Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Συζητήσεις και περιλήψιες για διάφορα anime.

Βαθμολογήστε το anime Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

10 - Τέλειο
8
73%
9
2
18%
8
1
9%
7
0
No votes
6
0
No votes
5
0
No votes
4
0
No votes
3
0
No votes
2
0
No votes
1
0
No votes
0 - Άθλιο
0
No votes

Total votes: 11
Sanji-kun
Robin

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Postby Sanji-kun » 09/03/14, 23:00

Image

Fullmetal Alchemist: Βrotherhood. (FMA)

Κατηγορία: Shōnen
Είδος: Δράση, Κωμωδία, Δράμα,Φαντασία, Περιπέτεια.
Σκηνοθέτης: Yasuhiro Irie.
Συντάκτης: Hiroshi Ōnogi.

To Fullmetal Alchemist: Brotherhood, έπεται του "Fullmetal Αlchemist", ωστόσο και τα δύο anime είναι αυτόνομα σε υπόθεση και επεισόδια.

Περίληψη:
O Edward και ο Alphonse Elric , είναι αλχημιστές και ζούνε σε μία εποχή όπου η αλχημεία είναι η ανώτερη μορφή επιστήμης, που δεν κατέχουν όλοι οι άνθρωποι. Ωστόσο έχουν διαπράξει ένα απαράβατο κανόνα αλχημείας, κάτι που είχε συνέπειες και στη σωματική τους ακεραιότητα, με αποτέλεσμα να είναι διαρκώς σε μία προσπάθεια διόρθωσης αυτού του λάθους. Κατά τη διάρκεια της αναζήτησής τους γίνονται διάσημοι κρατικοί αλχημιστές και παλεύουν για χάρη της δικαιοσύνης. Για τη διόρθωση του λάθους που έχουν κάνει, χρειάζονται μία "Φιλοσοφική Λίθο" που με τις γνώσεις της αλχημείας που έχουν, θα διορθώσουν το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν, ωστόσο δεν είναι οι μόνοι που την αναζητούν.

[Προσθέστε και επεξεργαστείτε ότι θεωρείτε ότι πρέπει να αλλαχθεί, τις πληροφορίες τις βρήκα από το IMDb και το Wikipedia]
Last edited by Sanji-kun on 10/03/14, 01:48, edited 1 time in total.

Image
teo1323
Zoro

Re: Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Postby teo1323 » 09/03/14, 23:41

Το Brotherhood δεν είναι η δεύτερη σεζόν του Full Metal Alchemist...
Image

Image
Επισκεφτείτε μας :
Spoiler: Show
http://weeders.forumgreek.com/

Allowed to fall! Must get up.
http://myanimelist.net/animelist/teo1323
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 10/03/14, 00:17

Δεν έχει καμία σχέση με το Fullmetal Alchemist για να το διορθώσω ή απλά είναι οι ίδιοι πρωταγωνιστές σε διαφορετικές ιστορίες;
Image
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 10/03/14, 01:09

Sanji-kun wrote:Δεν έχει καμία σχέση με το Fullmetal Alchemist για να το διορθώσω ή απλά είναι οι ίδιοι πρωταγωνιστές σε διαφορετικές ιστορίες;

Το δεύτερο.Το ένα ακολουθεί το manga πιστά(Fullmetal Alchemist:Brotherhood) ενώ το άλλο το κάνει μέχρι ένα σημείο και από εκεί και μετά ακολουθεί τη δική του ιστορία(Fullmetal Alchemist).

Καλά, το καλύτερο και ήταν και από τα πρώτα anime κιόλας που έχω δει.Δεν νομίζω αυτή η σειρά να έχει κάτι το αρνητικό.

Έλεγα να κάνω topic μόλις έβρισκα λίγο χρόνο αλλά με πρόλαβες. :p
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 10/03/14, 02:48

To anime το θεωρώ και εγώ ένα από τα καλύτερα που έχω δεi. Βέβαια δε μπαίνω στη διαδικασία σύγκρισης με τεράστια anime τύπου Dragonball , One Piece διότι δεν ξέρω τι θα έκανε και αυτό μετά από τόσα επεισόδια, σίγουρα κάπου θα έκανε κοιλιά, με καλύτερα ή χειρότερα arcs. Το anime ήταν ένα μεγάλο arc με μικρές ενότητες. Είχε τεράστια συνοχή, έξυπνο χιούμορ, έξυπνο σενάριο, έξυπνη εξέλιξη! Γενικά σε θέλει εκεί! Δεν είναι Deathnote που πρέπει να είσαι προσηλωμένος και να μην χάσεις τίποτα, αλλά κάποιες στιγμές πρέπει να είσαι εκεί! Έχει στιγμές με χιούμορ που σε χαλαρώνουν, αλλά και στιγμές που ανατριχιάζεις
για παράδειγμα με τη χίμαιρα Nina
.
Όπως είχα αναφέρει στην ενότητα " Προτείνετε anime" :
Αυτό που μου αρέσει είναι ότι σε κάθε επεισόδιο, έχει χιούμορ, σημαντικά για τη σειρά στοιχεία και μία ολοκληρωμένη σκηνή δράσης, κάτι που στο One Piece δε συμβαίνει για παράδειγμα.
(Όταν λέω ολοκληρωμένη σκηνή δράσης εννοώ ότι μία μάχη θα τη δεις να παίρνει τέλος, ή ένα κομμάτι της να ολοκληρώνεται και δεν έχει πουθενά πιο αργή από τα δεδομένα της σειράς, ή εσπευσμένη εξέλιξη.)
Ωστόσο κάπου στη μέση, υπάρχει μόνο ένα επεισόδιο που θα σας σπάσει λίγο τα νεύρα το οποίο στο μεγαλύτερο του μέρος κάνει flashback όλη τη σειρά που θα έχετε μέχρι τότε δει.

