Αγορά νέου λάπτοπ

Ζητήστε βοήθεια για διάφορα προγράμματα, εφαρμογές και υλικό.
Sanji-kun
Robin

Αγορά νέου λάπτοπ

Postby Sanji-kun » 09/05/14, 02:49

Ρε παιδες, να σας ρωτησω να μου πειτε τη γνωμη σας, επειδη το γερικο PC μου τα 'φτυσε, συγκεκριμενα, εκει που εβλεπα εχτες το Guren Lagann εκλεισε και δεν ξανανοιξε, το τροφοδοτικο λειτουργει γιατι δοκιμασα με αλλουνου PC και παλι δε κανει τιποτα, ουτε καν η ενδειξη λυχνιας για την μπαταρια δε δειχνει να παιρνει ρευμα, εβγαλα τη μπαταρια του και την ξαναβαλα τιποτα, καθαρισα και λιγο απο σκονες σε μητρικες και τετοια παλι τιποτα, και επειδη ειναι και εξι ετων και φτηνο δε με συμφερει να το φτιαξω, απ' οτι εχω καταλαβει, οποτε επειδη εχω αναγκη υπολογιστη αμεσα και λεφτα δεν παιζουν, σκεφτομαι να διαθεσω απο 300 - 450 euro, για καινουριο, εχετε να μου προτεινετε κανα καλο;; Αυτο που ειχα ηταν Cpu Celeron στα 2,2ghertz, οποτε λεω να ειναι περιπου στα ιδια GHz, αλλα οχι παλι Celeron, βρηκα ενα ενδιαφερον στα public : Lenovo IdeaPad G500 i3-3110M - 15.6" , το οποιο εχει σχετικα καλα χαρακτηριστικα, ποια ειναι η γνωμη σας; Εγω το PC το χρησιμοποιω κυριως για διαβασμα, internet, ταινίες-anime, office, και πολυ σπανια κανα παιχνιδι στρατηγικης, οποτε δε με ενδιαφερει να ειναι τουμπανο στα γραφικα του, κυριως με ενδιαφερει μνημη Ram, Cpu, οθονη, αν εχετε ωστοσο καμια φτηνοτερη καλη προταση ή κάτι παρομοιο, οχι ανω των 470 ειναι η μεγιστη οροφη μου, θα με βοηθουσε πολυ. Επισης αν εχετε ακουσει ή διαπιστωσει κατι κακο με τη Lenovo σαν εταιρεια. Τελος, θελω να ρωτησω αν ο σκληρος στο παλιο PC μου πιστευετε οτι μπορει να μην εχει καταστραφει, και αν ειναι οκ με ποιο τροπο μπορω να παρω τα αρχεια να τα μεταφερω στο επομενο λαπτοπ μου να τα περασω σε σκληρο; Ρωταω και σε τεχνικους, αλλα μπορει να μου πειτε κατι καλυτερο απο αυτους, διοτι, απο τη στιγμη που βλεπουν οτι θελω να κανω τζαμπε τη δουλεια δε λενε και πολλα! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Image
Epsilon
Διαχειριστής

Re: Da Black Hole

Postby Epsilon » 09/05/14, 04:07

Απ' ό,τι κατάλαβα μιλάμε για λάπτοπ, έτσι; Τον σκληρό μπορείς πολύ απλά να τον μεταφέρεις απ' το ένα λαπτοπ στο άλλον, αλλά δε θα μπορέσεις έτσι να μεταφέρεις τα αρχεία σου στον νέο σκληρό. Η καλύτερή σου επιλογή είναι να τον κάνεις εξωτερικό σκληρό, παίρνεις ένα καλώδιο και μία θήκη και έτοιμος. Αν πάλι θες μόνο τα δεδομένα και δε θες να τον χρησιμοποιήσεις, τον βάζεις σε έναν σταθερό και τα παίρνεις.
Ρώτησες τεχνικούς τι βλάβη έχει και πόσο κοστίζει; Γιατί μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό. Αν και για να λες ότι σου έσβησε ξαφνικά, μάλλον έχει σημαντικό πρόβλημα. Πάντως γι' αυτό που ψάχνεις, εύκολα θα βρεις σ' αυτήν την τιμή. Κοίταξε στο skroutz τι παίζει. Αυτό το μοντέλο που λες καλό φαίνεται, έχει το πλεονέκτημα των 6GB μνήμης RAM.
https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/34 ... +%E2%82%AC
Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 09/05/14, 05:37

