Αρνητικά Σχόλια για τα Άνιμε!

Περιλήψεις, Συζητήσεις και Download Links από διάφορα Anime.
kalliniki
Joker Team

Re: Αρνητικά Σχόλια για τα Άνιμε!

Postby kalliniki » 30/05/13, 18:11

Εκτός ότι είναι Βουδιστές όπως λες έχουν και μια εντελώς διαφορετική κουλτούρα από εμάς!
Καλά κάνεις και δεν γράφεις τίποτα γιατί έχω δει κάτι σχόλια...
Δεν σέβονται ούτε ιερά ούτε όσια μερικοί.!

Image
My Life Spent On Anime
Spoiler: Show
Image
ImageNami-swan! Robin-chwan! Vivi-chwan! Shirahoshi-chwan!
Christy
Joker Team

Postby Christy » 30/05/13, 20:21

Επειδή τώρα διάβασα το τόπικ θα σχολιάσω γενικότερα και πιο παλιά από αυτά που λέτε αν και αρκετά πό αυτά που θστεύω τα έχετε ήδη καλύψει.
Τα anime είναι δημιουργήματα της φαντασίας και ένα παιδί όσο μικρό και να είναι αυτό μπορεί να το καταλάβει. Έχουν δημιουργηθεί για να εξάπτουν την φαντασία και να διασκεδάζουν. Όλα αυτά τα αρνητικά σχόλια που ακούγονται κατα καιρούς και γράφονται είναι λίγο βλακείες. Όσον αφορά τα θρησκευτικα ζητήματα που θίγονται ή ο Σατανάς ή τονα είσαι άθεος δεν μπορεί ένα Anime να σου αλλάξει τη γνώμη αν είναι δυνατόν! Ακόμα και για ένα παιδί! Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει σε μια θρησκεία θα δει κτ αντιθετο και θα το ακολουθήσει? Δεν το νομίζω...αλλά ακόμα κι αν γίνει κάτι τέτοιο γι'αυτο υπάρχουν οι γονείς κλπ κλπ για να το ελεξουν αυτό το πράγμα και να δώσουν στο παιδί να καταλάβει τι είναι αλήθεια και τι όχι. Απλά μια άλλη άποψη ίσως να παρουσιάζεται ή πολλές διαφορετικές και αυτό δεν είναι καθόλυ κακό!

Το ξέρω έγραψα πολλά και σας κουρασα αλλά δεν κρατιόμουν!
kalliniki
Joker Team

Postby kalliniki » 31/05/13, 23:20

Οι περισσότεροι το κάνουν για να έχουν και κάτι να λένε ή να δημιουργούνε blog και να γράφουν ό,τι τους κατέβει...
Image
My Life Spent On Anime
Image
ImageNami-swan! Robin-chwan! Vivi-chwan! Shirahoshi-chwan!
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 01/11/13, 22:20

Να πω και εγω τη γνωμη μου. Ο θρησκευτικος τυπακος μας τρολαρει ολους. Συμφωνω με εναν φιλο παραπανω που το ειπε. Εχει κανει διατριβη στα ανιμε. Τωρα αν ερωτευτηκε τη Nami και οταν ολοκληρωσε τα επεισοδια δεν την εβρισκε εξω, ναι τοτε θα τα ειπε διαβολικα.
Αλλα περα απο την πλακα επειδη ετυχε προχτες να διαβασω το αρθρο αυτο και μετα την ενοτητα για το συγκεκριμενο θεμα στο αγαπημενο μας φορουμ, εχω να πω οτι οι θρησκειοπληκτοι εικονολατρες του Θεου, μονο καλο δεν κανουν. Αλλο η θρησκεια και αλλο ο,φανατισμος σε αυτη. Οσο κακα ειναι τα ανιμε τοσο κακος ηταν ο Γαλιλαιος που ειπε οτι η γη ειναι στρογγυλη και μετα ειπε επιπεδη ενοψη της Ιερας Εξετασης εαν δε το έπραττε θα τον σκοτωναν με το επιχείρημα τους που ήταν που θα μεναν οι Αγγελοι αν ο Ουρανος δεν ηταν απο πανω αλλα ηταν στρογγυλος. Τον Καζαντζακη παραλιγο να τον αφορισουν και σε κηρυγματα της εκκλησίας που επισημαινουν στο κοσμο να μην τον διαβαζει, τον Χαρυ Ποτερ το ιδιο, εξισου και το Μαρξ. Αντιμαχονται το χρημα αλλα κοστολογουνε το κερι κλπ. Για να μην μακρυγορω, αν και δεν ειμαι φαν καμιας θρησκειας, καμια θρησκεια απο μονη της δεν ειναι κακη, οι φανατικοι πιστοι και οι εκπροσωποι της που οικειοπουνται το Θεο αυθαίρετα, ομως την κανουν.
Γιατι τωρα αντι να υπερασπιζομαι τα ανιμε αντι του φυσιολογικού του άρθρου αλλα κριτικαρω τον αρθρογράφο, αυτό οφείλεται στο γεγονος ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στους φανατικούς θρησκειοπληκτους και όχι στα ανιμε. Οτιδηποτε δε συναδει με τη κουλτούρα τους και την αυθαίρετη αυστηρή προπαγάνδα τους, ειναι δαιμονοποιημενο. Παραπανω ανεφερα καποια παραδειγματα που δε πρεπει οι πιστοι να ασχολουνται με την επιστημη - Γαλλιλεος, τη λογοτεχνια - Καζαντζακης,τη φιλοσοφια, πολιτικη - Marx και ποσους αλλους αποποιουνται με τη δυναμη της θρησκειας. Ζωγραφοι, γλυπτες, λογοτεχνες και οσοι αλλοι εχθροι της θρησκειας στη πυρα. Ποσες "μαγισσες" καηκαν έτσι στο,Μεσσαιωνα, τωρα και τα ανιμε.
Τα αρθρα ειναι,απαραδεκτα. Τα ανιμε ειναι μια φαντασια, που αν αποδιδει κακα στοιχεια ειναι τοσα οσα υπαρχουν μεσα στη ζωη και ειναι τοσο αθωα ή διεστραμενα σαν τα αγαπημενα, ολων, παραμυθια που μας ειπε καποτε η γιαγια.π.χ. η Κοκκινοσκουφιτσα. Ωραίο παραμύθι και happy end, αλλα στο τελος η γιαγια εγινε κολατσιο στο λυκο. Αμα θυμηθειτε ολα τα,απαραμυθια κατι εχουν και σε ολα τα παφαμυθια ο κακος πεθαινει (λυκος).
Εκτος και αν ολοι πρεπει να βλεπουμε Ντορα η μικρη εξερευνητρια και να διαβάζουμε μόνο τους βίους Αγίων.
Για να μην παρεξηγηθώ πάντως, άσχετα αν υποστηρίζω ή όχι την θρησκεία, η κάθε θρησκεία είναι καλή και χρήσιμη για κάθε πιστό, εφόσον η σχέση που έχει με αυτή είναι υγιής και ισσοροπημένη. Δε είναι όμως υγιής, όταν ο πιστός γίνεται δέσμιος αυτής και απορρίπτει οτιδήποτε για χάρη αυτής. Δεν είναι τα anime το απαγορευμένο μήλο που θα δαγκώσει ο αναγνώστης, αλλά η παρερμηνεία και η προπαγάνδα που αναπαράγουν κάτι τέτοια άρθρα.
Image

Return to “Anime Discussions”