Aν πρέπει να βρω κάποιο αρνητικό είναι ότι θα ήθελα ακόμα ένα επεισόδιο να δω (για τους παρακάτω λόγους το βαθμολογώ με 9 και όχι με 10 που βιάστηκα να βαθμολογήσω, ωστόσο πέρα από αυτά πληρεί μία αρτιότητα στο σύνολο του).
Έτσι ήθελα να δω τον Ρόι Μάστανγκ να γίνεται Φύρερ και αν ξαναβρίσκει την όραση του, να δω λίγο την επικοινωνία του Ρόι με τα αδέρφια Elric μετά τη μάχη, τι απέγινε με την Olivier Armstrong για το αν επέστρεψε στη θέση της στη Mπριγκς και τη Γουίνρι να τσιλιμπουρδίζει με τον Edward, τον Λιν Γιαν να επιστρέφει στη Ζιγκ, την ταφή του Φου, την επιστροφή της Mέη στη πατρίδα της, τους Ισμπαλίτες πως αφομειώνονται στην Αμέστρια.
Γενικά τα anime, έχω παρατηρήσει ότι όταν τελειώνουν δε θέλουν να αποκαταστήσουν πλήρως τις σχέσεις των πρωταγωνιστών τους με τα πρόσωπα της ιστορίας ή με την ίδια την ιστορία, σε αντιδιαστολή με τις ταινίες που συνήθως παρουσιάζονται στον θεατή οι νέες συνθήκες που βιώνουν οι πρωταγωνιστές και δε μιλώ βέβαια για διφορούμενα τελειώματα σε anime που αποσκοπούν αυτό. Μάλλον είναι χαρακτηριστικό της Γιαπωνέζικης κουλτούρας. Ωστόσο το FMAB, στους βασικούς πρωταγωνιστές απάντησε σε αυτά τα ερωτήματα και μας έδειξε αυτά που θα θέλαμε να δούμε πρώτα πρώτα, όπως που έμεναν τα αδέρφια Elric μετά τη μάχη και πώς, τι απέγινε ο Xoχενχάιμ. Γενικά είναι το μόνο anime μέχρι τώρα από αυτά που έχω δει, που έχει κάποια συνέπεια στο τέλος του μαζί με το Deathnote.
Image
captain-sofos
Nami

Postby captain-sofos » 10/03/14, 13:02

Σαντζι αυτα που ζητας τα δειχνει στο τελος αλλα σε φωτογραφιες.

Να πω κι εγω τη γνωμη μου, φοβερο ανιμε 10/10 τρομερη πλοκη , εξελιξη χαρακτηρων , φοβερες μαχες που στηριζονται πολυ στην εξυπναδα . To FMAB ειναι για μενα καλυτερο απο Death Note ή τουλαχιστον ισαξιο μεχρι το κομβικο σημειο του (οσοι το εχουν δει το Death Note θα καταλαβουν πιο ειναι το σημειο αυτο)
Θανατος Ελ
.
Θα ηθελα να φτιαξουν μια ταινια ή εστω ενα OVA
με τις περιπετειες του Αλ στην ανατολη
SANDOKANTHANOS
Luffy

Postby SANDOKANTHANOS » 10/03/14, 15:41

Ακριβώς αυτό που είπε ο sofos.Το Death Note είναι καλό μέχρι το συγκεκριμένο σημείο.Μετά γίνεται κουραστικό, όχι κακό.

Και για να πάω στο Fullmetal Alchemist:Brotherhood.Έδειξε τι απέγινε ο Hohenheim, ο Roy, οι Ισμπαλίτες, η May, o Lin με τη Ran Fan και ο Ed με τη Winry και πολλοί άλλοι στο τέλος κατά τη διάρκεια του ending.Ο Roy πιστεύω καλά έκανε και δεν έγινε Fuhrer και άφησε στο ότι θέλει ακόμα να γίνει.Υπήρχαν πολλοί υψηλόβαθμοι που έπρεπε να πάρουν αυτή τη θέση και έτσι έγινε.O Grumman κατά τη γνώμη μου είναι πιο ικανός στη θέση από το Mustang.Δεν το συμπέρανα από κάπου απλά ο Mustang ακόμα δεν έχει αρκετή πείρα.

