Αγορά νέου λάπτοπ

Ζητήστε βοήθεια για διάφορα προγράμματα, εφαρμογές και υλικό.
Epsilon
Διαχειριστής

Re: Αγορά νέου λάπτοπ

Postby Epsilon » 13/05/14, 00:12

Για μένα η 17άρα οθόνη είναι μείον :axaxaxa:
Αλλά μάλλον επειδή συνέχεια κουβαλάω το λάπτοπ μου από 'δώ κι από 'κεί και θέλω να είναι ελαφρύ.
Τώρα για την εγγύηση, ό,τι πάρεις σιγουρέψου ότι θα είναι τουλάχιστον 2ετής, είναι αρκετά βασικό αυτό. Για το λογισμικό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αν είσαι φοιτητής κιόλας μπορείς να βρεις αυθεντικά windows δωρεάν (αν αυτό είναι το θέμα σου), ή να τα κατεβάσεις κλασικά όπως κάνουν οι περισσότεροι από οποιοδήποτε τορεντάδικο.

Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 13/05/14, 03:27

Φοιτητης ειμαι για λιγο ακομα, πως μπορω να τα βρω δωρεαν;;; Pleaseee tell mee!!! Αυτο ειναι το βασικοτερο αγχος μου και το θεμα της εγγυησης, οπου στο public ειναι ενα χρονο, ενω e-shop: free dos 2 χρονια, η δεκαεφταρα για μενα ειναι τρελο συν, διοτι λογω σχολης (φιλολογια) διαβαζω απειρα κειμενα στο PC οποτε μια καλυτερη και μεγαλυτερη οθονη ειναι συν, συν το γεγονος οτι βλεπω πολλα anime και ταινιες.

Epsilon, σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που εχεις διαθεσει σχετικα με την αγορα που σκεφτομαι να κανω, τα σχολια σου και οι αποψεις σου (παιδια ευχαριστω και εσας εννοειται...) με εχουν βοηθησει πολυ! :) :yosh: !
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 13/05/14, 07:01

Δεν θυμάμαι πώς ακριβώς είχα μπει, χρησιμοποιείς τα στοιχεία απ' το mail της σχολής σου (οι περισσότερες το υποστηρίζουν), εδώ πρέπει να ήταν:
https://www.dreamspark.com/Student/Default.aspx
Ή από εδώ επιλέγοντας τη σχολή σου:
http://www.mycampus.gr/my_news/foititik ... tites.html

Χαρά μου να βοηθάω. :yosh:
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 13/05/14, 16:41

Ωραια, θα το κοιταξω, κοιτα να δεις τι δικαιωμα εχω τοσα χρονια και θα το χρησιμοποιησω λιγο πριν το πτυχιο, παλι καλα... . Και παλι ευχαριστω! ;) :yosh:

-- 13 Μάιος 2014, 4:45 pm --

Δεν αντεξα παρηγγελα αυτον απο τα public, τωρα υπομονη...
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 25/05/14, 01:38

Τελικά πήρα το Lenovo με τα 6 Gbyte μνήμη Ram, σαν υπολογιστής γενικά είναι γρήγορος, η μπαταρία σε αυτονομία, επίσης, κρατάει γύρω στις 5 ώρες και θέλει μία ώρα και κάτι να φορτίσει, σε θέμα γραφικών έχει 2 gbyte κάρτα γραφικών, αλλά δεν έχω βάλει κάποιο παιχνίδι να τη δοκιμάσω και μάλλον θα αργήσω, σε θέμα οθόνης καλή είναι γενικά, αυτό που μου σπάει τα νεύρα είναι τα Windows 8 και 8.1, τι σπαστικά που είναι; πραγματικά θες να πετάξεις τον υπολογιστή από το παράθυρο, δεν τα έχω καλομάθει κι ίσως γι' αυτό, αν και όταν θα του κάνω φορμάτ θα του βάλω τα 7 με τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή στα 7 θα τρέχει απίστευτα γρήγορα, εκτός και αν τα έχω μάθει πολύ καλά μέχρι τότε. Το άλλο που μου τι δίνει είναι ότι και η Lenovo είχε ένα σωρό άχρηστα προγραμματάκια στο pc από τα οποία δε χρησιμοποιείς ποτέ κανένα, με αποτέλεσμα να τα διαγράφω ένα ένα, αφού μπω στο ίντερνετ και πατήσω να δω τι είναι το καθένα, μη διαγράψω και κάτι σημαντικό. Αλλά το κυρίως πρόβλημα είναι τα Windows, και τα προγράμματα του Store κάποια χρήσιμα και κάποια απαράδεκτα, κατέβασα για παράδειγμα το VLC player, απαράδεκτο.. Τέλοσπαντων, θα το συνηθίσω σιγά σιγά..
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 25/05/14, 09:57

Καλορίζικο και καλοδούλευτο :yosh:

