Αγορά Καινούριου Υπολογιστή [Hardware Help]

Ζητήστε βοήθεια για διάφορα προγράμματα, εφαρμογές και υλικό.
OpFan
Inactive Joker

Αγορά Καινούριου Υπολογιστή [Hardware Help]

Postby OpFan » 26/06/13, 22:09

Γεια σας, μπηκα στο φορουμ να δω πως πανε οι μεταφρασεις, βλεπω συνεχιζετε την καλη δουλεια :yosh: και βρηκα τυχαια αυτην την κατηγορια η οποια με ενδιαφερει αυτο το διαστημα. Τωρα το καλοκαιρι, τελη Ιουλιου θα εχω αρκετα χρηματα για να αγορασω εναν καινουριο υπολογιστη αλλα θα ηθελα την βοηθεια απο αυτων που ασχολουνται με hardware και pc builds γιατι εγω δεν γνωριζω και πολλα οπως καταλαβαινετε... Ας ξεκινησω λεγοντας σας μερικες πληροφοριες: 1ον, θελω ο υπολογιστης να ειναι για παιχνιδια 2ον, οχι ετοιμος, φτιαγμενος κομματι-κομματι 3ον δεν με νοιαζει να ειναι τα πραγματα καινουρια και μεταχειρισμενα δεχομαι αν λειτουργουν κανονικα φυσικα 4ον χρειαζομαι τα παντα απο μεσα εκτοσ τροφοδοτικο, ολα τα υπολοιπα θα αλλαχτουν, καθως εχω 22αρα οθονη και razer ποντικι και πληκτρολογιο. και 5ον δινω μεχρι 600 ευρω αλλα πιστευω και με λιγοτερα γινεται να κανουμε ενα μετριο pc. Ενας φιλος μου, μου προτινε αυτο το setup και θα το προτιμισω μαλλον αλλα ακομη δεν εχω καταληξει καπου. περιμενω απαντησεισ παιδια, Ευχαριστω πολu :)

-- 26 Ιουν 2013, 10:10 pm --

ram: http://www.skroutz.gr/s/441208/G-Skill- ... -8GAB.html
mobo: http://www.plaisio.gr/ypologistes-anava ... 70A-D3.htm
cpu: http://www.skroutz.gr/s/2524848/AMD-FX-8350-Box.html
vga: http://www.digital-master.gr/el-gr/Prod ... 8ca8b291e6

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
chapapa
Joker Team

Re: Αγορά Καινούριου Υπολογιστή [Hardware Help]

Postby chapapa » 26/06/13, 22:18

Αν το θες μόνο για παιχνίδια θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και τον Νοέμβριο να πάρεις το Playstation 4 με 399 euro!
Image
Ξεκίνησαν οι εγγραφές!!!
www.myanimelist.net
OpFan
Inactive Joker

Postby OpFan » 26/06/13, 22:45

nah, προτιμω υπολογιστη, εχω ps3 atm αλλα θα παρει δρομο για να παρω λεφτα για φτιαξω ενα καλο pc :muaha: :axaxaxa:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Mix4lis
Usopp

Postby Mix4lis » 27/06/13, 00:03

Γρηγόρη ελπίζω να ξέρεις ότι δεν χρειάζεσαι 600 ευρώ για αυτά που ζητάς παραπάνω, έτσι; Αρχικά, με έναν καλό επεξεργαστή και μια κάρτα γραφικών θα είσαι κομπλέ. Αν έχεις βάση, απλά αντικατέστησε τα μόνος σου. Εκτός κι αν θέλεις πέρα από games να το χρησιμοποιήσεις και για άλλες χρήσεις (photoshop κτλ) τότε βάλε μια 8άρα ram. Όσο μεγαλύτερη ram τόσο καλύτερο για το pc σου.

Μερικές ερωτήσεις:

Θέλεις να παίζεις βαρύ gaming, στυλ Battlefield, ή κάνα Minecraft κι έτσι; Όλα αυτά εξαρτώνται. Αν έχεις και καλό τροφοδοτικό.. Μια καλή κάρτα γραφικών να βρεις με καλή ψύκτρα κυρίως για τα καλοκαίρια που θα βαράει κόκκινο η θερμοκρασία του υπολογιστή.

Σχετικά, γύρω στα 400 ευρώ φτιάχνεις έναν καλό υπολογιστή σήμερα. Αν σκεφτείς πως το Plaisio έχει προσφορές για Upgrade Kits στα 140 ευρώ (και πολλά λέω) για Επεξεργαστή + Motherboard + Ram και για κάρτα γραφικών νομίζω, φτιάχνεις άνετα φοβερό gaming pc. Κι αν διαθέτεις όπως λες 600 ευρώ... τότε ντάξει.. Θεός.