Τέλος,, με τα OVA που βγήκαν με χαροποίησε κάπως που έδειξαν flashbacks και μάθαμε τι έγινε σε ορισμένα σημεία όμως θα ήμουν πιο ικανοποιημένος αν έβγαζαν και 4 έστω ακόμα με το θέμα που προανέφερε και ο sofos, γιατί σε όλη τη σειρά εγώ προσωπικά τον Ed τον χόρτασα.
BECAUSE WITHOUT ME, IT WOULD BE JUST AWESO.
Image
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 10/03/14, 21:19

Έδειξε τι απέγινε ο Hohenheim, ο Roy, οι Ισμπαλίτες, η May, o Lin με τη Ran Fan και ο Ed με τη Winry και πολλοί άλλοι στο τέλος κατά τη διάρκεια του ending.
Για τους Ισμπαλίτες δεν έδειξε, όυτε για τους May, o Lin με τη Ran Fan, απλά δείχνει τη συνεννόηση που κάνουν στο νοσοκομείο με τον Scar να βοηθήσει στην αναγέννηση του Νέου Έθνους, και ο Lin που δίνει τη φιλοσοφική λίθο στη May και λέει ότι θα στηρίξει η φυλή του τη δική της, από Winry και Ed δείχνει μια φωτογραφία που έχουν κάνει κουτσούβελα. Ουσιαστικά υποννοεί τι θα γίνει με τους Ισμπαλίτες και τη φυλή των Ζιγκ και της May. Εγώ ἠθελα να το δω όχι να εννοηθούν, όπως π.χ. για τον Χόχενχάιμ έδειξε ότι πέθανε. Για τον Ρόι δε δείχνει τίποτα παρά μόνο στο τέλος, σε μία φωτογραφία σε στάση προφίλ που φοράει ένα καπέλο και έχει και μουστάκι, αυτό τίποτα άλλο, ούτε λέει αν έγινε Φύρερ ή κάτι τέτοιο.

Συμφωνώ και εγώ με την άποψη του Captain-sofou περί ταινίας.

-- 10 Μαρ 2014, 8:25 pm --

Ερώτηση ποιος το βαθμολόγησε με 8, το έχω απορία.

Όσο για τη σύγκριση με το Deathnote δε μπορώ να πω καλύτερο ή χειρότερο γιατί ο χαρακτήρας anime του Deathnote είναι κάτι άλλο. Το Deathnote είναι το πιο εγκεφαλικό και έξυπνο σε σενάριο anime κατά τη γνώμη μου, το FMAB από την άλλη είναι το πιο καλά δομημένο anime, ιεραρχεί τη δράση, το χιούμορ, τη περιπέτεια και το σενάριο με μία αρμονία, αλλά δεν έχει την εγκεφαλικότητα σεναρίου όπως στο Deathnote. To Deathnote είναι κάτι σαν μία έξυπνη άσκηση μαθηματικών το αποτέλεσμα της οποίας σου αρέσει, αυτό είναι που ξεχωρίζει το anime και όχι αν
ο Light παίζει καλό τένις με τον L.
Image
Yahazugiri7
Robin

Postby Yahazugiri7 » 10/03/14, 22:09

Εμενα μην με κοιτατε,εβαλα 10
Sanji-kun
Robin

Postby Sanji-kun » 10/03/14, 22:34

Εμένα κόλλησε ο κολλητός μου εχτές με τα anime ο οποίος τα κράζει, επειδή του τι δίνουν λέει οι καρικατουρίστικες φάτσες που έχουν όταν νευριάζουν οι γελάνε οι χαρακτήρες όπως σε FMAB , OP κλπ και επειδή λέει ότι είναι για παιδιά. Πήγα λοιπόν σπίτι του και έβαλα να κατεβαίνουν στο PC του το Seirei no Moribito και το Claymore επειδή δεν έχω σταθερό δίκτυο. Αφού κατέβηκαν έβαλε να δει από περιέργεια το Claymore και κόλλησε και σήμερα που τον είδα του έβαλα να δει FMAB μπας και κολλήσει με κάτι σίγουρα καλό και μου το χαρακτήρισε Α-Π-Α-Λ-Ο, συγκριτικά με το Claymore, το οποίο δεν έχω δει ακόμα, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Πόσο καλύτερο μπορεί να είναι το πρώτο επεισόδιο από το Claymore από το FMAB για να υπάρχει τέτοια σύγκριση; (Το Claymore του άρεσε επειδή δε γελοιοποιούνται έτσι τα πρόσωπα σε αστείες στιγμές, ωστόσο υπάρχουν πολλά anime τέτοιου τύπου πχ Deathnote, Another, κλπ)
Αλλά για να μην ξεφεύγω από το θέμα στο Brotherhood κάτι άλλο που μου άρεσε αρκετά ήταν η μουσική που ήταν πολύ δεμένη με την εικόνα, είχε πολύ καλή συνεργασία ήχου και εικόνας.
Image

Return to “Anime Reviews”