Game of Thrones *ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS*

Συζητήστε το οτιδήποτε.
SANDOKANTHANOS
Luffy

Re: Game of Thrones *ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS*

Postby SANDOKANTHANOS » 12/06/15, 02:30

Epsilon wrote:
Για το canon και non canon θέμα, προσπέρασες το κομμάτι όπου λέω ότι ο συγγραφέας του canon πήρε την non-canon απόφαση. Αυτό δεν την κάνει canon; Or something...

Όχι. Αν υπάρχει στιγμή που στο anime του OP δεν μπορούν να τη βάλουν λόγω διάφορων λόγων και τους προτείνει ο Oda εναλλακτική δεν θεωρείται canon. Ο Oda συμφώνησε με τον Zeff να χάνει το πόδι του στην άγκυρα λόγω της λογοκρισίας. Δεν το κάνει canon. Δεν το είδα μέχρι τη Daenerys μιας και dropαρα τη σειρά εκεί αλλά κλασσικά όπως λέει ο teo. Κάθε season τα ίδια.

Όσο για το αν ο Stannis θα κάνει το ίδιο και στα βιβλία σου λέω να μην πιστεύεις το Martin. Ό,τι γράφει πίστευε, όχι ό,τι λέει. Ας περιμένουμε το Winds of Winter να δούμε.

BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 12/06/15, 04:58

Well, εφόσον η Shireen ζει στα βιβλία - για την ώρα - και μέχρι να πεθάνει με άλλο τρόπο ή να επιβιώσει, δεν μπορείς να πεις ότι είναι non-canon. :P

Αλλά κατά τ' άλλα σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Καταλαβαίνω ότι ήσουν φαν του Stannis βέβαια και σπάστηκες, λογικό, περνάς ακόμα το στάδιο της άρνησης. Αλλά όχι και drop επειδή ο ψυχάκιας εκδηλώθηκε επιτέλους. :axaxaxa:

Υ.Γ. Ποιος άλλος πιστεύει ότι τα γραφικά στο τέλος ήταν λίγο fake και ότι θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα;
Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 12/06/15, 15:02

Epsilon wrote:Well, εφόσον η Shireen ζει στα βιβλία - για την ώρα - και μέχρι να πεθάνει με άλλο τρόπο ή να επιβιώσει, δεν μπορείς να πεις ότι είναι non-canon. :P

Μα με βάση την ιστορία του SoIaF είναι non canon και εφόσον το GoT βασίζεται σε πολλά canon σημεία σε αυτό μπορούμε να το λαμβάνουμε υπόψιν. Αν στην 6 season κάνουν ακριβώς τα αντίθετα τότε ναι θα έχει πάρει τη δική του τροπή και canon-non canon δεν θα έχουν νόημα αλλά πλέον τα μισά βασίζονται στο SoIaF οπότε καλό θα είναι να ξεχωρίσουμε τι είναι canon και τι όχι.

Spoiler: Show
Epsilon wrote:Αλλά κατά τ' άλλα σε βρίσκω λίγο υπερβολικό.

Λίγο. :P
Image
DonquixoteDoflamingo
Brook

Postby DonquixoteDoflamingo » 14/06/15, 18:38

Διαφορές σε σχέση με τα βιβλία είχαν και οι προηγούμενες seasons αλλά οκ... δεν μετατρέπει αυτομάτως τη σειρά σε σκουπίδι η διαφοροποίηση από τα βιβλία. Ίσως να συνεχίσει καλά... θα δούμε στο μέλλον...

Το πρόβλημα είναι άλλο... Έφαγα μεγάλο διπλό σποιλ για το επεισόδιο 10 και είμαι σε αναμένα κάρβουνα για το τι θα γίνει τελικά... με λίγα λόγια... ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ ΣΠΟΙΛΣ

άντε και καλή season 6 του χρόνου...
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 15/06/15, 12:30

Ακριβώς αυτό είναι το point μου. Άντε να δούμε και το 10ο...
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 15/06/15, 13:10

Άκουσα πολλά για το 10ο. Περιμένω να δω τι θα πείτε.
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 15/06/15, 18:44