Ναι γενικά στα 8 θα δεις πολλά ενοχλητικά πράγματα, αναρωτιέμαι, το σκέφτηκαν πολύ για να τα κάνουν έτσι; Και πολλά απ' αυτά είναι πολύ εκνευριστικά.
Τώρα για τις εφαρμογές της Lenovo, όλες οι εταιρίες έχουν προεγκατεστημένες ένα σωρό βλακείες στα λάπτοπ, οπότε ό,τι και να έπαιρνες αυτό δεν το γλίτωνες. :axa-axa:
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 25/05/14, 18:42

Arigatogozaimasta!!! :yosh:

Τα 8 έχουν και θετικά όπως είναι το store, και λίγο τα παράθυρα που ανοίγουν και φαίνονται "ημιδιαφανή" , αλλά στο μεγαλύτερο βαθμό προσπαθούν να αλλάξουν πολύ τη λογική που υπήρχε μέχρι τώρα, με σχετική αποτυχία, για παράδειγμα, ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ Χ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ;;;; τόσο περιττό το θεωρούσαν κλπ, δώσανε μεγαλύτερη βαρύτητα στον περιβάλλοντα χώρο και χάσανε ποιότητα. Αυτό το πρόβλημα της Microsoft που ντε και καλά i wanna be Apple την κάνει να γίνεται έτσι. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι μία έχει καλά Windows μία μάπα, για παράδειγμα ήταν τα 1995 μέτρια, τα 1998 καλύτερα τα Millenium μάπα, τα XP μια χαρά τα Vista χάλια, τα 7 τούμπανο, τα 8 υποχόνδρια, τα 8.1 ελαφρώς πιο λειτουργικά, ή του ύψους ή του βάθους είναι αυτή η εταιρεία!
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 12/06/14, 20:59

Epsilon, όπως μου είχες πει για το σκληρό δίσκο, έτσι και έγινε, πήρα εξωτερική θήκη, τον έβγαλα από το λάπτοπ, τον τοποθέτησα και τώρα με 7 ευρώ (e-shop) απέκτησα νέο σκληρό δίσκο χωρίς να χάσω τα παλιά δεδομένα και με Usb3. :lalala: Τελικά ήταν πανεύκολο. Μέσα σε ένα μήνα έμαθα να κάνω φορμάτ μόνος μου και να επεμβαίνω σε τέτοια μικρά τμήματα του υπολογιστή, πόσο κορόιδα μας πιάνουνε ώρες ώρες οι τεχνικοί υπολογιστών άμα δεν ξέρουμε. Σόρρυ, αν θίγω κάποιον εδώ μέσα, αλλά μου είπαν ότι για τη θήκη θέλω 20 ευρώ και 15 για την τοποθέτηση, όταν είχα πάει το pc για να μου πουν αν φτιάχνει ή όχι. Το να βγει από το pc ήταν 4 βίδες, το να μπει στη θήκη, ήταν να ξεκουμπώσω τη θήκη, να κουμπώσω το σκληρό στη λογική θέση, κάτι που γίνεται διακριτό αμέσως, και να βάλω το καπάκι και ήταν έτοιμος. Δουλειά 3 λεπτών ήθελε 15 ευρώ!!! :axaxaxa:
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 13/06/14, 00:22

Σου το είπα, είναι απ' τα εύκολα θέματα, που και να μην ξέρεις μπορείς να το κάνεις σχετικά εύκολα. :yosh: :yosh:
15 ευρώ για την τοποθέτηση και 20 για τη θήκη; Με άλλα 15 παίρνεις καινούργιο εξωτερικό :axaxaxa: :axaxaxa:
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 13/06/14, 00:32

Πραγματικά! Αφού του λέω μια απλή θήκη να είναι και μου λέει, όχι ο σκοπός είναι να είναι καλή κλπ κλπ η τοποθέτηση θέλει ειδικά εργαλεία κλπ, του λέω (αυτό που είπες), ότι με 50 ευρώ παίρνω 500gb καινούριο και όχι 250gb και 7 χρονών που μπορεί να χαλάσει οποιαδήποτε στιγμή. Μου λέει εε τόσο κάνει! Του είπα επίσης αν γινότανε να τον έβγαζα εγώ το σκληρό και να του τον πήγαινα να δω απλά αν δουλεύει ή έχει καεί μην πάρω τζάμπα θήκη και μου είπε ότι και αυτό θα μου κόστιζε κανά 10ευρω, και λέω καλά 'ντάξει κάτσε να φύγω γιατί στο τέλος θα μου ζητήσω να πληρώσω και για την παρουσία μου στο μαγαζί. Από εδώ και πέρα για τέτοια πράγματα google, youtube, e-shop-skroutz.gr, jokerfansubs για βοήθεια, και λίγη τύχη !!!
Image

Return to “Requests και Βοήθεια για Software και Hardware”