Προτείνετε anime

Περιλήψεις, Συζητήσεις και Download Links από διάφορα Anime.
Sanji-kun
Robin

Re: Προτείνετε anime

Postby Sanji-kun » 13/11/13, 05:39

Κριτική για το Elfen Lied

Το Elfen Lied το ολοκλήρωσα σήμερα. Ενώ στην αρχή μου άρεσε, εν τέλει το θεωρώ μέτριο προς καλό και όχι έπος που έχω διαβάσει σε άλλες κριτικές. Με αυστηρή βαθμολογία θα του έβαζα 6,8. Μπορεί να έχει ωραίο σχέδιο, πλοκή και συναίσθημα, ωστόσο, όσο εξελισσόταν η ιστορία έπεφτε στα μάτια μου. Παραέχει ωμή βία. Βέβαια, αυτά είναι και γούστα.
Spoiler: Show
Ενώ προσπαθεί να περάσει από τη μία μηνύματα θετικά, για την οικογένεια, για τη φιλία κλπ, νομίζω ότι το παρακάνει. Ο πρωταγωνιστής από το πρώτο επεισόδιο, σφάζει κοσμάκι, αναλέητα. Μπορεί να υπάρχει μεγάλη προσπάθεια του σεναρίου της σειράς να συμπονέσει ο θεατής τους δίκλωνους, αλλά με το να σφάζει όποιον να είναι αθώο και μη, κάποια στιγμή νομίζω ότι το χάνει. Βέβαια θα μου πεις, στο Deathnote, λίγες σφαγές έγιναν, όχι, αλλά εκεί υπήρχε η δικαιοσύνη με τους L,M,N Ιαπωνική Αστυνομία κλπ. Στο Attack on Titan επίσης, οι γίγαντες τρώνε ανθρώπους όχι για να επιβιώσουν που τότε θα υπήρχε η ισχύ του ισχυροτέρου και μία συμπόνια προς τον κακό της σειράς (που είναι οι γίγαντες), αλλά για να κάνουν την πλάκα τους, οπότε, η υπεράσπιση των ανθρώπων με την εξαφάνιση των Τιτάνων, είναι για το καλό της ανθρωπότητας και υπάρχει μια συμπάθεια και υποστήριξη του κοινού προς τους ανθρώπους για να αφανιστούν οι Τιτάνες. Στο One Piece τέλος, ουδέποτε κάποιος από το πρωταγωνιστικό πλήρωμα έσφαξε κανέναν, ή του επιτέθηκε ενώ ήταν αθώος. Το Elfin Lied νομίζω ότι παραγίνεται για εμπορικούς λόγους υπερβολικά βίαιο που το καταντά διαστροφικό, άσχετα αν οι λόγοι αυτής της ωμής βίας στη πλοκή του έργου εξηγούνται. Αυτή η προσπάθεια για να γίνει εμπορικό κατά τη γνώμη μου, είναι που με ξενέρωσε, έτσι η σειρά τη συμπάθεια μου την κέρδισε και δε την κέρδισε.
Ωστόσο, αν κάποιος θέλει να το δει για να περάσει η ώρα του, χωρίς να περιμένει όμως και σπουδαία διδακτικά μηνύματα πέρα από τη συνηθισμένη συγκίνηση που επικρατεί στα περισσότερα anime και κάποια συγκεκριμένα μηνύματα για τη φιλία, τη μοναξιά και την οικογένεια είναι μια χαρά και είναι και λίγα επεισόδια που σε δύο μέρες το έχει τελειώσει.

Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 13/11/13, 16:03

Στο είπα ότι είναι για να περάσεις μόνο την ώρα σου. :axaxaxa:
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
kalliniki
Joker Team

Postby kalliniki » 13/11/13, 21:21

Sanji-kun άμα βρεις χρόνο ξεκίνα και το Fullmetal Alchemist: Brotherhood είναι φοβερό anime. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.
Επίσης άλλα ωραία είναι το katekyo hitman Reborn και το Hunter x hunter.
Image
My Life Spent On Anime
Image
ImageNami-swan! Robin-chwan! Vivi-chwan! Shirahoshi-chwan!
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 13/11/13, 23:59

Arigato!
Image
iNeXoRaBlE
Global Moderator

Postby iNeXoRaBlE » 14/11/13, 00:32

To Aru Majutsu No Index act Σήμερα το βρήκα πολύ καλό για αρχή! Δείτε το!
Madao The One And only...
Image
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 14/11/13, 16:25

kalliniki wrote:Επίσης άλλα ωραία είναι το katekyo hitman Reborn και το Hunter x hunter.

Καλύτερα να αρχίσει με μικρά anime.Εγώ από μικρά anime ξεχωρίζω αυτά:Fullmetal Alchemist: Brotherhood, Soul Eater, Fate Zero, Baccano, Ao No Exorcist και Fullmetal Alchemist.

Πιστεύω ότι θα σου αρέσουν και εσένα πολύ.Αν θες όμως να δεις anime 100+ επεισοδίων σου προτείνω να δεις αυτά που σε πρότεινε η Καλλινίκη(Katekyo Hitman Reborn και Hunter X Hunter-αν και αυτό δεν το έχω δει, αλλά αφού έχει γίνει τόσο διάσημο και αρέσει σε όλους καλό θα είναι).
Image
kalliniki
Joker Team

Postby kalliniki » 15/11/13, 20:52

To Ao No Exorcist πως το ξέχασα; Και αυτό μου άρεσε πολύ....
Επίσης και το bleach είναι ωραίο το οποίο μεταφράζεται από τους AWGS και δεν θα μεταφράσουν τα filler.
Υπάρχουν πολλά ωραία anime.
Image
My Life Spent On Anime
Image
ImageNami-swan! Robin-chwan! Vivi-chwan! Shirahoshi-chwan!
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 20/11/13, 22:57

Παιδιά μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα anime στο ίδιο μήκος κύματος με το χαρακτηριστικό χιούμορ και δράσης με το Soul Eater;
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 21/11/13, 00:36

Ao No Exorcist
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 21/11/13, 03:46

Ευχαριστώ ρε Θάνο, πάντα εξυπηρετικός και κατατοπιστικός!!! Τώρα θα δω τα τελευταία δύο επεισόδια στο Soul Eater και αδημονώ για ένα ακόμα anime χαλαρό με χιούμορ και δράση σαν και το Soul Eater !!!
Image

Return to “Anime Discussions”