Aegisub Tutorials

Ζητήστε βοήθεια για διάφορα προγράμματα, εφαρμογές και υλικό.
Epsilon
Διαχειριστής

Re: Aegisub Tutorials

Postby Epsilon » 23/03/12, 01:41

Χμ, εξαρτάται απ το τι θες να κάνεις. Εγώ κάνω encoding με avisynth scripts. Εσύ όχι;

Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
xristofo24
Usopp

Postby xristofo24 » 23/03/12, 03:10

κοιτα εγω τωρα ξεκινησα να δουλευω το aegisub και για αρχη εκανα το Yu-Gi-Oh : Bonds beyond time.. εχει καραοκε ending οποτε εβαλα εκει.. αλλα εβαλα τα πολυ απλα για αρχη (template line) και ετσι.. δεν εκανα κατι τρελο δηλαδη (γιατι δεν τα ξερω κιολας ακομα) αλλα απο οτι ειδα στον player μετα μου παιζει κανονικα τα παντα.

Υ.Γ. δεν εκανα encoding + timing στην συγκεκριμενη ομως (αυτα ακομα δεν τα ξερω...) μονο μεταφραση + typessting τα εκανα
Image
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 23/03/12, 04:21

Αν είναι τόσο απλό το εφφέ, μπορεί να το παίζει. Μπορεί ο player κάποιου άλλου όμως να μην το παίζει. Τουλάχιστον τα εφφέ προτείνω να τα ενσωματώσεις στο βίντεο.
xristofo24
Usopp

Postby xristofo24 » 23/03/12, 12:03

ποια ειναι η διαδικασια και βασικα ποια προγραμματα χρειαζεται? (γιατι σε αυτο ειμαι ασχετος ακομα :damn: )
και μηπως μπορεις να βαλεις 1 πχ μονο γραμμη με κωδικα απο ενα δικο σας release μπας και καταλαβω λιγο που βρισκομαι? :what to do:
Image
Image
mpompiras
Usopp

Postby mpompiras » 16/04/12, 16:25

Το πως περνάς το καραόκε μέσα στο βίντεο είναι αρκετά εύκολο... Το θέμα είναι να το κάνεις Hardsub και όχι SoftSub γιατί παίζει να κωλάει κατά την αναπαραγωγή.
Σχεδόν όλα τα Group αγγλικά και ελληνικά έτσι το κάνουν.

Θα χρειάστεις:
MeGUI
Υπομονή :axa-axa:

Το MeGUI είναι Free Ware οπότε μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν από το google : http://sourceforge.net/projects/megui/

Όταν το ανοίξεις θα σου ζητήσει να κάνεις εγκατάσταση το AviSynth πάτα "Yes" και θα το κάνει μόνο του και κάνεις όλα τα Updates που θέλει, θα σου βάλει να κατεβάσεις κάτι από την Official σελίδα του Nero.
Σε εκείνη την σελίδα, θα πατίσεις "Agree" και μετά θα βάλεις ένα e-mail(δεν είναι ανάγκη να υπάρχει).

Όταν το κατεβάσεις θα το βάλεις μέσα στα tools μέσα στο φάκελο του MeGUI.
Τρέχεις το MeGUI ξανά και πας Option>Settings>External Program Settings και στο NeroAacEnc Location πάτα την τελίτσες και βρες αυτό το αρχείο μέσα στο φάκελο που μόλις έβαλες μέσα στα tools.
(Αυτό περί την εγκατάσταση του MeGUI)

Τώρα πάμε στο hard subbing του καραόκε.

Στο παράθυρο του MeGUI πάταμε στο tools και μετα AVS Scipt Creator.

Στο παράθυρο που θα μας ανοίξει θα δούμε ότι έχει κάποιες επιλογές.
Στην επίλογή Input στο πλαίσιο "Video Input" πατάμε στην κουκίδες και βρίσκουμε το βίντεο που θέλουμε. Στην συνέχεια θα μας βγάλει ένα άλλο παράθυρο που εκεί θα πατίσουμε την τρίτη επιλογή όποια και αν είναι αυτή (Συνίθως είναι DirectShowSource αλλά αν είναι .avi το αρχείο το κάνει αυτόματά σε AviSource).

Θα μας ανοίξει ένα Video Player δεν τον σβήνουμε.

Πάμε ξανά στο παράθυρο του Creator και πατάμε στην επιλογή Script που είναι πάνω πάνω... (Έχεις τρις επιλογές I/O, Filters, Script)

Εκεί θα έχει κάποια πράγματα δεν τα σβήνεις... και γράφεις από κάτω

TextSub("To path των υποτίτλων\ΌνομαΑρχείου.ass")

Και πατάς το save θα σου ανοίξει πάλι ένα βίντεο. Πήγαινε στο λεπτό που έχεις βάλει τους υπότιτλους να δεις αν τους δείχνει.

Σβηνεις το βίντεο και μετά πατάς Auto Encode κάνεις τις ρυθμίσεις που θέλεις και μετά μόλις πατίσεις "Queue" πατάμε στην επιλογή "Queue" και θα δούμε ότι πρόσθεσε κάποιες Job's πατάμε start και περιμένεις μέχρι να τελειώσει...
xristofo24
Usopp

Postby xristofo24 » 16/04/12, 17:38

thanks mpompira ενταξει μου εδωσε τα φωτα τις η epsilon ηδη αλλα οκ :yosh: (βεβαια ετσι μου και ολους τους υποτιτλους επανω στο video και οχι μονο τα καραοκε αλλα ενταξει)
Image
Image
sofiafg
Chopper

Postby sofiafg » 27/09/13, 15:25

μπορώ να ρωτησω και εγω κατι?σε καποια σημεια που θελω να εξαφανισω κατι που ειναι γραμμενο πχ σε πινακιδες πως μπορω να το κανω?
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 27/09/13, 19:41

Καλησπέρα sofiafg.

Εξαρτάται από την πολυπλοκότητα της πινακίδας. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει είτε με aegisub, αν πρόκειται για σχετικά απλό φόντο πινακίδας, είτε με photoshop, αν η πινακίδα είναι ακίνητη, είτε με after effects, αν η πινακίδα είναι πολύ πολύπλοκη και δε γίνεται αλλιώς.
Θες να μου δείξεις μια εικόνα της πινακίδας για να σου πω την καλύτερή σου επιλογή;
sofiafg
Chopper

Postby sofiafg » 30/09/13, 19:52

βασικα αυτο που θελω ειναι να βαλω μια εικονα στο βιντεο την ωρα που εμφανιζεται ο τιτλος... το κανω με το assdraw αλλα μου εμφανιζεται μια λεικη εικονα...
Image
Mix4lis
Usopp

Postby Mix4lis » 30/09/13, 20:31

Μπορείς να το κάνεις αυτό με:

-After Effects
-Sony Vegas Pro
-Camtasia Studio

Διάλεξε ένα. Προσωπικά θα σου έλεγα το Camtasia Studio επειδή είναι πιο εύκολο στην χρήση. Κι εγώ για περίπου τέτοιες δουλειές αυτό χρησιμοποιούσα στην αρχή. Rendαρεις στο τέλος τα βίντεο χωρίς να χαλάσεις ποιότητα, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
Image
Image

Return to “Requests και Βοήθεια για Software και Hardware”