 20.000.000 Belli, σημαινει οτι και ο Oda την θεωρει πιο αδυναμη. Τωρα για τον Usopp ειναι 30.000.000 γιατι ειναι αυτος που εκαψε τη σημαια της Παγκόσμιας Κυβερνησης! Απο εκει και περα ναι εχουν δυναμωσει αλλα δεν εχουν υπερτουμπανα, αλλιως θα ειχαν και αλλες επικηρηξεις!
Image
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 13/12/13, 22:33

Αξίζει 30 εκατομύρια γιατί είναι στο πλήρωμα που είναι έχει παίξει ρόλο σε αυτά που έχουν καταφέρει.
Και αν σε 150 ο usopp κερδίζει άτομα που έχουν τον Lucci και τον Enel φυσικά και θα τον θεωρώ πιο δυνατό από αυτούς.
Είναι ψαράνθρωπος για αυτό μπορεί να το κάνει αυτό.ίσως το ένα hit είναι υπερβολή αλλά σίγουρα τον έχουν και αυτό αποδεικνύεται από τους ποιους πάλεψαν και νίκησαν μετά τον arlong.
Και πλέον οι Nami ρίχνει κεραυνούς για πλάκα άνετα ρίχνει τον arlong.Πλέον τα βάζουν με άτομα του new world ο arlong είναι μέχρι το east blue.
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :

Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 13/12/13, 22:50

Όπως είπα και στο Θάνο αυτά είναι απόψεις, εγώ διαφωνώ προσωπικά δε νομίζω ότι θα έχει ποτέ με σιγουριά ο Usopp και η Νami τον Crocodile και τον Enel εκτός και αν αποκτήσουν Haki για να αντιμετωπίζουν τα Logia άτομα. Από εκεί και πέρα ο Arlong όπως είχε πει ο Jimbei στο Νησί των Ψαρανθρώπων απλά πήγε στο East Blue και εγκαταστάθηκε γιατί μπορούσε εκεί εύκολα να λειτουργήσει. Είχε όλα τα χαρακτηριστικά αυτός και το πλήρωμα του να είναι πειρατής της Grand Line, δεν είναι σαν το Buggie που όσο περνάνε τα επεισόδια φαίνεται αστείο το πλήρωμα του και το χάσμα της δύναμης . Τέλος, για τη Nami ειδικά είναι μία εξαίρετη πλοηγός του Νέου Κόσμου, όχι όμως το ίδιο και σαν πολεμίστρια γι' αυτό βασίζεται στους άλλους και γι' αυτό λειτουργούν σαν ομάδα! Το ότι έχει εξελίξει ένα όπλο δεν την κάνει και αντάξια μαχήτρια. Τα όπλα χάνονται ή σπάνε. Αν συμβεί κάτι τέτοιο ούτε για τη Grand Line δε θα κάνει σαν πολεμίστρια. Σκέψου πόσα σπαθιά έχει σπάσει ο Zoro παρόλα αυτά, σα χαρακτήρας μπορεί να σταθεί με νέα σπαθιά ή να παλέψει και με τα χέρια. Αυτή είναι πολεμική εξέλιξη ενός χαρακτήρα. Και όχι η εξέλιξη ενός μόνο όπλου! Για τον Usopp αυτό δεν ισχύει γιατί φτιάχνει διαρκώς νέα όπλα. Οπότε και να χάσει ένα, έχει άλλα δέκα. Μόνο σε μάχη σώμα με σώμα, επιμένω πως και αυτός δεν έχει κάτι και βασικά δικαιώνομαι μέχρι τώρα γιατί ποτέ δεν έδειξε να είναι τέρας δύναμης και τη κανονιόμπαλα όταν τη σηκώνει καμπουριάζει όπως όλος ο φυσιολογικός κόσμος (εκτός και αν μετά το 618 επεισόδιο που το έχω κόψει για να μαζέψω επεισόδια, δείχνει κάτι που δεν έχω δει και δε ξέρω!) Δε κάνουν τα εργαλεία το μάστορα και ούτε τα όπλα το μαχητή!!!
Image
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 13/12/13, 23:01

Κοίτα σε ωμή δύναμη τους έχει,αλλά δεν παίζει ρόλο αυτό.
Τεσπα είναι η πρώτη φορά που θα πω ότι αυτό που λέω δεν είναι άποψη μου αλλά γεγονός.
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :

Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 13/12/13, 23:05

Τα ίδια έλεγε και o Enel αλλά τις έφαγε από το Luffy! To θέμα δεν είναι να λογομαχούμε για να λογομαχούμε, ούτε είναι επιχείρημα ότι επειδή το λέω εγώ έτσι είναι, εε δεν είναι! Γεγονός θα ήταν ή θα γίνει μόνο αν τους δούμε εν τέλει να παλεύουν, μέχρι τότε παραμένει άποψη και υπόθεση όπως όλων που συζητάμε για υποθετικές μάχες!
Image
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 13/12/13, 23:13

Ναι ισχύει ο Enel δεν έχει τον Luffy λόγω φρούτου.
Και πλέον για πολλούς άλλους λόγους.
Τεσπα
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :

GoDriC
Chopper

Postby GoDriC » 26/04/14, 02:49

Πιστεβω οτι ηταν ορεα μαχη και διασκεδαστικα τα επισοδειο, αν και δεν μπορω να καταλαβω που ειναι σε καμια φιλακη με ψαρανθρωπους ? Διοτι δεν τον εδιξαν στο Imp. Down.

Return to “Manga Characters”