Υπολογιστές και σφάλματα

Ζητήστε βοήθεια για διάφορα προγράμματα, εφαρμογές και υλικό.
aimiliamy
Franky

Υπολογιστές και σφάλματα

Postby aimiliamy » 06/02/13, 01:36

Επειδή έχω δει πολλά διάσπαρτα topic που αναφέρονται κατά καιρούς σε προβλήματα που παρουσιάζονται στους υπολογιστές σκεπτικά να δημιουργήσω ένα κεντρικό ώστε
να είναι όλα συγκεντρωμένα και να είναι ποιο εύκολο αν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα με κάποιον άλλο να βρει την απάντηση χωρείς να χρειαστεί να διαβάσει όλα τα άρθρα της σελίδας

Εδώ μπορείτε να αναφέρεται προβλήματα και απορίες σχετικά με τον υπολογιστή
Και αρχίζω πρώτη εγώ

Της τελευταίες μέρες το laptop μου δεν μπορούσε να κλείσει :when: ,είτε επέλεγες τερματισμό,είτε επανεκκίνηση είτε, αποσύνδεση,είτε δοκίμαζες χειροκίνητα είναι σα να μην είχες κάνει τίποτα :drop: :damn:
Περά από αυτό δεν φαινόταν να έχει κάποιο άλλο πρόβλημα γιατί τα υπόλοιπα προγράμματα λειτουργούσαν μια χαρά
και ξαφνικά σήμερα δεν έχει ούτε ήχο :whaaat:
Το περίεργο είναι ότι πριν από δέκα μέρες είχα ελέγξει τον υπολογιστή και στο σκαναρισμα δεν εμφανίστηκε κανένας ιός η κάποιο ύποπτο αρχείο :wanna mess:
Γνωρίζει κάνεις σε τι μπορεί να οφείλετε αυτό η πώς μπορώ να το φτιάξω :please:

Sogeking
Inactive Joker

Re: Υπολογιστές και σφάλματα

Postby Sogeking » 06/02/13, 04:23

Εγκατέστησες κάτι καινούριο είτε πρόγραμμα είτε hardware? Έτσι ξαφνικά σου παρουσίασε το πρόβλημα?
Πρώτη φορά ακούω να μην μπορεί να κλείσει, συνήθως δεν μπορούν να ανοίξουν :P
Επίσης πόσο καιρό έχεις να του κάνεις format?
Image
aimiliamy
Franky

Postby aimiliamy » 06/02/13, 11:34

Ναι έτσι ξαφνικά δεν μου παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα μέχρι την στιγμή που προσπάθησα να τον κλίσω
Όχι μετά τον έλεγχο που έκανα για ιούς δεν εγκατέστησα τίποτα
Φορματ έχω να κάνω γύρο στον ένα ενάμιση χρόνο

Και το κορυφαίο :when:
24 ώρες μετά ξαφνικά έχω ήχο χωρις να κανό τίποτα αφού μετά από πολλές προσπαθείς το αφίσα στην μύρα του
Sogeking
Inactive Joker

Postby Sogeking » 06/02/13, 14:26

Δηλαδή πατάς τερματισμό και δεν σου κλείνει? Τι κάνει, κάθεται εκεί?
Για τον ήχο μήπως είχες πατήσει Mute? Το να μην έχεις ήχο και μετά ξαφνικά να έχεις, είναι περίεργο...
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 06/02/13, 15:34

Τώρα πλέον σου κλείνει κανονικά δηλαδή;
Παίζει απλά να μην μπορούσε να τερματιστεί κάποια διαδικασία και γι' αυτό να μην έκλεινε.
Για τον ήχο ναι, κάπως παίζει να μπήκε "στο αθόρυβο" :axa-axa:

Τώρα είσαι οκ δηλαδή;
Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
aimiliamy
Franky

Postby aimiliamy » 06/02/13, 16:32

Η διαδικασία είναι η εξης
Έναρξη --> τερματισμός -->γκριζάρει η οθόνη και μου βγάζει το πλαίσιο που επιλεγείς αν θα κάνεις αποσύνδεση, τερματισμό η επανεκκίνηση (ως εδω καλά δεν παρουσιάζει πρόβλημα)
Μετά όταν επιλέξω κάποιο από αυτά η οθόνη γίνεται πάλη έντρομη και σταματήσει εκεί είναι ακριβός όπως ήταν λίγα δευτερόλεπτα πριν προσπαθήσω να το κλίσω

Όσο για τα ηχεία ήταν το πρώτο πράγμα που έλεγξα :phew: ,δεν είχε μπει στο αθόρυβο αντίθετα του έβαλα τα ηχεία στο μέγιστο και πάλη δεν ακουγόταν τίποτα . σήμερα στο άκυρο αφού το είχα αφήσει από χτες στη ησυχία του με το που πάω να γράψω ένα κείμενο και να το κλίσω μου εμφάνισε το παραθυράκι που σε ρωταει αν θες να το αποθηκεύσεις και μαζί με αυτό ακουστικέ και ο χαρακτηριστικός ήχος :when: και τότε κατάλαβα ότι ξαφνικά έχω ήχο
Pante-Roronoa
Zoro

Postby Pante-Roronoa » 06/02/13, 17:46

Αυτο με τον ηχο το παθαινει και το δικο μου.Συνερχεται με μια επανεκκινηση...γινεται και μεσω του πινακα ελεγχου βεβαια αλλα βαριεμαι και την βγαζω με την επανεκκινηση χαχα.Kαταφερες να το κλεισεις τελικα; αν οχι δοκιμασε να σβησεις τα cookies και αλλα περριτα αρχεια και εφαρμογες που δεν χρειαζεσαι.Προσπαθησε να κλεισεις και μερικα προγραμματα(για να δεις ακριβως ποσα και ποια προγραμματα τρεχουν πατας ctrl, alt, delete ταυτοχρονα και μετα εναρξη διαχειρησης εργασιων) και μετα ξαναδοκιμασε να το κλεισεις.Η εσχατη λυση για να το κλεισεις ειναι να πατησεις το κουμπι απο το οποιο το ανοιγεις για 5 δευτερολεπτα.Ειναι μονο για αναγκη ομως γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο για το μηχανημα!
Image
Spoiler: Show
Image
aimiliamy
Franky

Postby aimiliamy » 06/02/13, 19:26

δεν πιάνει ούτε χειροκίνητα :damn:
αλλά έτσι που μου έχει βγάλει την πιστή το συγκεκριμένο laptop :wanna mess: με βλέπω να το κανο να κλίσει μια και καλή :hit: :die:
αλλά τι να κάνω που το χρειάζομαι :aou:
θα ξανά δοκιμάσω πάλι :drop:
τα βουντού λέτε να πιάνουν :hypno:
costas92
Joker Team

Postby costas92 » 06/02/13, 19:42

Καλυτερα κανε ενα format με τα κανουργια windows(7 ή 8) ειναι μιση ωρα υποθεση...και βρισκουν και αυτοματα τους drivers!
Image
Image
Sogeking
Inactive Joker

Postby Sogeking » 06/02/13, 20:34

Γιατί φορματ? Μπορεί να μην είναι τίποτα αυτό που έχει.. Πρώτα εξάντλησε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις και αν δεν φτιάξει, πας για φορματ..
Image

Return to “Requests και Βοήθεια για Software και Hardware”