αγορά καινούριου κινητού

Ζητήστε βοήθεια για διάφορα προγράμματα, εφαρμογές και υλικό.
Epsilon
Διαχειριστής

Re: αγορά καινούριου κινητού

Postby Epsilon » 07/12/14, 11:32

Ο αδερφός μου πάντως ετοιμάζεται να πάρει αυτό εδώ στα 130 ευρώ
http://www.gsmarena.com/xiaomi_hongmi_1s-6373.php

Η αδερφή μου έχει ήδη κινέζικο χωρίς κανένα πρόβλημα και στο μέλλον μάλλον θα τα τιμήσω και εγώ.
Και η κινέζικη αγορά δεν είναι τόσο πίσω, όπως μερικά χρόνια πριν. Έχει αποκτήσει ευρύ κοινό σε πολλές χώρες, μπορείς εύκολα να βρεις πλέον reviews και κριτικές για τα περισσότερα μοντέλα.

Μια φορά κι έναν καιρό, το Κορίτσι από την Κίνα...
DonquixoteDoflamingo
Brook

Postby DonquixoteDoflamingo » 07/12/14, 17:35

είναι κυρίως θέμα γούστου και απαιτήσεων ακριβώς όπως και όταν είναι για την αγορά ενός υπολογιστή (+την αισθητική η οποία υπάρχει στο κινητό πιο πολύ απ ότι στον υπολογιστή). εμένα δεν θα μπορούσε να με ικανοποιήσει ένα κινητό φθηνό γιατί έχω απαιτήσεις. (η xiaomi είναι σχετικά γνωστή εταιρία)

ξεφύγαμε λίγο αλλά κουβέντα να γίνετε :)
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 08/12/14, 00:09

Όντως ξεφεύγουμε, αλλά δεν πειράζει :axa-axa:
Τι κινητό έχεις; :well:
DonquixoteDoflamingo
Brook

Postby DonquixoteDoflamingo » 08/12/14, 02:31

LG nexus 5 16αρι και ετοιμάζομαι να πάρω τα χριστούγεννα το HTC nexus 9 (ταμπλετάκι) :P έχω ένα μικρό πάθος με το stock android και τώρα με το lollipop έχει γίνει πολύ όμορφο... (5 ίντσες είναι ότι πρέπει για κινητό)

εσύ; ποια κινεζιά έχεις; :axaxaxa:
Image
Epsilon
Διαχειριστής

Postby Epsilon » 08/12/14, 13:21

Εγώ έχω τη Sola της Sony εδώ και 2 χρόνια (ICS με το ζόρι και διάφορες καστομιές για να τρέχει απροβλημάτιστα), δεν αλλάζω εύκολα κινητό. Το προηγούμενό μου ήταν το Nokia N95 να φανταστείς και δε θα το είχα αλλάξει για κανέναν λόγο αν δεν είχε χαλάσει η οθόνη του. :axa-axa:
Τώρα μου βγάζει κάτι προβλήματα το Sole, οπότε ίσως στο κοντινό μέλλον το αντικαταστήσω με κάποια κινεζιά. :well:
DonquixoteDoflamingo
Brook

Postby DonquixoteDoflamingo » 08/12/14, 18:22

Μάλλον δεν έχουμε την ίδια τακτική :P μιας και αλλάζω ανα 2 χρόνια το πολύ γιατί δεν μπορεί πια να με καλύψει... (αν και το nexus μάλλον θα αλλάξει μόνο όταν τα παίξει εντελώς η μπαταρία)
όταν είναι για αντικατάσταση κάνε ποστ εδώ και πάνω στη κουβέντα θα λύσουμε και το κυπριακό... :axa-axa:
Image
henry17
Global Moderator
Location: The finish line is just the beginning of a whole new race

Postby henry17 » 09/12/14, 21:04

DonquixoteDoflamingo wrote:Μάλλον δεν έχουμε την ίδια τακτική :P μιας και αλλάζω ανα 2 χρόνια το πολύ γιατί δεν μπορεί πια να με καλύψει... (αν και το nexus μάλλον θα αλλάξει μόνο όταν τα παίξει εντελώς η μπαταρία)
όταν είναι για αντικατάσταση κάνε ποστ εδώ και πάνω στη κουβέντα θα λύσουμε και το κυπριακό... :axa-axa:

Κυπριακό; είσαι κύπριος;

και γώ το nexus 5 έχω το 32άρι έχω, και εκτός από τις πρώτες μέρες του lollipop που μέχρι να κάνουν updates τα apps έφευγε η μπαταρία σαν το νερό κατά τα άλλα είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Δεν σκοπεύω να το αλλάξω σύντομα :)
Image
Image
DonquixoteDoflamingo
Brook

Postby DonquixoteDoflamingo » 09/12/14, 22:05

henry17 wrote:Κυπριακό; είσαι κύπριος;

όχι έκφραση είναι :P γιατί ξεφύγαμε απ το κεντρικό θέμα και συζητάμε τι έχει ο καθένας και αν η ταιβάν είναι ανεξάρτητη ή όχι :axa-axa:
Image
paroulis
Nami

Postby paroulis » 18/02/15, 15:19

Τα ''κινεζικα'' που λεμε εδω στην ελλαδα...πεθαναν...η αγορα της κινας πλεον ειναι πααααρα πολυ μπροστα...lenovo,xiaomi,oppo,one plus κ μεγαλη επιστροφη μοτορολα...και για να βπηθησω και υποψηφιους αγοραστες
150-250€-moto g 2014 lg g2
250-400€-lg g3 και oneplusone
Μετα κοιταξτε xiaomi και oppo find 7 αλλα ξεφευγουν πολυ...
Εγω κατοχος g3 16 και το κινητο απλα φυσσσαειιιιι..και η τιμη του πλεον ειναι ξεφτιλα
DonquixoteDoflamingo
Brook

Postby DonquixoteDoflamingo » 18/02/15, 17:34

paroulis wrote:Τα ''κινεζικα'' που λεμε εδω στην ελλαδα...πεθαναν...η αγορα της κινας πλεον ειναι πααααρα πολυ μπροστα...

κινεζιές υπάρχουν... δεν είναι οι εταιρίες που είπες αλλά υπάρχουν... με τον όρο εννοούμε κακής (σχετικά) κατασκευής κινεζικά τηλέφωνα που αμα ψάξει κάνεις τα βρίσκει και εχουν μεσα 8-πυρηνους επεξεργαστες κτλ αλλα κανουν και μπαμ αμα τους τη βαρέσει... :axaxaxa:

btw βασικό είναι το UI στο κινητό π.χ. δεν θα αγόραζα samsung λόγο touchwiz αν και πολύ εύκολα θα μπορούσα να απαλλαγώ από αυτό :P
Image

Return to “Requests και Βοήθεια για Software και Hardware”