Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου

Συζητήστε το οτιδήποτε.
SANDOKANTHANOS
Luffy

Re: Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου

Postby SANDOKANTHANOS » 31/10/13, 02:24

Συμφωνώ σε όλα όσα λες Sanji-kun και θέλω να τονίσω πως όσο η τορινή γενιά δεν διδάσκει στη μελλοντική γενιά τότε το συγκεκριμένο θα συνεχίζεται μέχρι σε σημείο να γνωρίζουν οι "ψαγμένοι" και οι "ειδικοί" τι συνέβη σε τέτοιες καταστάσεις.

Όσο για το Ελληνο-σκοπιάνικο θέμα συμφωνώ με την Καλλινίκη.Όταν αρχαιολόγοι είπαν πως βρήκαν τον τάφο του Μέγα Αλεξάνδρου σε ελληνική περιοχή(και μάλλιστα στην γεννέτειρα του Μέγα Αλεξάνδρου-τη Πέλλα) η κυβέρνηση τους ανάγκασε να μην πουν τίποτα.Με το να το έβγαζαν κάτι τέτοιο στη δημοσιότητα θα έκλεινε το συγκεκριμένο θέμα μια και καλή.Επέλεξαν όμως να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό και να αφήσουν και μια τέτοια ευκαιρία και μια τέτοια ανακάλυψη να πάει χαμένη.Το ίδιο συμβαίνει και με τους Τούρκους.Για να μην προκαλούν κρατάνε το στόμα τους κλειστό, δεν προχωράς όμως έτσι.

kalliniki wrote:Εγώ λατρεύω αρχαία ιστορία, πριν από τα ελληνιστικά χρόνια.

Αυτό είναι λίγο άκυρο, με έτρωγε όμως η απορία.Εννοείς την εποχή Μυκηναικού, Κυκλαδίτικου και Μινωικού πολιτισμού ή κάποια άλλη εποχή;

BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Mix4lis
Usopp

Postby Mix4lis » 31/10/13, 17:35

Σίγουρα παίζονται πολιτικά συμφέροντα. Μα αυτή είναι η ουσία έτσι κι αλλιώς. Η κυβέρνηση είναι ο κύριος παράγοντας που έχει καταστρέψει την Ελλάδα με την λεγόμενη "σιωπή" της, αρκετό καιρό τώρα. Ας μην αναλύσουμε άλλο όμως το θέμα περί Σκόπια και Τουρκία γιατί μπορούμε να μιλάμε και να μιλάμε και να μην τελειώνουμε. Ένα παράδειγμα έδωσα εξ'άλλου, από τα πολλά που θα μπορούσαμε να πούμε.

Στο θέμα μας τώρα. Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου Sanji-kun. Το θέμα όμως είναι η γενιά μας να μπορεί να μεταδίδει την ιστορία των προγόνων μας και την τώρα ιστορία μας. Η ιστορία επαναλαμβάνετε και πρέπει οι άνθρωποι να είναι σε θέση να μαθαίνουν από τα λάθη τους αλλά και τι τράβηξαν οι παλιοί για να ζούμε τώρα εμείς ελεύθεροι. Θέλω να ελπίζω πως θα έρθει η μέρα που θα θυμόμαστε τα σημερινά γεγονότα και θα γελάμε. Αν και θα αργήσει πολύ αυτό...
Image
Image
kalliniki
Joker Team

Postby kalliniki » 02/11/13, 12:09

Για την παρέλαση που είπε ο Sanji-kun συμφωνώ και εγώ. Επίσης αν το καλοσκεφτείτε τέτοιες παρελάσεις έκαναν οι Γερμανοί και συγκεκριμένα οι Χιτλερικοί.
Εφόσον η παιδεία δεν είναι σωστή θα συνεχιστεί αυτό το πράγμα και φυσικά γίνεται επίτηδες γιατί μας θέλουν να είμαστε στα μαύρα σκοτάδια και ό,τι λένε αυτοί εμείς να συμφωνούμε. Άμα δεν αλλάξει η παιδεία θα συνεχιστεί αυτό το χάλι και φυσικά δεν το κόβω να γίνεται τίποτα...

[quote"SANDOKANTHANOS "]Αυτό είναι λίγο άκυρο, με έτρωγε όμως η απορία.Εννοείς την εποχή Μυκηναικού, Κυκλαδίτικου και Μινωικού πολιτισμού ή κάποια άλλη εποχή;[/quote]
Ό,τι είναι π.χ.. Μου αρέσει γιατί τότε δεν είχαν τόσα μέσα και κατάφεραν να δημιουργήσουν τόσα πολλά πράγματα που μέχρι και σήμερα δεν μπορούν να καταλάβουν πως τα έκαναν.
Image
My Life Spent On Anime
Spoiler: Show
Image
ImageNami-swan! Robin-chwan! Vivi-chwan! Shirahoshi-chwan!
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 02/11/13, 16:19

Και τα Ελλινιστικά χρόνια προ Χριστού είναι.
Image
kalliniki
Joker Team

Postby kalliniki » 03/11/13, 23:04

Ναι το ξέρω ότι είναι αλλά μ' αρέσουν περισσότερο τα πιο παλιά...
Δεν λέω και τότε έκαναν πολλά πράγματα...
Image
My Life Spent On Anime
Image
ImageNami-swan! Robin-chwan! Vivi-chwan! Shirahoshi-chwan!
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 03/11/13, 23:50

Δεν μπορώ να καταλάβω τι καλό βρίσκεις σε εκείνη την εποχή.Εκτός των επών του Ομήρου και 2-3 ακόμα είναι μια κλασσική περίοδος.Αλλά τέλος πάντων ας μην ξεφύγουμε από το θέμα.
Image

Return to “Πολλά και Διάφορα”