Εpsilon σε ευχαριστω για τις πληροφοριες :). Ναι, για λαπτοπ αναφερομαι, και οντως νομιζω οτι 6 Gb ram , και η καρτα γραφικων στα 2 GB επισης δινουν ενα πλεονεκτημα στο Lenovo, ακομα και αν δεν παιζω παιχνιδια. Τωρα να ρωτησω κατι αλλο, για τα Lenovo ποια ειναι η γνωμη σας, στο σκρουτζ κοιταξα, αλλα πιο πολυ εχω βρει καποια σε public, plaisio , e-shop το οποιο τα ποιο πολλα τα εχει free dos. Κατι αλλο να ρωτησω επισης, τα Windows 8,1 λενε τιποτα ή να ζητησω απο οπου το παρω αν ειναι να μου βαλουν τα windows 7 που τα εχω δουλεψει και ειναι λειτουργικα γιατι τα 8 που εχω δει ψιλομαπα μου φαινονται, πιο πολυ για ταμπλετ πανε παρα για λαπτοπ, ή κανω λαθος;

-- 09 Μάιος 2014, 4:43 am --

Αα και κατι αλλο, οι εικονες, τα εικονιδια, βιντεο κλπ που ειχα στην επιφανεια εργασιας, στο αποθανον λαπτοπ, αυτα αποθηκευμενα συο σκληρο δισκο ειναι; ή να το θεσω αλλιως, γιατι λογικα εκει θα ειναι, μπορω να τα ανακτησω αυτα τα αρχεια αν ο σκληρος δεν εχει καταστραφει ή θα επρεπε να τα εχω αρχειοθετησει σε φακελους, οπως κανουμε στον εξωτερικο σκληρο δισκο για παραδειγμα;

-- 09 Μάιος 2014, 4:45 am --

Υ.Γ. Οι τεχνικοι που ρωτησα μου ειπαν οτι καηκε ή ο επεξεργαστης ή η μητρικη, οποτε κλαφτα Χαραλαμπε!
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 09/05/14, 13:37

Αν κάηκε μητρική ή επεξεργαστής, ναι, κλάφ' τα Χαράλαμπε. :axa-axa:

Όπως προείπα, ανοίγεις το καπάκι του λαπτοπ σου (από κάτω, συνήθως ο σκληρός έχει ξεχωριστό καπάκι οπότε δε χρειάζεται να ξεβιδώσεις και πολλά), βγάζεις τον σκληρό, αγοράζεις μια θήκη απ' αυτές εδώ:
https://www.skroutz.gr/c/667/external-c ... %CF%85+2.5
(να περιλαμβάνει και καλώδιο usb κατά προτίμηση), τον βάζεις μέσα και μόλις τον έκανες εξωτερικό σκληρό. Τον συνδέεις σε οποιοδήποτε pc, παίρνεις τα δεδομένα (εννοείται ότι εκεί βρίσκονται και όσα είχες στην επιφάνεια εργασίας, θα τα βρεις μέσα στον φάκελο Users\to_onoma_sou\Desktop
και σου μένει και ο σκληρός ως εξωτερικός.
Εδώ είναι και ένα βιντεάκι για το πώς να το κάνεις (είναι πανεύκολο): http://www.youtube.com/watch?v=716NQAdN0bE
Εναλλακτικά, αν δεν τον θες τον σκληρό ή δε σε νοιάζει, βρίσκεις κάποιον φίλο σου που έχει σταθερό υπολογιστή, παίρνεις τον σκληρό, τον συνδέεεις στον σταθερό, παίρνεις τα δεδομένα και έτοιμος.

Για τα Windows 8.1 οι απόψεις διίστανται, πρόσφατα τα εγκατέστησα κι εγώ για δοκιμή. Ναι είναι πολύ "φανταχτερά" και ταιριάζουν καλύτερα σε tablet. Ναι στην αρχή θα θες να τα πετάξεις απ' το παράθυρο μαζί με το ολοκαίνουργιο λάπτοπ σου, ναι δε θα βρίσκεις τίποτα εκεί που ήξερες ότι είναι, αλλά στην τελική μια συνήθεια είναι κι αυτό. Το μεγάλο πλεονέκτημά τους είναι ότι είναι πολύ πιο γρήγορα απ' τα 7.

Υ.Γ. Μετακινώ το τόπικ σε άλλο τομέα.
Yahazugiri7
Robin

Re: Αγορά νέου λάπτοπ

Postby Yahazugiri7 » 09/05/14, 14:06

Δεν σε προλαβα....(ειμαι τεχνικος...βασικα σπουδαζω ακομα αλλα καταλαβες)η λυση της epsilon καλη φενεται
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 09/05/14, 16:46