Γι'αυτά που έχεις βάλει παραπάνω:
H ram είναι μια χαρά!
Η μητρική είναι πολύ καλή. Βάλε και μια καλή κάρτα γραφικών και είσαι εντάξει.
Επεξεργαστή πιστεύω βρήσκεις και πιο φθηνά. Να κοιτάξεις για AMD όμως, κατά την γνώμη μου αν δεν έχει και πολύ μεγάλες απαιτήσεις...

To summarize, μην πάρεις έτοιμο, of course ούτε μεταχειρισμένο. Πάρε κάθε hardware ξεχωριστά και βάλτα μόνος σου. Μην βιαστείς. Ψάξτο το θέμα. Κοίτα και στο skroutz να βρεις ο,τι πιο οικονομικό (διότι λεφτά "υπάρχουν") και κοίτα σε φόρουμς να παίρνεις απόψεις. Όλο και κάποιος σαν κι εσένα θα ήθελε αυτά που ζητάς.
Image
Image
OpFan
Inactive Joker

Postby OpFan » 27/06/13, 07:49

καλυτερα να παρω 8αρα RAM τοτε.

Για gaming, δεν θελω πολυ βαρια ουτε εχω προβλημα αν δεν θα μπορω να παιζω τα καινουρια παιχνιδια, πιο πολυ μαρεσουν και παιζω πιαλιοτερα οπως cs, gta: sa, ειμαι καμενος με το λολ αλλα θα ηθελα να δοκιμασω και bf :not me:

με 400 ευρω παιρνω καλο pc και απο το πλαισιο (που τα ειναι ακριβο) ? :nani?:

εγω μπορω να βρω μεχρι 600€ αλλα θα μου παρει περισσοτερο χρονο, θα παω προς Σεπτεμβρη δηλαδη και δεν θελω, μεσα Ιουλιου θελω να εχω αλλον υπολογιστη (τωρα που μιλαμε εχω γυρω στα 400)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Mix4lis
Usopp

Postby Mix4lis » 27/06/13, 10:51

Και με μια 6αρα καλά θα είσαι. Ανάλογα με το πόσα διαθέτεις (αν και με 600 ευρώ παίρνεις ραμ τούμπανο :axa-axa: ). Το κυρίως θέμα είναι ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών. Πριν κάτι μήνες αγόρασα κι εγώ με 600 ευρώ λάπτοπ με 6GB ram, intel core i3-3110M στα 2.40 GHz,64bit. Αν και δεν το έχω για games, μπορώ να βάλω παιχνίδια στύλ gta. Γενικά, η τεχνολογία διαφοροποιείται συνεχώς, γι'αυτό όλοι είμαστε σε δίλημμα τι να διαλέξουμε τώρα, που δεν θα μετανιώσουμε μετά xD. Όσο αναφορά για το Πλαίσιο που σου είπα από πάνω, εννοούσα αυτό: Turbo-X Upgrade Kit πακέτο αναβάθμισης,αν και δεν θα είναι αρκετό για gaming.

Τσέκαρε Αυτό.
Κι αυτό
Image
Image
OpFan
Inactive Joker

Postby OpFan » 27/06/13, 11:19

πως σου φαινεται αυτη η συνθεση?

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Mix4lis
Usopp

Postby Mix4lis » 27/06/13, 11:36

Πολύ καλό! Ειδικά η Vga, τα σπάει :yosh:
Image
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 28/06/13, 22:59

Ό,τι desktop και να πάρεις τη σήμερον ημέρα με 400-500 ευρώ θα παίζει άνετα οποιοδήποτε game του βάλεις να παίξει. (άντε, το μεγαλύτερο ποσοστό των games που κυκλοφορούν).
Ειδικά αυτά τα παιχνίδια που αναφέρεις δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα μπορείς να τα παίξεις στο χαλαρό.

Θα σου προτείνω κι εγώ να δώσεις περισσότερη βάση στην κάρτα γραφικών παρά στον επεξεργαστή, και φυσικά μπόλικη ram.
Επίσης, τα παιχνίδια θέλουν κατά κόρον γρήγορους και όχι πολλούς πυρήνες, οπότε και με 4πύρηνο την κάνεις άνετα τη δουλειά σου. :yosh:
Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...

Return to “Requests και Βοήθεια για Software και Hardware”