Αγορά νέου λάπτοπ

Ζητήστε βοήθεια για διάφορα προγράμματα, εφαρμογές και υλικό.
Sanji-kun
Robin

Re: Αγορά νέου λάπτοπ

Postby Sanji-kun » 10/05/14, 13:56

H Apple ειναι πανακριβοι αν μου τον κανουν δωρο θα τον παρω λολ! Τωρα για DELL , TOSHIBA εχω ακουσει τα καλυτερα, αλλα ειναι πολυ τσιγκουνικες σε τεχνολογια στα λεφτα αυτα, γι' αυτο κατευθυνθηκα στα Lenovo οπου οι τεχνικοι μου λενε και γι' αυτα καλα λογια. Παιδια θελω να με βγαλετε απο το διλλημα, ειμαι αναμεσα στον παραπανω και ενα του e-shop, Lenovo Essential G510, βασικα για να μην ψαχνετε οι διαφορες τους ειναι οτι ο πρωτος εχει επεξεργαστη Intel i3 στα 2,4 , ενω ο Essential εχει Intel i5 στα 2,5 , ο πρωτος ομως εχει 6 Gb σκληρο ενω ο Essential 4gb, επισης ο ο πρωτος εχει 2gb καρτα γραφικων και ο Essential 1 gb , ο σκληρος ειναι 1 Tera -> Essential, 500 GB -> Ideatab, αλλα ο σκληρος δε με πολυνοιαζει, απο λεφτα ακριβως τα ιδια. Τι να πρωτιμησω ενα καλυτερο επεξεργαστη με λιγοτερη μνημη και χαμηλοτερη καρτα γραφικων , ή ενα χαμηλοτερο επεξεργαστη καλυτερη μνημη και καρτα γραφικων, επισης αυτος με το μικροτερο επεξεργαστη εχει Windows ενω ο Essential ειναι Free Dos και ενα αγχος αντε βρες "καλα" Windows το εχω, μη βαλω τιποτα "κακα" και μου ψιλοκολλαει θα 'ναι και καινουριος υπολογιστης. Εσεις τι λετε;;;

Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 10/05/14, 16:14

Είναι και οι 2 επεξεργαστές διπύρηνοι; Εγώ θα προτιμούσα αυτόν με τα 6GB RAM και 2GB καρτα γραφικών, έναντι λίγο κατώτερου επεξεργαστή αν και εφόσον μιλάμε για ίσους πυρήνες και σχεδόν ίδια ghz θα τους χαρακτήριζα ισάξιους)
Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 10/05/14, 18:30

Οι επεξεργαστες i3,i5,i7 ειναι απ' οσο ενημερωθηκα σε αρθρα στο διαδικτυο η νεας γενιας επεξεργαστες, οπου ο i3 ειναι λιγο καλυτερος απο τους Quad Core, o i5 λιγο καλυτερος απο τον i3, οι i3 , i5 ειναι διπυρηνοι ο i7 ειναι τετραπυρηνος και ειναι λεει πολυ καλυτερος απο τους αλλους δυο αλλα ειναι πανακριβος απο 700 euro και πανω. Ευχαριστω και εγω μαλλον σε αυτον θα καταληξω γιατι και Free Dos δεν εχω δει ποτε μου, οποτε δε θα ξερω πως να εγκαταστησω τα Windows, οποτε λεω να παρω τον αλλον που φοραει Windows και πανω κατω ειναι ιδια!
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 11/05/14, 00:02

Δεν είναι και τόσο ακριβές αυτό. Δεν είναι 3 επεξεραστές οι i3, i5 και i7. Είναι μια ολόκληρη σειρά από δαύτους. Οπότε μπορείς να βρεις έναν i3 που να είναι καλύτερος από έναν i5 και έναν i5 που να είναι καλύτερος από i7. Επίσης, οι i7 δεν είναι τόσο ακριβοί, τουλάχιστον όχι όλοι. Και υπάρχουν i5 με 4 πυρήνες, γι' αυτό ρώτησα πόσους έχουν στην προκειμένη περίπτωση. Επειδή δεν μπήκα για να δω τα μοντέλα. :axa-axa:
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 11/05/14, 00:54

Αα κατάλαβσα, όχι η κατηγορία αυτών των υπολογιστών έχουν δύο πυρήνες. Πόσο απαίσια τα Windows 8 γιατί δούλεψα ένα pc σήμερα, ωστόσο, τι γαμάτο αυτό που χωρίζεις την οθόνη στη μέση και δουλεύεις σε δύο παράθυρα ταυτόχρονα.
Image
Mix4lis
Usopp

Postby Mix4lis » 11/05/14, 21:51

Θα σου εβρισκα εγω ενα τουμπανακι για το budget που διαθετεις, αλλα λιγο δυσκολο απο κινητο. Χωρις να διαβασω πολλα απο τα παραπανω, με αυτα που ζητας, 4 GB ram, 500 GB σκληρο με cpu 2.5 GHz και μια απλη καρτα γραφικων εισαι κομπλε. Βασικα λαπτοπ θες ή desktop; Γιατι με monitors μαζι... παιζεται..
Image
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 12/05/14, 00:43

Laptop, laptop! :congrats: αυτο που σκεφτομαι να οαρω και θα το παραγγειλω μες τη βδομαδα γιατι το χρειαζομαι αμεσα για την εξεταστικη, ειναι CPU: i3 2,4 GHz, 6 Ram, 500 hard disk, 2 gbyte καρτα γραφικων νομιζω οτι ειναι καλο στα 470 euro.

-- 12 Μάιος 2014, 1:16 am --

Παιδια σας εχω κουρασει, αλλα πειτε μου τη γνωμη σας και γι' αυτον: http://www.e-shop.gr/lenovo-essential-g ... 0264&sid=1, τον θεωρειτε καλη ευκαιρια ή οχι;
Image
Mix4lis
Usopp

Postby Mix4lis » 12/05/14, 19:27

Μια χαρά είναι. Δεν θα κρατάς και server με λάπτοπ.
Image
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 12/05/14, 21:33

Δεν υπάρχει και καμιά σημαντική διαφορά απ' τον προηγούμενο που να εξηγεί τα επιπλέον λεφτά.
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 12/05/14, 21:34

Mix4lis:Ποιος απο τους δυο, αυτος του e-shop ή του public;
Epsilon: Το μονο ειναι η δεκαεφταρα οθονη που του δινει καποια μπονους, ενα τερα σκληρο αντι πεντακοσια και η καλυτερη αναλυση οθονης και η διετης εγγυηση ενω απο το public ειναι ενα ετος, βεβαια το το Free Dos με ξενερωνει και ο αλλος εχει παραπανω ραμ και καλυτερη καρτα γραφικων, εχω απευθυνει καποια ερωτηματα στο public, μολις μου απαντησουν θα καταληξω και μολις τον παρω θα γραψω και μια κριτικη να σας πω πως τον ειδα.
Image

Return to “Requests και Βοήθεια για Software και Hardware”