Ωχ, γιατί; Δεν το έχω δει ακόμα, θα επανέλθω το βράδυ με σχόλια.
teo1323
Zoro

Postby teo1323 » 16/06/15, 15:08

Μόνο εμένα με χάλασε ο τρόπος που έδειξαν τον θάνατο του Snow;Που τον περίμενα και πιο νωρίς κιόλας.
Έφαγε 5 μαχαιριές και μετά έπεσε.
Για τα άλλα γουστάρω ότι παθαίνει η Σέρσει σε αυτή την σεζόν αλλά έχουν ρίξει πολύ ένα τρομερό χαρακτήρα.
Α και για την κόρη του Jaime η καλύτερη στιγμή για να πεθάνει.
Μέγιστο λάθος για 'μενα που έδωσαν "μικρό" ρόλο στον Τύριον σε αυτή την σεζόν.
Στάννις ψόφα απλά.
Άρυα blind ελπίζω και πιστεύω.
Και Καλίσι ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Έχεις τον μεγαλύτερο στρατό,έχεις δράκους καλούς μαχητές και τα ξύνεις.Είμαι χίπισσα θα μείνω εδώ στο Μήριν και θα κλαίγομαι.
Επιστροφή Ντοθράκι αδιάφορη τελείως.
Μεγαλύτερη αποτυχία η Καλίσι.Από την 1η σεζόν έρχεται...Μέχρι και οι White Walkers και η ΑΕΚ :P ήρθαν και αυτή ακόμα.
Αν στην επόμενη σεζόν δεν κάνει κάτι ελπίζω να ψοφήσει και να πάνε all out οι δράκοι να γουστάρουμε.
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :
http://weeders.forumgreek.com/

Allowed to fall! Must get up.
http://myanimelist.net/animelist/teo1323
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 16/06/15, 15:59

Συμφωνώ στα περισσότερα με teo. Μόνο εγώ πιστεύω ότι ο Στάνις δεν πέθανε;

Γενικά δε μου άρεσε καθόλου το επεισόδιο. Μπορώ να πω ότι ήταν με άνεση το χειρότερο μέχρι στιγμής της σειράς. Δε με χάλασαν τόσο τα γεγονότα, όσο ο τρόπος που παρουσιάστηκαν, δεν ξέρω... Για τελευταίο επεισόδιο σεζόν μου φάνηκε λίγο αργό. Μάχη στο Winterfell ούτε καν, τα γεγονότα με τη Σέρσει μου φάνηκαν πολύ κάπως, η Καλίσι δεν έκανε τίποτα, ο Βάρυς εμφανίστηκε απ΄ το πουθενά πίσω απ' τον Τύριον, γενικά δεν δεν... Κάτι έλειπε...
Οι μόνες σκηνές που μου άρεσαν ήταν της Άρυας, της Σάνσα και του Σνόου (σαν σκηνές μου άρεσαν, όχι το ότι η μια τυφλώθηκε, η άλλη πήδηξε απ' τον γκρεμό και ο τρίτος πέθανε - α ρε Όλλυ). Α και το Τύριον-Βάρυς.
Αυτά, δεν είχε και πολλά προς συζήτηση. Μετριότατο για φινάλε.
Ichigo
Global Moderator

Postby Ichigo » 17/06/15, 00:01

Αρκετοί θάνατοι σε αυτό το επεισόδιο, αν και το περίμενα ότι κάτι τέτοιο θα κάνανε στο τελευταίο επεισόδιο της season απλά δεν περίμενα....
να πεθάνει ο snow, πωωω εκεί με χάλασε πολύ, άλλα ωραίο το δράμα με τον θάνατο του, η σέρσεϊ μια χαρά το πήγε, απορώ πως δεν διέταξε την σφαγή τους με το που μπήκε στο κάστρο, την κόρη της όπως είπε και ο teo βρήκαν την ποιο ιδανική στιγμή για να την σκοτώσουν. Για τον στάννις εκεί οκ, σκότωσε την κόρη του για το τίποτα τώρα βολίδα στην κόλαση με τον "θεό" που προσκυνούσε... γενικός ωραίο επεισόδιο

Return to “Πολλά και Διάφορα”