Αα αμα ειναι πιο γρηγορα απο τα 7 θα τα συνηθισω. Εμενα να φορτωνει γρηγιρα με νοιαζει, ετσι και αλλιως εχω το Lumia 920 με Windows 8 οποτε λιγο πολυ τα εχω δουλεψει, αλλα δεν παυουν να ειναι αντιαισθητικα, για τα Lenovo καμια αποψη; Εχτες μια ερευνα στο διαδικτυο που εκανα καλη εταιρεια λενε οτι ειναι και στα σερβις της το ιδιο, το μονο που με αγχωνε ειναι οτι προσφερει πολλες δυνατοτητες συγκριτικα με αντιστοιχες εταιρειες σε αρκετα χαμηλοτερες τιμες, και ελεγα μηπως κατι δε πηγαινει καλα. Θα ρωτησω και κανα τεχνικο, να μου πει τη γνωμη του για Lenovo, διαφορετικα τον πηρα επι τοπου, θα με ζορισει λιγο οικονομικα αλλα νομιζω οτι σαν PC για 470 euro ειναι οτι καλυτερο εχω δει.
Epsilon σε ευχαριστω και παλι, λεω να τον μετατρεψω, θα το βγαλω θα τον παω να ελεγξουν αν δεν εχει και θα τον γυρισω σε εξωτερικο εκτακτης αναγκης, δε νομιζω να παει χαμενος, θα χωρεσει καμια δεκαρια anime :p , 25 gb ειναι, αλλα ενταξει, δεν ειναι και για πεταμα, οποτε θα μου χρησιμεψουν οι συμβουλες σου; Arogatogozaimasta! :yosh:
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 09/05/14, 22:16

25GB??? Μόνο; Μήπως εννοείς 250? :axa-axa:

Για τα Lenovo δεν έχω άποψη, ούτε θετική ούτε αρνητική. Είμαι της άποψης ότι θέλει και λίγη τύχη σ' αυτά τα θέματα, μπορεί να πάρεις κομμάτι της καλύτερης εταιρίας και να σου βγει προβληματικό, και αντίστοιχα να πάρεις κάτι από πιο εταιρία με κακή φήμη και να μη χαλάσει ποτέ. Οπότε στη θέση σου θα το έπαιρνα με τα χίλια. :yosh:
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 09/05/14, 23:23

Ναι 250 εννοουσα, 25 λολ! Και εγω αυτης της αποψης ειμαι αλλα επειδη ειμαι στη διαδικασια να παρω ρωταω μηπως καποιος ειχε καμια εμπειρια απο σερβις και τετοια, βεβαια ρωτησα δυο τεχνικους σημερα και μου ειπαν οτι τη θεωρουν καλη εταιρεια γενικα και οχι πολυ ζημιαρα, οποτε κατα 'κει με βλεπω, θα περιμενω και την Κυριακη το Crazy Sundays του E-Shop να δω τι θα βγαλει, διαφορετικα το πηρα, αν και εχω αρχισει να το σκεφτομαι εντονα. Ο κολλητος μου εντωμεταξυ για τη χρηση που το θελω για διαβασμα και τετοια μου λεει να παρω το πιο απλο και αυτος που θελει ακριβως για τον ιδιο λογο και εχει χαλασει και εκεινου, παρηγγειλε το Airmac της Apple, καλος ειναι τωρα που το σκεφτομαι! :axaxaxa:
Image
henry17
Global Moderator
Location: The finish line is just the beginning of a whole new race

Postby henry17 » 10/05/14, 09:45

Λολ!! Και μένα χάλασε ο υπολογιστής μου, γι αυτό και ψιλοεξαφανήστικα. Για άλλους λόγους χάλασε όμως!!

Να μην τα πολυλογώ, θέλει αλλαγή μητρικής και άλλο trackpad, που μου βγαίνει κάπου 650 ευρώ. Οπόταν αποφάσισα αντι να τον φτοιαξω να κάνω άλλο πύργο με αυτά τα χρήματα, και θα είναι και πολύ καλύτερος απο λάπτοπ...
Image
Image
Christy
Joker Team

Postby Christy » 10/05/14, 12:00

Σίγουρα είναι προτιμότερο να φτιάξεις ένα καλό σταθερό pc από το να πάρεις laptop. Πιστεύω με τα ίδια λεφτά έχεις κτ πολύ καλύτερο. Εξαρτάται βέβαια και τι το θες ή τι βολεύει.
Για lenovo πάντως μέτρια πράγματα έχω ακούσει αν και το συγκεκριμένο φαίνεται καλό. Επίσης Sanji-kun ψάξε και τους dell λίγο έχω ακούσει καλά λόγια, ειδικά για το service του. Εγώ πάντως είχα toshiba το οποίο και μου κράτησε 6 χρόνια, και θεωρώ ότι έχει καλή αντιστοιχία τιμής-ποιότητας. Για apple πέρα του ότι η μπαταρία τους είναι αξεπέραστη δεν το συζητώ δε νομίζω ότι έχει να σου προσφέρει κτ το τρομερό σε σύγκριση με άλλες μάρκες κ είναι ακριβοί.

Return to “Requests και Βοήθεια για Software και Hardware”